Vietnam je pořádný kus exotiky

Ryžová pole (Vietnam)
Ryžová pole (Vietnam)

Když se řekne Indočína, mnohým se jistě vybaví francouzská koloniální nadvláda, Thajsko, Laos a samozřejmě také Vietnam. V této zemi žije už prakticky sto milionů lidí, domluvíte se zde i anglicky a většina obyvatel se řadí mezi ateisty. Pojďme společně objevit tuto krásnou zemi, jejíž kulturu sice můžeme zčásti poznávat i u nás – ale ruku na srdce, Vietnam poznáte dokonale jen a pouze ve Vietnamu, cokoliv dalšího bude přeci jen trochu zkreslené.

Nejzajímavější místa v zemi, která prošla krutou válkou

Rány jsou už zaceleny, dávno se tu neválčí, země je nyní jednotná. A na historii se můžete podívat v muzeu, takže pojďme se vydat na velkou cestu Vietnamem. Začněme však s naší prohlídkou v hlavním městě Hanoji, ležícím na severu země. Chrám vůní, mauzoleum Ho Či Mina, obrovská tržiště a podmanivá večerní atmosféra. A také Keangnam Hanoi Landmark Tower jako ukázka toho, že zde nechybí ani nejmodernější stavby světového formátu. Hanoj má za sebou více než pět tisíc let existence, hlavním městem země se stal ale až na začátku jedenáctého století.

Představme si ale i další centra, jako je třeba císařské město Hue, nacházející se v geografickém středu Vietnamu u pobřeží Jihočínského moře. Zdejší chrám Kham Dinh je zapsán od roku 1993 na seznam UNESCO, pro labužníky je zde připraveno několik stovek zajímavých specialit. Až tak je vietnamská kuchyně bohatá a pestrá! O něco jižněji pak najdeme přístavní město Hoi An, které se také pyšní zápisem do rodiny UNESCO a ukáže bohatou historii regionu – kromě Číňanů tu totiž nechali památky na svou přítomnost třeba i Portugalci. I díky koloniálnímu vlivu tu kvetl obchod a různorodost kulturních vlivů si prohlédnete i dnes, protože války se Hoi An naštěstí příliš nedotkly.

Objevovat můžeme ale i Vietnamskou přírodu

Protože Vietnam nabídne nížiny i vysoké hory, zdejší příroda je skutečně rozmanitá. Poznáme to třeba v zátoce Ha Long, která je poseta dvěma tisíci malých ostrůvků. Podle legendy jde o dílo mocného draka, dnes však víme, že jde o vápencové usazeniny staré stovky milionů let. Druhou zajímavostí lákající k návštěvě může být třeba samotná delta Mekongu, desáté nejdelší řeky světa protékající Čínou, Laosem i Thajskem. Vodní obr daruje oblasti zemědělskou prosperitu a návštěvníkům při pohledu skutečně bere dech, průtok dvacet tisíc metrů krychlových za sekundu je číslo z kategorie snů.

Představme si i hory okolo městečka Da Lat v jižní části země. Samotné město připomíná díky koloniálnímu vlivu Francie v něčem Paříž, nadmořská výška kolem patnácti stovek metrů pak nabídne úplně jiné počasí a klima než zbytek Vietnamu. Nádherná zeleň, prvotřídní čaj, více než deset různých vodopádů se symbolickým vstupným – kdo by odolal? Na samém jihu najdeme největší vietnamské město Saigon, kterému místní říkají také Ho Či Minovo město.Žije tu více než osm milionů lidí a zdejší panorama je nezapomenutelné, nenechte si ujít ani Palác sjednocení nebo v noci perfektně nasvícenou radnici, vypadající jako z pohádky.

Booking.com