Hrad Helfštýn je jeden z největších hradů v českých zemích

Hrad Helfštýn (Česká republika)
Hrad Helfštýn (Česká republika)

Mezi nejhezčí místa, která nabízí Česká republika, potažmo olomoucký kraj, patří zřícenina hradu Helfštýn, ležícího nedaleko Lipníka nad Bečvou v okrese Přerov. Jedná se o jeden z největších hradů, který kdy stál na území českých zemí. Už od poloviny minulého století je památkově chráněn.

Hrad Helfštýn vznikl počátkem 14. století. Založil ho šlechtic Friduš. Problémem však bylo, že k tomu neměl žádné oprávnění. Proto mu byl ihned po dokončení zabaven králem Janem Lucemburským. Poté přešel do správy šlechtického rodu Kravařů. Hrad Helfštýn byl v průběhu středověku postupně rozšiřován. Po bitvě na Bílé hoře sloužil jako pevnost. Ještě v průběhu třicetileté války ale přestal plnit svou obrannou funkci. Od sedmnáctého století byl ve vlastnictví rodu Dietrichštejnů, nicméně, pro nedostatek péče chátral. Počátkem 20. století se stal zříceninou.

Teprve roku 1911 bylo rozhodnuto o tom, že hrad Helfštýn bude rekonstruován. S rekonstrukcí se postupně pokračuje až do dnešních dnů. Teprve po druhé světové válce byl hrad Helfštýn převeden na stát a byl proveden zásadní výzkum. Od roku 1958 je pak hrad Helfštýn památkově chráněn.

V současné době má hrad Helfštýn poměrně široké využití. Koná se zde mnoho kulturních akcí, mezi ty nejvýznamnější patří Hefaiston, setkání uměleckých kovářů. Zřícenina hradu Helfštýn je návštěvníkům přístupná od března až do konce listopadu. V období od dubna do října je poskytována také komentovaná prohlídka s průvodcem. Vstupné přitom stojí jen pár desítek korun, přičemž studenti, důchodci a děti mají vstupné nižší.

Pokud patříte mezi příznivce zřícenin, rozhodně by vaší pozornosti neměla uniknout ani nedaleko se nacházející zřícenina hradu Lukov. Poblíž se nachází také hrad Buchlov. Pokud ale patříte mezi příznivce zachovalejších staveb, neměl by vám uniknout ani Přerovský zámek, kde se v současné době nachází také muzeum.

Hrad Helfštýn si můžete prohlédnout i ve fotogalerii "Hrad Helfštýn".

Booking.com