Santiago de Cuba – příjezd a ubytování

Santiago de Cuba (Kuba)
Santiago de Cuba (Kuba)

Veškeré letecké spoje přistávají na letišti Aeropuerto Internacionál Antonio Maceo (cca 8 km od města). Letiště je velmi malá nevzhledná budova, připomínající ostravský Mošnov před 20 lety. Vždy zde ale najdete ochotné řidiče taxi, kteří Vás v kteroukoliv dobu zavezou kamkoliv. Budete muset rovněž přežít „pomoc“ zdejších zprostředkovatelů, kteří vám za nemalou sumičku rovněž nabídnou pomocnou ruku při hledání odvozu, ubytování apod. (nás, jelikož jsme byli nováčci a ještě jsme neměli čas se rozkoukat, vyšlo toto „dohození“ na 2 USD). Ale s tímto se setkáte na všech dalších putováních po ostrově (doporučujeme snažit se těmto pomocníkům vyhnout, ušetříte tím nemalé peníze a taxi je opravdu dostatek, při odmítání buďte nekompromisní, jinak vás místní svou „agresivitou“ převálcují).

Před vystoupením z příletové haly doporučujeme rovněž vyměnit peníze na místní měnu (CUC), neobávejte se vyměnit i větší částku – na letištích jsou nejlepší kurzy, jaké v bankách ve městech nedostanete. Cesta z letiště do centra vyjde na cca 10 CUC – pokud budete mít po dlouhém letu náladu a chuť smlouvat, měli byste se dostat alespoň na 8 CUC. Za tuto cenu by vás taxikář měl nejen zavést do města, ale také najít vám ubytování v „case“, pokud jej nemáte domluvené dopředu. Mimochodem, pokud nebudete mít v turistické kartě uvedený jako místo ubytování nějaký státní hotel, s největší pravděpodobností budete přinucení strávit minimálně jednu noc v hotelu, který vám úředníci vnutí. Taková „legrace“ vás může přijít na více než 100 CUC! Doporučujeme proto nějaký hotel do karty uvést, my jsme to tak udělali a i přesto, že nám po příletu sebrali pasy a asi půl hodiny s nimi na letišti někam zmizeli, tak jsme nakonec byli propuštěni, aniž by se nás kdokoli na cokoli vyptával.

Santiago de Cuba (Kuba)

Turistické dálkové autobusy zastavují na autobusovém nádraží Astro (ul. Avenida de los Libertadores – cca 2 km od centra) nebo Víazul (poblíž). Radíme včasnou rezervaci jízdenek. Taxi z centra na autobusová stanoviště stojí přibližně 3 CUC, ale doporučujeme se na nádraží vypravit pěšky přes náměstí Plaza de Martes, kolem kasáren Moncada a zpátky pak neturistickou částí města směrem k železniční stanici (viz níže).

Ubytovacích zařízení je jinak ve městě nemálo. K dispozici je zde několik státních hotelů např. Hotel Casa Granda v centru, Gran Hotel, Hotel Santiago s internetem – asi nejlevnější access na celé Kubě, za půl hodiny připojení rychlostí 56kb/s zde zaplatíte 3 CUC – jinde vás buď budou nutit zaplatit celou hodinu (6 CUC) nebo, jako například v budkách ETECSA (místní telekomunikační společnost) zaplatíte 3CUC za každou čtvrthodinku. Pokud ale stojíte o to poznat skutečný život na Kubě, dejte přednost ubytování v soukromí, v tzv. casas particulares. Najdete je snadno – domy poskytující toto ubytování jsou označený charakteristickými štítky (modrý trojúhelník na bílém pozadí s nápisem „arrendador inscrito“). Jsou to oficiální ubytovací zařízení, jejichž majitelé odvádějí státu asi 50% ze svých příjmu a za to mohou poskytovat devizovým cizincům ubytování a inkasovat za něj v tvrdé měně (CUC). Všichni majitelé provozující ubytovací zařízení mají povinnost hlásit Váš pobyt (takže nebuďte překvapeni nebo znepokojeni tím, že po vás budou po příjezdu chtít pasy, popř. i turistické karty, tím má vláda „pod kontrolou“ všechny turisty přijíždějící do země. Někteří dohazovači se vám budou snažit vnutit i ubytování v casách pronajímaných načerno, zde sice můžete ušetřit cca 30% ceny, ale vzhledem k tomu, že jejich majitelé takto riskují značné pokuty (1500 CUC za každý jednotlivý případ), jakož i možnost odnětí svobody, se alespoň snažte chovat velmi diskrétně.

My jsme se ubytovali na ulici Heredia č. 560 (entre Paraíso y Barnada) cca 100m od náměstí Plaza de Marte v domě patřícím paní Delly Fernández a panu Juliu A. Garcíovi (tel. (53) (22) 654375, mailto:irvinggf@yahoo.es). Výhodou byla relativní blízkost ke všem městským turisticky zajímavým lokalitám a bohatá a chutná kuchyně pana domácího, nevýhodou značná hlučnost lokality (hustá doprava a celý den kokrhající kohouti). Pokoj se nachází ve střední části domu a tedy nemá vlastní okno ven, nicméně vzhledem k hlučnosti města a také značnému množství smogu to spíše oceníte. K pokoji patří vlastní koupelna s toaletou, ve které nás zpočátku vyděsil probíjející průtokový ohřívač vody, ale jak jsme později zjistili, stejných typů stejně podivně namontovaných zařízení (čeští elektrikáři by se nestačili divit) je na Kubě přehršel a nikdo se nad tím nepodivuje.

Santiago de Cuba (Kuba)
Booking.com