Nebojte se na Kubu I.

Kytarista (Kuba)
Kytarista (Kuba)

Cestování na Kubu je v současné době naprostá pohoda a nabízí maximální komfort. Doby, kdy se člověk musel na letišti bát, že ho bez řádně zajištěného ubytování po celou dobu pobytu a velkou kupou tvrdé zahraniční měny dovnitř nepustí jsou naštěstí pryč.

Kuba v posledních letech zaznamenává veliký boom v turistice, dokonce by se dalo říct, že je to hlavní kubánský průmysl a proto jsou turisti skoro až hýčkáni. Když neteče voda nebo nejde proud, přednost mají vždycky turisti, protože kdo by tam pak jezdil, kdyby musel být po tmě jako všichni Kubánci. Kdo jede na Kubu, aby projel skanzen komunistického režimu bude překvapen a i trochu zklamán.

Havana (Kuba)

Hlavní baštou turistického ruchu je poloostrov Varadero s nádhernou, skoro nekonečnou pláží. Sami Kubánci o Varaderu říkají, že to není Kuba, ale Evropská unie. Poloostrov začíná závorou, kde se vybírá mýtné a Kubánec, který na Varaderu nepracuje nebo nepatří k místní smetánce se přes ní nedostane. Následuje velký znak Eura, který znamená, že na Varaderu, stejně jako v ostatních luxusních částech Kuby je možno platit v Eurech. Fidel totiž už americké dolary nemá rád.

Překvapením při vjezdu na Varadero jsou hořící ropné vrty, které lehce kazí výhled a vzduch prvním hotýlkům. Celým poloostrovem se táhne jedna hlavní cesta, lemovaná jedním luxusním hotelovým komplexem za druhým. Mezi levým a pravým břehem poloostrova je veliký rozdíl, zatím co levá strana je jedna veliká pláž s bílým pískem a tyrkysově zbarveným mořem, pravá strana je kamenitá a moře moc esteticky nevypadá.

Jako všude, kde je hodně turistů se i na pláži Varadera krade a to prý hodně. Díky délce poloostrova jsou turisti po pláži celkem rozumně rozptýleni, takže to naštěstí není klasická hlava na hlavě. Velkým mínusem je naprostý nedostatek levnějšího ubytování. Varadero je jeden velký luxusní komplex se závorou, který je naprosto odtržený od zbytku Kuby a Kubánců a komunistického režimu.

Celá Kuba je poseta různými propagandistickými billboardy, v luxusních centrech, kde jsou bohatí turisti nic takového není.

Santiago de Cuba (Kuba)

Jazyk

Anglicky moc lidí nemluví, aspoň základy španělštiny a slovník jsou velkou výhodou.

Vstup do země

Místo víza se vydává tzv. turistická karta. Pokud nemáte zajištěno ubytování, stačí napsat casa particular tj. ubytování v soukromí. Na letišti Vám jednu půlku karty vezmou a druhá polovina se odevzdává při odletu. Pár let zpátky jste museli mít zajištěné ubytování na celou dobu pobytu, pokud ne, povinně jste se museli ubytovat na min. 3 noci v drahém hotelu v Havaně. Pro případ, že by se celníci ptali, je dobré zjistit si jakýkoli název hotelu nebo ubytování kdekoli po Kubě a ten případně říct, nikdo to kontrolovat nebude.

Peníze

Na Kubě funguje souběžně několik typů měn. Kubánci mají pesa, turisti mají turistické pesa – pesos convertibles – CUC (1 peso convertible má hodnotu 1 USD), v letoviscích platí i Eura. Peníze, které si člověk přiveze, vymění za pesos convertible a těmi se platí úplně všude. Občas Vám někde můžou vrátit kubánské pesa, není v tom problém, jedno convertible je 100 místních. Pokud někdo mění americké dolary, musí počítat s tím, že bude platit navíc poplatek 10 %, u ostatních měn se platí jen klasické bankovní poplatky. Výběr kartou v bance není problém.

Santiago de Cuba (Kuba)

Ubytování

S ubytováním na Kubě není problém, v každém městě je dostatek casa particular. Stanování na Kubě není povoleno.

Casa particular se pozná podle malého modrého trojúhelníku na dveřích, což znamená, že je to řádně registrované ubytování. Kvalita ubytování je vysoká, teplá voda je samozřejmostí, ovšem proud vody je malý, díky všeobecnému problému s rozvodem vody na Kubě, samozřejmostí je taky větrák nebo klimatizace a často bývá i lednička. Z venku domy často vypadají hodně omšele, ale byty uvnitř jsou pravý opak.

Cena ubytování se liší podle míry smlouvání. Průměrná cena je 17 pesos za dvojlůžkový pokoj. V Havaně se dá pronajmout celý byt za velice rozumnou cenu např. 45 pesos za 4 lidi ve staré části. Cena ubytování v hotelu se liší podle oblastí, kubánská síť státních hotelů je cenově přijatelná, je zhruba o 1/3 dražší než ubytování v soukromí, nabízí i all inclusive.

Na Kubě mají všichni všude známé, takže Vám mohou doporučit ubytování v jiném městě, případně tam zavolat, ať na Vás čekají.

Booking.com