Video z Náměstí zázraků se Šikmou věží v Pise

Šikmá věž v Pise (Toskánsko - Itálie)
Šikmá věž v Pise (Toskánsko - Itálie)

O téhle věži jste už určitě slyšeli – a pokud ne, tak se zřejmě nezajímáte ani špetku o Itálii nebo cestování a patrně jste na našem webu spíše náhodou. Šikmá věž v Pise je skutečnou legendou, její sklon čtyři stupně sice nepůsobí zrovna úchvatným dojmem, ale o to překvapenější jistě budete, až ji uvidíte na vlastní oči. Čtrnáct tisíc tun mramoru ukotvených v zemi ocelovými lany, původně spíš na jílovitém podloží – to je zázrak moderního stavitelství. Záchranářské práce v devadesátých letech s astronomickými náklady nakonec naštěstí dopadly dobře a tuto památku můžeme obdivovat dodnes.

Nejenom věž, ale také její katedrála čeká na prohlídku

Věž je přitom vlastně jen zvonicí katedrály, která stojí doslova jen pár kroků od ní. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie byla vysvěcena 26. září 1118 a dokončena už na konci dvanáctého století, takže dokončení pisánské věže je poněkud novějšího data. A abychom jmenovali nějakou nádheru do třetice, na tomtéž náměstí se nachází i Baptiserium, rovněž z mramoru, takže zářící bělostnou nádherou. On ten název náměstí není zcela náhodným…

 

Za druhé světové války využívali Němci věž dokonce jako pozorovatelnu, ale amerického velitele tak uchvátila její krása, že nedal rozkaz k dělostřelecké palbě a rozhodl se zvonici katedrály dobýt standardní cestou. Můžeme mu jen poděkovat, v roce 1987 se věž dostala na seznam UNESCO společně se zbytkem celého náměstí. Mezi léty 1990 a 2001 byla náročně opravována, ale naštěstí se věc podařila a nejméně po dalších dvě stě let by mělo být vše naprosto stabilní. Své experimenty tu nakonec prováděl i jistý Galileo Galilei a sedm zvonů věže je rozhodně také zajímavé pokoukání. Tedy pokud se dostanete přes těch skoro tři sta schodů na samý vrchol, zase tak snadné to nahoru nebude!

 TIP  Podívejte se i na naše další články, které se věnují tématu Pisa a Šikmá věž
- Pisa není jen slavná Šikmá věž, i když díky ní je světoznámá
Procházka po Piazza dei Miracoli v Pise

Booking.com