El Escorial – impozantní „jáma na strusku“

El Escorial (Španělsko)
El Escorial (Španělsko)

Kousek za Madridem se nachází nejpůsobivější monument španělské královské moci, El Escorial. Celým názvem San Lorenzo de El Escorial. Přijíždíme vlakem z Madridu a už zdálky se nám naskytuje velkolepý výhled. Uprostřed poměrně prázdné krajiny se otevírá pohled na okrovou stavbu kláštera.

El Escorial (Španělsko)

El Escorial nebyl jen obyčejným klášterem, byl trvalou královskou rezidencí a je mauzoleem všech španělských králů. Klášter sloužil k více účelům, je to vlastně komplex staveb – královský zámek, klášter a bazilika. V překladu jeho jméno znamená „jáma na strusku“ a je jednou z hlavních staveb španělské architektury.

Klášter se rozhodl postavit Filip II. na památku svého vítězství nad Francií v bitvě u St. Quentinu roku 1557. Klášter Hieronymitůzasvěcený Svatému Laurentiovi, na jehož svátek byla bitva vybojována, byl založen roku 1567. Zbožný Filip II. nechal postavit na půdorysu roštu, který symbolizuje způsob umučení mučedníka Laurentia v dobách Říma (byl za živa upečen na rožni). Stavba celého komplexu trvala 21 let. Podle jména jeho stavitele Juana de Herrery vznikl název španělského renesančního stylu.

El Escorial (Španělsko)

El Escorial je monumentem ctižádosti krále Filipa II., za jehož vlády stálo Španělsko na vrcholu své moci. Byl králem Španělska, Neapole, Sicílie, Milána, Nizozemí a amerických kolonií. Královský klášter byl centrem světské a náboženské moci krále. V Pantéonu de los Reyes jsou uloženy ostatky všech španělských králů a jejich manželek počínaje Karlem V., otcem Filipa II.

Komplex stojí na ploše o velikosti 207 m x 161 m. Je tady 9 žulových věží, 16 nádvoří a 88 fontán. V klášteře je 12 křížových cest a 300 mnišských cel. Šedá žula na výstavbu kláštera byla získána z nedalekého lomu v Sierra Guadarrama.

El Escorial (Španělsko)

Kontrastem ke strohým liniím stavy je honosný vnitřní vybavení. Byli pozvání ti nejlepší umělci, aby vytvořili stropní malby a předlohy gobelínů. Pro vybavení byly použity ty nejvzácnější a nejušlechtilejší materiály, vzácné dřeviny, slonovina, mramor, zlato, stříbro a bronz. El Escorial je také domovem mistrovské sbírky umění, nacházejí se zde díla velikánů jako Velasques, Goya, El Greco i Rubens. V knihovně, kdysi jedné z nejkrásnějších v Evropě, jsou uloženy ty nejvzácnější knihy a staré rukopisy, včetně několika tisíc arabských děl a na šest set řeckých rukopisů.

Komentáře
Booking.com
Aktuální počasí v destinaci
Mapa oblasti
Sponzoři článku

Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu. Vložit inzerát.

Nejnovější článek
Kam dále?
Reklama