Katedrála Sagrada Família v Barceloně

Katedrála Sagrada Família v Barceloně (Španělsko)
Katedrála Sagrada Família v Barceloně (Španělsko)

Když se řekne Barcelona, většina lidí si automaticky vybaví právě tuhle stavbu – Sagrada Família (chrám Svaté rodiny), monumentální dílo španělského architekta Antonia Gaudího. Stavět se začala v roce 1882 a dosud nebyla dokončena. A to není zdaleka jediná zajímavost, která je s touto stavbou spojena.

Sen každého architekta

Antonio Gaudí toho za svůj život stihl opravdu hodně. Jeho jméno je spojeno s celou řadou budov po celém Španělsku (namátkou zmiňme Casa Batlló nebo Casa Mila), ale právě jedna jediná ho proslavila opravdu po celém světě. Postavit katedrálu je snem nejednoho architekta, jeho splnění však stojí v cestě čeká řada překážek. Jednou z nich je financování. Protože však byl Gaudí mimořádně skromný a zbožný muž, rozhodl se k poněkud neobvyklému kroku: výstavbu celého svatostánku zaplatil díky darům veřejnosti.

To hlavní, co je na celé stavbě pozoruhodné, je však její umělecká a symbolická hodnota. Protože Gaudí zamýšlel výstavbou nového chrámu podnítit mezi lidmi návrat k učení křesťanské církve a vybudovat ji jako „poslední velkou svatyni křesťanství“, zcela záměrně do výzdoby zahrnul celou řadu prvků odkazujících právě na křesťanské symboly.

Dokončení se nedočkal, dočkáme se my?

Při návštěvě katedrály tak turisté mohou obdivovat monumentální fasády, sochy, věže, chrliče, sloupy, vitráže a další tisíce architektonických prvků, dekorací a detailů, které v sobě ukrývají nečekané bohatství skrytých symbolů a poselství. Tvrdí se, že sám katedrály stavby často osobně chodil na staveniště a dohlížel na to, jak práce pokračují, případně rovnou zasahoval do některých prací a pozměňoval své návrhy ještě „za chodu“.

Stavba katedrály je vždy během na dlouhou trať, ale když Gaudí projekt zahájil, bylo mu teprve třicet let. Pravděpodobně se tedy těšil na to, že se jednoho dne dočká dokončení svého monumentálního díla. Tak se však nestalo – ve věku 73 let Gaudí zemřel, a chrám tehdy stále ještě nebyl dokončen. Protože však unikátní styl architekta byl natolik specifický, dlouho se nikdo neměl k tomu, aby s výstavbou pokračoval, a když se tak nakonec přece jen stalo, mnozí namítali, že nikdo již nedokáže napodobit skutečného autorovo mistrovství. Každopádně do dnešních dnů nebyly práce na svatostánku oficiálně uzavřeny a dokončení je plánováno na rok 2026, tedy 100 let od úmrtí fenomenálního umělce Antonia Gaudího.

Booking.com