Vánoční Udine hraje všemi barvami

Vánoční Udine (Friuli-Venezia Giulia - Itálie)
Vánoční Udine (Friuli-Venezia Giulia - Itálie)

Strávit nejkrásnější svátky roku zrovna v Itálii? A vlastně, proč ne? Nejen vánoční Drážďany nebo Vídeň jsou plné krásných světýlek, svařáku a přátelské atmosféry, kterou si zamilujete už na první pohled. Přitom je Udine vlastně jen odbočkou z dálnice, když jedete ze střední Evropy na dovolenou do Benátek nebo ještě jižněji. Byla by škoda se tu ale na pár dní nezastavit, protože zvláště během vánočních chvilek je osm století staré město skutečně kouzelným. Snad i proto, že se tu určitě moc nenachodíte, stotisícová metropole italského severu má většinu klíčových památek v okolí náměstí.

Že je zrovna prosinec? No a co má být?

Komu chybí metry sněhu, bude asi muset jinam, tady je v prosinci v provozu ještě nejedna venkovní zahrádka restaurace. Vlastně tu ani není čistokrevná Itálie, protože rakouský a vůbec severský vliv je znát na každém kroku. Co však mají obě kultury společné, je katolická víra odrážející se ve zdejší architektuře, například v podobě Oratorio della Purita z poloviny osmnáctého století. Stavba je napravo od katedrály a vyrostla na přání kardinála Daniele Dolfina, benátského rodáka a velké regionální církevní osobnosti.

Kraj Friuli-Venezia Giulia, tedy jinak řečeno Furlánsko-Julské Benátsko, se nachází na pomezí tří zemí, Itálie, Rakouska a Slovinska. Jeho administrativním centrem se sice stal Terst, ale stejně tak významné je Udine. I o Vánocích tu bude takřka s jistotou pár stupňů nad nulou, takže nečekejte mrazy jako v relativně nedalekých Alpách.

Dva různé světy, ale jedna krásná duše

Typicky úzké italské uličky se kombinují s rakouskou architekturou, navštivte legendami opředené furlánské hospody nebo si prohlédněte orloj – a samozřejmě, zdejší hrad má také hodně co do sebe. Právě orloj prý symbolizuje město na rozpětí dvou regionů. Jak říkají místní, jedna postava odbíjející čas je pracovitý (až snad přepracovaný, vždyť i František Josef I. vstával v nelidskou hodinu) Rakušan, druhá představuje poněkud línějšího Itala, který si ale umí užít života.

Vánoce a Nový rok v Itálii se dají prožít i jinde než na horách. Většina italských měst má kouzelnou vánoční výzdobu a velmi příjemnou atmosféru. Podívejte se na krátké video z vánočního Desenzano del Garda, které leží na břehu Gardského jezera. Když si k tomu přimyslíte dobré pití a jídlo, tak je to skoro země zaslíbená. Když vám vyjde počasí užijete si pohodovou teplotu okolo deseti stupňů, ale může být také pod nulou a mrazivý vítr. Je to trochu loterie, ale určitě to stojí za to.

Booking.com