Marseille je perlou francouzského pobřeží

Marseille (Provence - Francie)
Marseille (Provence - Francie)

Marseille je druhé největší a nejstarší město Francie, které nabízí návštěvníkům bohatou historii, živou kulturu a nádherné přírodní scenérie. Marseille je také největším středomořským přístavem ve Francii, který je důležitým obchodním a turistickým centrem. Pokud hledáte zajímavé místo pro dovolenou, Marseille vás určitě nezklame.

Kde se nachází Marseille?

Marseille se nachází na jihu Francie, na pobřeží Středozemního moře. Město je součástí regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur a departementu Bouches-du-Rhône. Marseille má výhodnou polohu mezi Alpami a Pyrenejemi, což mu umožňuje mít mírné a slunečné podnebí po celý rok. Marseille je také blízko dalším atraktivním destinacím, jako jsou Avignon, Aix-en-Provence nebo Nice.

Historie Marseille

Marseille je nejstarším městem ve Francii a má více než 2600 let dlouhou a bohatou historii. Jeho osudy jsou úzce spjaty s mořem a s různými civilizacemi, které se zde střídaly. V tomto článku se podíváme na hlavní etapy jeho vývoje od starověku po současnost.

Starověk

Marseille bylo založeno jako řecká kolonie Massalia (latinsky Massilia) osadníky z Fókaie (dnešní Foça v Turecku) kolem roku 600 př. n. l. Bylo to první řecké město ve Francii a nejvýznamnější řecká polis v hellénizovaném regionu jižní Galie. Massalia rozvíjelo obchodní a kulturní styky s Římem, Kartágem a dalšími středomořskými národy. Bylo také centrem vzdělanosti a filozofie, kde působili například Pytheas nebo Protarchos. Massalia si udržovalo svou nezávislost i během druhé punské války (218 - 201 př. n. l.), kdy se spojilo s Římem proti Kartágu.

Massalia ztratilo svou nezávislost po obléhání Římany během Caesarovy občanské války, ve které se postavilo na stranu vyhnanců bojujících proti Juliu Caesarovi. Massalia bylo dobyto, vypleněno a ztratilo své území a privilegia. Marseille prosperovalo jako římské město pod názvem Massilia a stalo se raným centrem křesťanství v západní římské říši. Bylo sídlem biskupa a hostilo několik církevních koncilů.

Středověk

Marseille upadalo pod náporem barbarů, kteří napadali římskou říši. Bylo postupně ovládáno Vizigóty, Ostrogóty, Franky, Saracény a Burgunďany. Marseille bylo obnoveno a posíleno pod vládou provensálských vikomtů, kteří mu udělili velkou autonomii a podporovali jeho obchodní aktivity. Marseille se stalo jedním z nejbohatších a nejlidnatějších měst v Evropě a navázalo kontakty s Orientem, Afrikou a Anglií.

Novověk

Marseille se stalo součástí francouzského království po anexi Provence v roce 1481. Marseille si však zachovávalo svou samosprávu a často se bouřilo proti králům nebo vládám, které ohrožovaly jeho svobody. Marseille hrálo důležitou roli v dějinách Francie, zejména během francouzské revoluce, kdy se zde zrodila slavná píseň La Marseillaise, která se stala francouzskou hymnou. Průmyslová revoluce a založení francouzského impéria během 19. století umožnily další rozvoj města, i když bylo obsazeno a těžce poškozeno nacistickým Německem během druhé světové války. Během této války bylo Marseille bombardováno německými a italskými silami v roce 1940. Město bylo okupováno Němci od listopadu 1942 do srpna 1944. Dne 22. ledna 1943 bylo v Marseille zatčeno přes 4000 Židů jako součást akce “Tygr”. Stará čtvrť Le Panier byla zničena nacisty jako odplata za odbojovou činnost v roce 1943. V roce 1944 bylo město osvobozeno spojeneckými vojsky a francouzským odbojem.

Současnost

Marseille je dnes druhým největším městem ve Francii a jedním z nejdůležitějších přístavů Středozemního moře. Je to také město kontrastů, kde se mísí staré a nové, bohatství a chudoba, různé kultury a náboženství. Musí čelit problémům jako je kriminalita, nezaměstnanost, sociální nerovnost nebo integrace imigrantů. Marseille se však snaží překonat tyto obtíže a ukázat svou dynamiku, kreativitu a vitalitu.

V roce 2013 bylo Marseille vyhlášeno Evropským hlavním městem kultury a uspořádalo mnoho kulturních akcí a festivalů. Město je také důležitým centrem umění, hudby, filmu a sportu. Nachází se zde několik muzeí, galerií, divadel a operních domů. Mezi nejznámější patří MuCEM (Muzeum evropských a středomořských civilizací), Muzeum dějin Marseille, Muzeum umění a řemesel (MAC), Muzeum moderního umění (MAMO) nebo Muzeum přírodní historie. Marseille je také sídlem slavného fotbalového klubu Olympique de Marseille, který hraje na stadionu Orange Vélodrome.

V posledních letech prošlo město několika velkými projekty urbanistické obnovy a rozšíření. Mezi nimi vyniká projekt Euroméditerranée, který má za cíl vytvořit novou obchodní a rezidenční zónu na břehu moře. Projekt zahrnuje stavbu nových budov, parků, mostů, hotelů a kulturních zařízení. Dalšími projekty jsou například rekonstrukce starého přístavu (Vieux Port), výstavba nového muzea civilizací Evropy a Středomoří (MuCEM) nebo rozšíření metra a tramvajové sítě.

Město má silné vazby s mnoha zeměmi a regiony, zejména s těmi, které leží na pobřeží Středozemního moře. Je členem několika mezinárodních sítí a organizací, jako jsou například Unie středomořských měst (MedCities), Eurocities nebo Svaz frankofonních měst (AIMF). Marseille také pořádá každoročně několik mezinárodních akcí a setkání, jako je Světové vodní fórum (2008), Světové fórum demokracie (2013) nebo Světový kongres přístavů (2019).

Turistické zajímavosti

Marseille je město plné zajímavých a rozmanitých míst, která stojí za návštěvu. Zde je náš výběr 10 nejlepších turistických atrakcí v Marseille:

Bazilika Notre-Dame de la Garde: Tento impozantní kostel je symbolem města a nabízí úžasné výhledy na přístav a moře. Bazilika byla postavena v 19. století v neobyzantském stylu a je zdobena zlatými mozaikami a mramorovými sloupy. Na vrcholu věže se tyčí obrovská pozlacená socha Panny Marie, která je považována za ochránkyni města.

Starý přístav (Vieux Port): Historické a kulturní srdce města, kde se nachází tradiční rybí trh, barevné lodě, restaurace, kavárny a trhy. Starý přístav je také výchozím bodem pro lodní výlety na ostrovy Frioul nebo na hrad If, kde byl vězněn slavný hrabě Monte Cristo.

Muzeum evropských a středomořských civilizací (MuCEM): Jedno z nejmodernějších a nejnavštěvovanějších muzeí ve Francii, které se zaměřuje na kulturní dědictví Středomoří. Muzeum se skládá ze tří budov: J4, která je futuristickou stavbou z betonu a skla; Fort Saint-Jean, který je historickou pevností z 17. století; a Villa Méditerranée, která je kulturním centrem s výstavami a konferencemi.

La Vieille Charité: Architektonický komplex je jedním z nejkrásnějších v Marseille. Byl postaven v 17. století jako útulek pro chudé a žebráky. Skládá se ze čtyř křídel budov kolem nádvoří s kaplí s velkou kopulí. Dnes je La Vieille Charité sídlem několika muzeí, jako jsou Muzeum afrických, oceánských a amerických umění; Muzeum středomořské archeologie; nebo Muzeum dějin Marseille.

Le Panier: Stará čtvrť Marseille, která se nachází na kopci nad starým přístavem. Je to jedna z nejmalebnějších a nejautentičtějších částí města, kde se zachovaly úzké uličky, barevné domy, malé obchody a dílny. Le Panier je také bohaté na kulturní a uměleckou scénu, s mnoha galeriemi, ateliéry a graffiti.

Katedrála Sainte-Marie-Majeure: Katedrála je jednou z nejvýznamnějších náboženských staveb v Marseille. Byla postavena mezi 19. a 20. stoletím v románsko-byzantském stylu podle plánů architekta Léona Vaudoyera. Katedrála má působivou fasádu z bílého a zeleného mramoru, dvě masivní věže a kupoli. Interiér je zdoben mozaikami, Interiér je zdoben mozaikami, vitrážemi, sochami a malbami. Katedrála je také místem uložení ostatků několika svatých a biskupů Marseille.

Národní park Calanques: Tento park je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších přírodních míst v Marseille. Zahrnuje pobřežní oblast s úzkými zátokami, skalnatými útesy, tyrkysovým mořem a středomořskou vegetací. Park je ideálním místem pro turistiku, cykloturistiku, kajakářství nebo plavání. Mezi nejznámější calanques patří Calanque de Sormiou, Calanque de Morgiou nebo Calanque d’En-Vau.

La Corniche: Pobřežní silnice, která vede z Marseille do Cassis. Nabízí nádherné výhledy na moře, ostrovy a pláže. La Corniche je také oblíbeným místem pro procházky, jízdu na kole nebo pikniky. Na cestě se nachází několik zajímavých památek, jako jsou Villa Valmer, Palais du Pharo nebo Château d’If.

La Canebière: Hlavní třída Marseille, která spojuje starý přístav s náměstím Réformés. Je to živá a rušná ulice, kde se nachází mnoho obchodů, restaurací, kaváren a hotelů. La Canebière je také historickou a kulturní osou města, kde se nachází několik památek, jako jsou Opera House, Stock Exchange Palace nebo Noailles Market.

Muzeum umění a řemesel (MAC): Jedno z nejmodernějších a nejoriginálnějších muzeí v Marseille. Je umístěno na střeše budovy Corbusier, která je architektonickým dílem Le Corbusiera z 20. století. Muzeum prezentuje sbírku současného umění od 60. let do současnosti. Mezi vystavená díla patří malby, sochy, fotografie nebo instalace od umělců jako Andy Warhol, Keith Haring nebo Yoko Ono.

Bezpečnost a kriminalita v Marseille

Marseille je přístavní město, které má pověst nebezpečného místa na jihu Francie. Index kriminality zde kolísá od středního do vysokého. Hlavními problémy jsou korupce, úplatkářství, vandalismus, obchod s drogami, loupeže a krádeže aut. Nicméně, Marseille není mnohem nebezpečnější než New York nebo Paříž a pokud dodržujete některá základní pravidla, můžete si zde užít bezpečnou a příjemnou dovolenou.

Turisté by si měli dávat pozor na následující věci:

  • Vyhněte se nebezpečným čtvrtím, jako jsou severní předměstí (Les Quartiers Nord), La Castellane nebo La Belle de Mai. Tyto oblasti jsou známé pro svou vysokou míru chudoby, násilí a působení gangů.
  • Buďte opatrní na kapsáře a zloděje, kteří často operují v centru města, zejména na starém přístavu (Vieux Port), na náměstích (Place de Lenche, Place Thiars), v metru nebo na vlakovém nádraží Saint Charles. Noste si své cennosti u sebe a nepouštějte se do konverzace s podezřelými osobami.
  • Nedávejte najevo, že jste turisté. Nemluvte hlasitě anglicky, nenoste nápadné oblečení a drahé doplňky, nedávejte okatě najevo, že jste turisti. To by vás mohlo učinit snadným cílem pro podvodníky nebo útočníky.
  • Neponechávejte svůj pas nebo peněženku v autě bez dozoru. Na viditelných místech ve voze nenechávejte ani tašky, které by mohly lákat případného zloděje.
  • Používejte pouze oficiální taxi služby a vyhýbejte se podvodným taxikářům, kteří zvyšují cenu během jízdy. Můžete si objednat taxi přes aplikaci nebo telefonicky.

Pokud jedete do Marseille s karavanem, měli byste také dodržovat následující tipy:

  • Parkujte svůj karavan pouze na oficiálních kempingových místech nebo parkovištích s osvětlením a ostrahou. Vyhněte se parkování na odlehlých nebo temných místech.
  • Zamkněte svůj karavan a neponechávejte v něm žádné cennosti ani doklady.
  • Nejezděte po dálnicích A7 a A55 během špičky (ráno a večer , protože jsou často zacpané a nebezpečné. Raději použijte alternativní trasy nebo cestujte mimo špičku.
  • Nejezděte do centra města s karavanem, protože ulice jsou úzké a plné provozu. Raději nechte svůj karavan na parkovišti nebo kempu a použijte veřejnou dopravu nebo taxi.

Svátky a oslavy v Marseille

Marseille je také městem svátků a oslav, které odrážejí jeho rozmanitost a vitalitu. Mezi nejvýznamnější patří:

Marseille Jazz des cinq continents je festival jazzové hudby, který se koná každoročně v červenci na různých místech města, jako je Palais Longchamp nebo La Vieille Charité. Festival přivádí renomované jazzové umělce z celého světa.

Marsatac je festival elektronické a hip-hopové hudby, který se koná každoročně v srpnu v parku Borély. Festival nabízí více než 50 koncertů na třech pódiích.

Delta Festival je festival sportu, kultury a zábavy, který se koná každoročně na začátku léta na plážích Prado. Festival spojuje více než 150 umělců, 6 vesnic věnovaných sportu, zábavě, umění a gastronomii a 3 hudební scény.

Festival de Marseille je festival tance, divadla, koncertů, performancí, filmů a setkání, který se koná každoročně na přelomu června a července na různých místech města. Festival prezentuje díla angažovaných umělců z různých oblastí.

Fiesta des Suds se zaměřuje na world music a kulturní rozmanitosti, který se koná každoročně v říjnu na Esplanade du J4. Festival nabízí více než 30 koncertů na čtyřech pódiích, stejně jako workshopy, výstavy a trhy.

Tipy na dobé bistro a restaurace v Marseille

Marseille je také městem gastronomie, která odráží jeho středomořský a multikulturní charakter. Mezi typické speciality patří bouillabaisse (rybí polévka), aioli (česneková omáčka), tapenade (pasta z oliv a kapar) nebo pastis (anýzový likér). Pokud chcete ochutnat tyto a další lahůdky, doporučujeme vám následující bistra a restaurace:

Fuxia je italské bistro na náměstí Thiars, kde si můžete vychutnat vynikající pizzu, těstoviny, saláty nebo burgery za rozumnou cenu.

L’Hippocampe je francouzská restaurace na nábřeží starého přístavu, kde si můžete objednat tradiční bouillabaisse, čerstvé ryby nebo mušle za relativně přijatelnou cenu.

Chez Ida je středomořská restaurace v ulici Sainte, kde si můžete pochutnat na libanonských, marockých nebo tuniských specialitách.

Hotely v Marseille

Marseille má širokou nabídku hotelů pro různé rozpočty a preference. Mezi některé z nejlépe hodnocených hotelů patří:

NH Collection Marseille je čtyřhvězdičkový hotel v moderní budově v centru města, nedaleko od starého přístavu a MuCEM. Hotel nabízí elegantní pokoje a apartmány s výhledem na město, restauraci s francouzskou a středomořskou kuchyní, koktejlový bar, zahradu a fitness centrum.

La Résidence du Vieux Port je čtyřhvězdičkový hotel na břehu starého přístavu, s panoramatickým výhledem na Notre-Dame de la Garde. Hotel nabízí prostorné a barevné pokoje a apartmány s balkónem, restauraci s tradiční kuchyní, bar s terasou a salónky pro soukromé akce.

Holiday Inn Express Marseille Saint Charles je tříhvězdičkový hotel naproti vlakovému nádraží Saint Charles a 10 minut chůze od starého přístavu. Hotel nabízí pohodlné pokoje se soukromou koupelnou a bezplatným Wi-Fi, snídani zdarma, bar s terasou a parkování.

Pro větší výběr hotelů a dalších možností ubytování klikněte zde.

Zajímavá místa v blízkosti Marseille

Pokud máte čas a chuť poznat více než jen Marseille, můžete se vydat na výlet do některého z následujících míst, která jsou vzdálena maximálně hodinu jízdy od města:

Cassis je malebné přímořské městečko s písčitými plážemi, barevnými domy a přístavem plným lodí. Cassis je také známé pro své vinařství a pro národní park Calanques, kde se nachází úchvatné zátoky s tyrkysovou vodou a vápencovými útesy.

Aix-en-Provence je elegantní a kulturní město s bohatou historií a architekturou. Aix-en-Provence je rodištěm malíře Paula Cézanna a nabízí mnoho muzeí, galerií, kostelů a fontán. Můžete se také projít po slavné ulici Cours Mirabeau s platanovými stromy, kavárnami a obchody.

Arles je starobylé město s římskými památkami, jako je amfiteátr, divadlo nebo termální lázně. Arles bylo také inspirací pro Vincenta van Gogha, který zde namaloval některá ze svých nejslavnějších děl. Můžete navštívit muzeum van Gogha nebo procházet po stejných místech, kde maloval.

Marseille je fascinující město, které má co nabídnout každému cestovateli. Ať už hledáte historii, kulturu, přírodu nebo zábavu, Marseille vás nenechá chladnými. Marseille je také ideálním výchozím bodem pro objevování dalších krás Provence a Středomoří. Uvidíte, že se do tohoto města zamilujete.

Booking.com