Karové: hřebíky ve rtech a vystouplé jizvy po celém těle

Karové (Etiopie)
Karové (Etiopie)

Řeka Omo pramení v centrální části Etiopské vysočiny a ústí do jezera Turkana v severní Keni.  Teče převážně na jih. V horách je dolina řeky úzká zatímco na dolním toku se výrazně rozšiřuje. V korytě, které překonává prudké zlomy, se vyskytuje mnoho peřejí. V zapadlých krajích žijí ne zrovna přátelští Karové. Patří k nejbarevnějším a nejzajímavějším kmenům Afriky.

Členů kmene je kolem třech tisícovek. I takový bojovný kmen v Etiopii jako jsou Karové, dávno pohltil turistický ruch. Tradiční zbraně a původní způsob života přehlušil hlas moderní civilizace z Evropy. Není divu, že už i tady se dají najít až příliš modernizované miniaturní stroje.

Zdobení kmene Karů

Karové používají nejrůznější styly zdobení, které umocňují ještě svými prazvláštními účesy s péry a korálky. Jejich zdobení se má co nejvíce přiblížit zvířatům. Tečky jak z krevelu, uhlu nebo okru či bílé křídy, napodobují kůži leoparda.

Karové patří ke kmenům, které vyznávají skarifikaci, tedy zdobení těla pomocí jizev. Karové si kůži rozřezávají žiletkami a vtírají do ran popel. Ženy i muži se zdobí jizvením, u mužů některé jizvy znamenají, že zabili svého nepřítele. Pěstují krávy, pijí mléko smíchané s krví a jedí kravské maso.

Zabití nepřítele

Ženy i muži se zdobí jizvením, u mužů některé jizvy znamenají, že zabili svého nepřítele. Pěstují krávy, pijí mléko smíchané s krví a jedí kravské maso. V obličeji se zdobí bílou hlinkou, takže vypadají jako zaprášení od mouky. Bílá jim mnohdy pokrývá i hruď a celé tělo.

Bojovníci kmene Karů nosí kromě dnes už nezbytných samopalů kalašnikovů i stoličky na třech nožkách, které používají nejen na sezení ale i jako polštář.

Hřebík do rtu

Ženy si propichují spodní ret železnými hřebíky. Obličej mají zdobený strašidelnými motivy ve směsici dvou různých barev. Jejich skarifikace je specifická do otevřených ran sypou popel, proto jsou jejich jizvy vystouplé až pět milimetrů.

Obřady, zvyklosti a tradice mají podobné jako Hamaři, patří totiž ke stejnému etniku. Nejcennějším majetkem, který KarovéEtiopii mohou mít, jsou krávy, o ty se pěkně starají a dopřávají jim téměř „luxus“.  Například za pět krav se totiž dá pořídit jeden kalašnikov.

Booking.com