Gotický Žebrák zažil husitské obléhání
V tehdy dominantní němčině se říkávalo v kraji Bettlem, dnes jej známe hlavně jako Žebrák. Miloval ho král Václav IV., i když turisté možná někdy míří spíše na vedlejší Točník. Ten je autorsky přímo Václavův, lucemburský panovník vybudoval v berounském okrese jedinečné spojení. Bohužel, dnes je hrad Žebrák veden jako zřícenina a nebýt náročné rekonstrukce v osmdesátých letech minulého století, možná se z něj dochovalo jen opravdu minimum. Mimochodem, hrad byl nejen majetkem Lucemburků, ale také Vartenberků a Kolovratů, stejně jako Zajíců z Valdeka, kteří jej kázali stavěti. Měnil tedy vlastníka podobně rychle jako jiné stavby nejen ve středočeském regionu.
Bylo tu i královské město, alespoň za Václava
Stejnojmenné město založil v podhradí Václav IV., ale bohužel – po jeho odchodu ze světa se městu moc nedařilo. Dnes tu žije něco přes dva tisíce obyvatel. Královské komorní město za Václava, to bylo velké privilegium. Ale když je později husité za občanské války s katolíky vypálili a další požáry v šestnáctém a sedmnáctém století, mimo jiné i při tažení švédských armád, i přes relativní rozkvět také přinášejí zmar dalšímu možnému rozvoji. Najdete tu Husův pomník, kostel svatého Rocha nebo pivovar a hvězdárnu, v devatenáctém století zde i pod taktovkou Karla Jaromíra Erbena kvetlo divadlo, ale oproti možnostem, co mohl Žebrák poblíž Berouna mít, je to stále poněkud málo.
Vraťme se však zpět ke stejnojmennému hradu, vysoká kulatá věž – bergfrít – je dnes místem, z nějž se můžete prakticky nerušeně kochat celým širým údolím. Levněji vás vyjde vstupenka na oba hrady, tedy Točník i Žebrák, ale když budete chtít přejít turistickým krokem mezi oběma, počítejte asi s půlhodinkou. Za odpoledne to však určitě zvládnete a 140 Kč za dospělou vstupenku není zase tolik, zvláště pokud uvidíte dvě zajímavá místa prodchnutá kol a kolem českou historií. Když prší nebo je bouřka, hrad je z pochopitelných důvodů uzavřený, tak si raději ověřte ještě před výletem aktuální předpověď (bude-li tedy přesná, to je už druhá věc:-)).
Karlu IV. se na Žebráku příliš nelíbilo…
Na Žebráku byl pánem i Jan Jindřich, mladší bratr Karla IV., sám císař Žebrák připojil ke Karlštejnskému děkanství. Poté, co ale na hradě umírá Karlův prvorozený synek Václav, se už tady Otec vlasti objevil pouze jedenkrát, snad pro nemilé vzpomínky, což na tomto místě lze lidsky více než pochopit. Necelý týden obléhání husitů nepřinesl úspěch, armáda po vyplnění městečka v podhradí odtáhla k Plzni.
TIP Když už budete v tomto kraji naplánujte si výlet i na hrad Karlštejn nebo na hrad Křivoklát.
V osmdesátých letech minulého století hrozila spadnout hlavní věž, ale Památkový ústav středních Čech se odhodlal k projektu, který nakonec dominantu kraje naštěstí úspěšně zachránil. Snad jen bohužel, přistoupilo se k ní historicky poněkud necitlivě – užívalo se betonových překladů a jmenovat bychom mohli i další mínusy, na druhou stranu však alespoň věž nezchátrala a nesesula se. I díky tomu si můžete užít třeba tradiční královské vinobraní v září nebo další kulturní akce, jichž se během roku v širokém okolí koná na několik desítek.
Marek Kos | 31.10.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
1,4°C
|
Předpověď počasí |