Královský El Escorial v krátkém videu
Vypadá prostě skvěle, už více než třicet let se pyšní záznamem na seznamech UNESCO. Kdyby viděl, jaký zájem dnes El Escorial budí, dmul by se král Filip II. pýchou. A to je ještě tento obrovský komplex, nesoucí jméno svatého Vavřince a vystavěný na počest vítězství nad Francií, na padesát kilometrů daleko od Madridu. Jen asi čtvrtina rozlohy je královským palácem, zbytek je tu pro mnichy, ale také tu najdete starobylou nemocnici. Filip se snažil, aby byl jeho otec Karel V. v prostředí, které bude důstojné jeho velikosti. A povedlo se? To musíte posoudit sami…
Letní sídlo pro španělskou královskou rodinu
El Escorial se nachází na vysokém kopci, v pohoří Sierra de Gudarrama. Pokud bylo v sídelním Královském paláci v Madridu až příliš velké vedro, mohl se královský dvůr přestěhovat na léto právě sem – vždyť zázemí tu měl více než bohaté. Renesance se tu v malé míře dokonce mísí s barokem, oba architekti měli školu Michelangelovu a patřili k elitě ve svém oboru. Nádherné zahrady sice komplex zdobí, ale zvenčí působí celkem nenápadně, o to zajímavější je pak ale uvnitř. O zdobnost se postarali El Greco, Tizian nebo Velázquez, samozřejmě také sám Michelangelo. Knihovna s více než čtyřiceti tisíci tisky, průřez celosvětovou tvorbou podobného formátu najdete jen na málo místech na světě. Vyřezávané police a fresky na stropech jsou zde už jen takovou třešničkou na bohatě zdobeném dortu.
Skoro osm tisíc relikvií svatých, ale jen malá část z nich je autentická. Sponzorem sbírky nebyl nikdo jiný než sám král Filip II. Bazilika, prostorný královský palác, všude šlechtická okázalost a zdobnost, až jde našinci doslova hlava kolem. Každý rok sem přijde na půl milionu návštěvníků, takže jde o jednu z nejnavštěvovanějších památek centrálního Španělska.
Jaroslav Hruška | 23.3.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
7,3°C
|
Předpověď počasí |