Locronan - malebná vesnice

Historická vesnice Locronan (Bretaň - Francie)
Historická vesnice Locronan (Bretaň - Francie)

Jedna z nejkrásnějších vesnic Francie – Locronan – patřící k bretaňské oblasti Finistére byla založena již v 10. století. Důkazem jejího nepopsatelného kouzla je bezpochyby zájem mnoha režisérů přenést exteriér města v pozadí filmových scén na stříbrná plátna. Jádro obce tvoří především zachovalé renesanční žulové domky a pozdně gotický kostel sv. Ronana z 15. století. Kolorit vesnice dodnes nezničily žádné novostavby, zajímavostí je, že i elektrické vedení je skryté pod zemí.

Locronan je posvátným místem, jednou za šest let se zde koná poutní festival na počest sv. Ronana, jenž přinesl křesťanství z Irska. Pouť Grande Troménie je dlouhá 12 km, zahrnuje 12 průvodních míst s kaplemi věnovanými jednotlivým světcům a obyčejně je časově situována do období mezi drou a třetí neděli v červenci. Tento poutní průvod je jedním z nejvýznamnějších v Bretani konaných posvátných cest.

 TIP  Více fotografií z této malebné bretaňské vesnice najdete ve fotogalerii "Locronan - fotogalerie z roku 2009"

Locronan se nespoléhá pouze na náboženskou okrasu, nýbrž si své místo vydobyl již v 15. století, kdy vynikal v průmysl s konopím, jež jako prosperující město dodávalo do celého světa. Úspěchu se svého času také dočkaly šikovné ruce místních tkalců a bystrá mysl obchodníků, jež poskytovali kvalitní plachtoví nejen pro francouzské námořnictvo. To, že je město postaveno na úpatí kopce, umožňuje nazout horalky a vystoupat si do nebes pro obdivuhodný výhled na záliv Douarnenez. Locronan je bezesporu výchozím bodem pro mnohé zcestovalé turisty i cyklisty.

Nabízí však také potěšení oku i duši loudavých umělců, malířů, spisovatelů, básníků či tvůrců všeho druhu. Ryzím klenotem francouzské Bretaně není nazýván nadarmo. Svou historickou hodnotu ukrývá ve zdech Musée d‘ Art et d‘ Histoire (muzea umění a historie), Notre Dame de Bonne Nouvelle Chapel či již zmiňovaného kostela sv. Ronana.

 

Pokud by se vám zdálo, že jste neokusili dostatečné množství přírodou dané minulosti vytesané do kamenů, je nasnadě zavítat do městečka Carnac a objevit nepřeberné množství neolitických menhirů. Skalnatou podívanou, mechem porostlé balvany a četné stromoví a v křovinách utěšenou svobodu nalezete v údolí Huelgoat. Aby toho nebylo málo, energii vám nedoplní tatranky sbalené na cestu, nýbrž burácení vln a silného větru, když naráží do skalisek Pointe du Raz.

Booking.com