Varadero – základní informace a historie

Varadero (Kuba)
Varadero (Kuba)

Varadero je úzká písečná kosa, poloostrov, nebo spíš ostrov (od pevniny jej totiž odděluje úzký kanál Kawama o délce asi 25 kilometrů, na šířku má jen pár set metrů – dohlédnete z jednoho břehu na druhý). V nejširším místě má kolem půl kilometru. Celé pobřeží je poseto spoustou hotelů s bílými plážemi, dle místních nejlepšími na celé Kubě. Nejspíš je toto tvrzení pravdivé – my jsme mohli srovnávat jen z jedinou pláží, a to pláží poblíž Santiago de Cuba, která byla spíš určena pro místní Kubánce. Ovšem zdejší moře je opravdu nádherné – hraje všemi odstíny modré až po zelenou. I v období studených front, které přecházejí přes Kubu z Floridy, a které jsme měli možnost zažít na vlastní kůži (bylo „pouze“ kolem 20°C), moře neztrácelo svůj půvab a my si užívali alespoň procházek po pobřeží.

Varadero je malým městem, kde je pouze kolem deseti tisíc obyvatel. Ovšem turistů tady v hlavní sezóně najdete více. My jsme zde zavítali koncem ledna, kdy je tady coby zimní období. Turistů tady bylo asi dost (podle prostranství poblíž hotelů), ale my na plážích byli většinou sami. Pouze pár místních se zde přišlo opláchnout nebo jen poležet. Turisté ubytování ve zdejších hotelích, a že jich tu je jako much, byli nejspíš zalezlí na soukromých přilehlých plážích.

Pláž ve Varadero (Kuba)

Historie

Pro turismus bylo Varadero objeveno již před polovinou 19. století, ale pravý rozmach začal až s vybudováním hotelu milionářem DuPontem v roce 1870. Do revoluce v roce 1959 byly místní pláže vyhlášené po celém světě. Po násilném převzetí moci Fidelem a jeho přívrženců úroveň tohoto centra turistického ruchu poklesla. Turismus se stal něčím nechtěným. Teprve v devadesátých letech se zde situace pomalu začala vracet do normálních kolejí. Moderních hotelů tady vyrostla spousta. Jen na opravy toho mála zdejších památek se ještě nedostalo dotací. Neturistická část poloostrova chátrá, koloniální domy ztrácejí na svém půvabu čím dál tím víc.

Varadero (Kuba)
Booking.com