Na hradě Velhartice na vás dýchne gotika i renesance
V tuzemsku je bezesporu mnoho zajímavých hradů a jen těžko si mezi nimi vybrat ty nejlepší. Do užšího finále by se ale určitě dostala i stavba nedaleko Klatov, kterou založili pánové z Velhartic už před více než sedmi stoletími. Aktuálně je v majetku státu a je také památkově chráněn. Původní rodové sídlo Velhartických, tedy rodiny, která byla v užším kontaktu i s Karlem IV., měli ve své moci i páni z Hradce, Šternberkové nebo Rožmitálští. Co zajímavého zde můžeme vlastně obdivovat?
Kamenný most a kvarteto lomených oblouků
Nejzajímavější části hradu Velhartice pochází ještě z gotického období. Je to palác zvaný Rajský dům, na který se zblízka podíváte i z věže Putny, projdete se i přes mohutný most z kamene, jenž má čtyři lomené oblouky. Ten měří více než třicet metrů a desetimetrová výška zračí jediné – mezi všemi středoevropskými hrady takovou součást prostě nenajdete. Okruh spojený s hradem vám dá trochu blíže nahlédnouti do medievální éry, prohlédnete si gotické jádro trojdílné stavby a budete pokračovat dál do renesančního křídla. Severní palác, jak se také Rajskému domu říká, je na nejvyšším místě celé stavby.
Hradba a suchý hradní příkop vytesaný přímo do skály aneb v patnáctém století jedna z možností, jak pozastavit útočící nepřátele – i tahle součást opevnění se dochovala celkem úspěšně až do dnešních časů. Dokonce se ve zdech hradu ukrývaly české korunovační klenoty, neboť Menhart z Hradce chtěl zamezit korunovaci Jiřího z Poděbrad, jako význačný katolický šlechtic snad ani nemohl jednat, jakkoliv jinak.
Třicetiletá válka a ke slovu přichází renesance
Šumavské lesy a malé vesničky, romantická atmosféra, která sem láká davy turistů. Bohužel tomu tak nebylo vždy, když se hradního kormidla na Velharticích ujal císařský generál Martin de Hoeff Huerta, jenž získal svou pozici skrze katolické konfiskace po bitvě na Bílé hoře. I když se rozhodl ke tvrdému postupu vůči nekatolickým poddaným, na druhou stranu pro své svěřence zrušil robotu. K jeho počínání se ale vážou různé nepříjemné pověsti, na kterých může být i zrnko pravdy – šlo o hodně krutého vojáka. Vystavěl dnešní pozdně renesanční palác, jenž je umístěn mezi oba paláce původní, tedy gotické. Základní okruh „Palác“, jenž lze navštívit mezi dubnem a říjnem, vás zavede například do sklepení, kde se dozvíte více o obléhání hradu husitskými vojsky.
Pokud milujete hradní a zámecké interiéry, můžete si vybrat ze dvou základních prohlídkových tras, základní okruh Gotický hrad anebo okruh Renesanční zámek. Pokud vás interiéry netáhnout, prozkoumejte za 50 Kč areál hradu a podívejte se do hradního pivovaru. V podhradí si můžete ještě prohlédnou skanzen lidové šumavské architektury.
Marek Kos | 14.6.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
3,4°C
|
Předpověď počasí |