Menorca: co vidět, co dělat a kde se ubytovat na tomto kouzelném ostrově

Menorca (Španělsko)
Menorca (Španělsko)

Pokud hledáte dovolenou plnou klidu, přírody a kultury, ostrov Menorca je ideální volbou pro vás. Menorca je druhý největší ostrov souostroví Baleárů a zároveň nejsevernější a nejzelenější z nich. Na rozdíl od své rušnější sestry Mallorky nebo sousední Ibizy, Menorca nabízí spíše relaxaci, pohodu a autentičnost. Na tomto ostrově najdete nádherné pláže s průzračnou vodou, malebné vesničky s bílými domky, historická města s bohatou minulostí a fascinující památky z doby předkolumbovské. Menorca je také rájem pro milovníky přírody a turistiky, neboť je zde mnoho chráněných oblastí, stezek a vyhlídek. Menorca je ostrovem, který vás okouzlí svou krásou, rozmanitostí a pohostinností.

Geografická poloha

Menorca leží v centru západní části Středomoří, asi 40 km severovýchodně od Mallorky a přibližně ve stejné vzdálenosti od Marseille i Alžíru. Má rozlohu 668 km² a je 50 km dlouhá a 16 km široká. Ostrov má tvar podkovy a je rozdělen na dvě části: severní a jižní. Severní část je hornatější, skalnatější a má tmavší půdu. Zde se nachází nejvyšší bod ostrova Monte Toro (358 m n. m.). Jižní část je rovinatější, vápencová a má světlejší půdu. Zde se nachází nejdelší pláž ostrova Son Bou (3 km). Ostrov má také dva hlavní zálivy: Mahón na východě a Ciutadella na západě, kde se nachází dvě největší města ostrova.

Historie

Menorca má bohatou a pestrou historii, která sahá až do pravěku. Na ostrově se nachází více než 1500 archeologických nalezišť z doby megalitické (od 3. tisíciletí př. n. l.), kdy zde žili talajotští obyvatelé. Mezi nejznámější památky patří menhiry (kamenné sloupy), talajoty (kamenné věže), taulas (kamenné stoly) a navetas (kamenné hrobky). Tyto stavby jsou jedinečné v celém Středomoří a jsou svědky dávné kultury a náboženství.

V průběhu staletí byla Menorca ovlivňována různými civilizacemi a kulturami, které zanechaly své stopy na ostrově. Mezi nimi byli Féničané, Kartaginci, Římané, Vandalové, Byzantinci, Arabové, Normané, Aragonci, Francouzi, Britové a Španělé. Každá z těchto mocností ovlivnila jazyk, architekturu, náboženství a zvyky ostrova. Menorca byla také dějištěm několika bitev a obléhání, zejména v 18. století, kdy byla strategickým bodem ve válkách o španělské dědictví a sedmileté válce. V roce 1756 byla Menorca dobyta Brity, kteří zde zůstali až do roku 1802, kdy byla vrácena Španělsku podle Amienské mírové smlouvy. Během britské nadvlády byla Menorca modernizována a kulturně obohacena. Britové postavili pevnosti, nemocnice, školy a přístavy. Také zavedli nové plodiny, jako je rajče a brambory, nové nápoje, jako je gin a čaj. Britský vliv je stále patrný na ostrově v některých slovech (např. grevi = gravy), architektonických prvcích (např. okna s dřevěnými žaluziemi) a tradicích (např. jízda na koni).

Nejzajímavější města, místa a turistické atrakce

Menorca má mnoho zajímavých míst k návštěvě, která odhalují jeho historii, kulturu a přírodu. Mezi nejvýznamnější patří:

Mahón: je hlavním městem ostrova a má největší přirozený přístav v Evropě. Zde si můžete prohlédnout staré město s kostely, paláci a muzei, navštívit tržiště s lokálními produkty, ochutnat typický sýr Mahón nebo si dát skleničku ginu s limonádou v některém z barů u přístavu.

Ciutadella: je bývalým hlavním městem ostrova a má půvabné historické centrum s gotickou katedrálou, arabskou radnicí a šlechtickými domy. Zde si můžete užít atmosféru středověkého města, procházet se po úzkých uličkách plných obchodů a restaurací nebo si dát kávu na náměstí Plaça des Born.

Fornells: je malá rybářská vesnice na severu ostrova, která je známá pro svou gastronomii a sportovní aktivity. Zde si můžete vychutnat tradiční pokrm zvaný caldereta de llagosta (humrový kotlík), který se vaří v obrovských hrncích nad ohněm, nebo si zkusit windsurfing, potápění nebo plachtění v zálivu Fornells.

Binibeca: je jedna z nejmalebnějších vesnic na ostrově, která byla postavena v 70. letech 20. století jako replika tradiční rybářské osady. Zde si můžete prohlédnout bílé domky s modrými okny a dveřmi, které tvoří labyrint uliček a dvorků, které vytvářejí bílou a modrou mozaiku. Binibeca je ideální místo pro focení, nakupování nebo ochutnávku místních specialit.

Naveta des Tudons: je jedna z nejstarších a nejznámějších památek na ostrově, která patří k megalitické kultuře. Jedná se o kamennou hrobku ve tvaru obrácené lodi, která byla postavena mezi roky 1200 a 750 př. n. l. Zde byly nalezeny ostatky více než 100 lidí a různé náramky, nádoby a nástroje.

La Mola de Mahón: je impozantní pevnost z 19. století, která se nachází na vstupu do přístavu Mahón. Byla postavena za vlády královny Isabely II. jako obrana proti možným nepřátelským útokům. Zde si můžete prohlédnout hradby, kasárny, děla a podzemní tunely, které dokládají vojenskou historii ostrova.

Cova d’en Xoroi: je jedna z nejpopulárnějších atrakcí na ostrově, která kombinuje přírodu, legendu a zábavu. Jedná se o jeskyni vytesanou do útesu nad mořem, kde podle pověsti žil záhadný muž jménem Xoroi, který unesl mladou dívku z nedaleké vesnice. Zde si můžete vychutnat nádherný výhled na moře, poslechnout si příběh Xoroiho nebo si dát drink v jednom z barů v jeskyni.

Pláže

Menorca je proslulá svými plážemi, které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších ve Středomoří. Na ostrově je více než 200 pláží různých typů a velikostí, které uspokojí každý vkus a potřebu. Mezi nejznámější a nejoblíbenější pláže patří:

Cala Turqueta: je jedna z perel jižního pobřeží ostrova, která se vyznačuje jemným bílým pískem a tyrkysovou vodou obklopenou borovicemi a skalami. Je to ideální pláž pro relaxaci, koupání a šnorchlování. Je dostupná autem nebo pěšky po stezce z parkoviště.

Cala Macarella a Macarelleta: jsou dvě sousední pláže na jihozápadě ostrova, které tvoří jeden z nejmalebnějších koutů Menorky. Mají bílý písek a azurovou vodu, která kontrastuje s zeleným porostem a červenohnědými skalami. Jsou ideální pro koupání, opalování a šnorchlování. Jsou dostupné autem nebo pěšky po stezce z parkoviště nebo z nedaleké pláže Cala Galdana.

Cala Pregonda: je jedna z nejexotičtějších pláží na severu ostrova, která se liší od ostatních pláží svou zlatou barvou písku a vody, která mění odstíny podle světla a hloubky. Je to pláž pro dobrodruhy, kteří se nebojí jít pěšky po neznačené stezce nebo plavat z nedaleké pláže Binimel·là. Zde si můžete užít klid, prostor a nádherné přírodní scenérie.

Cala Galdana: je jedna z nejznámějších a nejlépe vybavených pláží na ostrově, která má tvar podkovy a je obklopena strmými útesy porostlými borovicemi. Je to pláž pro rodiny s dětmi, které ocení jemný písek, klidnou vodu, sprchy, lehátka, slunečníky a různé služby. Můžete si zapůjčit kajak, šlapadlo nebo loďku a prozkoumat okolní zátoky.

Cala en Porter: je další populární a dobře vybavená pláž na jihu ostrova, která se nachází v hlubokém zálivu s bílým pískem a modrou vodou. Je to pláž pro všechny typy návštěvníků, kteří hledají pohodlí, zábavu a bezpečnost. Zde si můžete zaplavat, opalovat se, hrát si s dětmi nebo navštívit slavnou jeskynní diskotéku Cova d’en Xoroi.

Restaurace s místní kuchyní

Menorca má bohatou a rozmanitou gastronomii, která odráží jeho historii, geografii a kulturu. Mezi typické produkty patří sýr Mahón, humr, rajče, brambory, olivy, olivový olej, víno a gin. Mezi typické pokrmy patří caldereta de llagosta (humrový kotlík), sobrassada (pikantní klobása), oliaigua (polévka z rajčat a papriky), formatjades (sladké nebo slané koláče) a ensaimada (sladký pečený závin). Mezi typické nápoje patří pomada (gin s limonádou), vi de la terra (víno z ostrova) a herbes dolces (bylinný likér). Mezi nejlepší restaurace s místní kuchyní patří:

Es Cranc: je rodinná restaurace v Fornells, která je specializovaná na caldereta de llagosta a další mořské plody. Je to jedna z nejstarších a nejprestižnějších restaurací na ostrově, kterou navštívili i král Juan Carlos I. a princezna Diana. Zde si můžete vychutnat autentickou chuť Menorky v přátelském prostředí.

Ca n’Aguedet: je tradiční restaurace v Es Mercadal, která nabízí domácí jídla z lokálních produktů. Je to jedna z nejtypičtějších a nejoblíbenějších restaurací na ostrově, kterou provozuje stejná rodina již od roku 1924. Zde si můžete objednat oliaigua (polévka z rajčat a papriky), formatjades (sladké nebo slané koláče) nebo sobrassada (pikantní klobása).

Es Moli de Foc: je stylová restaurace v Sant Climent, která nabízí kreativní a moderní kuchyni založenou na kvalitních surovinách. Je to jedna z nejlepších a nejoriginálnějších restaurací na ostrově, která kombinuje tradiční recepty s novými technikami a chutěmi. Zde si můžete dát například carpaccio z hovězího masa s parmezánem a rukolou, rizoto s humrem a šafránem nebo jehněčí kotlety s medem a tymiánem.

Cenově dostupné hotely

Menorca má širokou nabídku ubytování pro různé rozpočty a preference. Mezi cenově dostupné hotely, které nabízejí dobrý poměr ceny a kvality, patří:

Hotel Artiem Capri: je čtyřhvězdičkový hotel v Mahónu, který nabízí pohodlné a moderně zařízené pokoje s Wi-Fi, TV, minibarem a klimatizací. Má také wellness centrum s bazénem, saunou, vířivkou a masážemi. Hotel se nachází v centru města, blízko přístavu, obchodů a restaurací.

Hotel Rural Binigaus Vell: je čtyřhvězdičkový hotel v Es Migjorn Gran, který nabízí útulné a rustikální pokoje s Wi-Fi, TV, trezorem a výhledem na krajinu. Hotel je umístěn v bývalém statku z 18. století, který byl rekonstruován s respektem k původní architektuře. Má také venkovní bazén, zahradu, restauraci a parkoviště. Nachází se v klidné oblasti, nedaleko pláže Binigaus.

Hotel Jeni & Restaurant: je tříhvězdičkový hotel v Es Mercadal, který nabízí prostorné a světlé pokoje s Wi-Fi, TV, lednicí a balkonem. Najdete zde také venkovní bazén, terasu, bar a restauraci. Hotel se nachází v srdci města, blízko kostela Sant Marti a tržiště.

Menorca je ostrovem, který má mnoho co nabídnout návštěvníkům, kteří hledají dovolenou plnou klidu, přírody a kultury. Na tomto ostrově si můžete užít nádherné pláže s průzračnou vodou, malebné vesničky s bílými domky, historická města s bohatou minulostí a fascinující památky z doby předkolumbovské. Menorca je také rájem pro milovníky přírody a turistiky, neboť je zde mnoho chráněných oblastí, stezek a vyhlídek. Menorca je ostrovem, který vás okouzlí svou krásou, rozmanitostí a pohostinností. Na našich stránkách se dozvíte i zajímavé informace o Ibize a Mallorce, které jsou součástí Baleár.

Booking.com