Na Šumavu s malými dětmi

Šumava (Česká republika)
Šumava (Česká republika)

Pojedete-li na Šumavu s malými dětmi, určitě uvítáte, že na některá krásná a zajímavá místa vedou krátké vycházkové trasy a je možné někde poblíž zaparkovat. Přinášíme vám osvědčené tipy, které nezklamou.

Černé jezero

Největší ledovcové jezero na Šumavě má specifickou barvu způsobenou 9 m vysokou vrstvou kalu tvořeného pylem z okolních jehličnanů, který se v jezeře ukládá statisíce let. Je napájeno z podzemních pramenů a jeho hloubka dosahuje téměř 40 m.

Můžete vydat i s kočárkem nebo s dětmi na odrážedlech. Ideální trasa je ze Špičáckého sedla, kde můžete nechat auto na velkém placeném parkovišti. Žlutá turistická značka vás dovede po zpevněné cestě až k jezeru.

Cesta je dlouhá 3,5 km tam. V polovině trasy si můžete odpočinout na dřevěném posezení. Stoupání je pozvolné.

Doporučení – Pokud se nechcete potkat s davy turistů, vydejte se tam mimo letní prázdniny.

Vlčí výběh a mravenčí stezka Srní

Jedním z největších lákadel Šumavy je výběh s vlky. Má rozlohu 3 hektary. Prostředkem výběhu vede dřevěná lávka a pro odpočinek je zde umístěno několik laviček.
Dalekohled určitě přijde vhod.

Parkoviště se nachází u návštěvnického centra. Trasa je dlouhá 2 km (zkrácená část jen 700 m) a dá dá zvládnout i s kočárkem.

Doporučení – Jeďte mimo sezónu, bude tam větší klid, vlci nebudou poschovávaní a uvidíte jich více.

V obci Srní je pro děti připravena Mravenčí stezka, která vede lesem a je doplněna o různé hravé pohybové a přírodovědné úkoly. Zaparkovat můžete na placeném parkovišti u benzinky. Hledejte dřevěný totem v podobě mravence, od něj se vydejte k rozcestí a držte se vpravo, odtamtud je stezka dobře značená.

V místním infocentru na děti čeká krátký film o Šumavě, knížky, pastelky a skládačky.

Třístoličník

Místo dostalo název podle uskupení skal v podobě tří věží s prohlubněmi, které připomínají trůny. Čekají na vás poutavé skalnaté vyhlídky. Za dobrého počasí uvidíte i Alpy.

Autem se k Třístoličníku dostanete nejblíže na parkoviště, odkud je to k vrcholu jen 700 m po zpevněné cestě.

Vrchol je na německé straně, vezměte proto dětem platné doklady, případně zařiďte i cestovní pojištění.

Doporučení – Vyrazíte-li brzy ráno, budete tu skoro sami. Jinak je místo hojně navštěvováno.

Chalupská slať a soví voliéry

Chalupská slať je největší rašelinové jezírko v ČR. Leží v údolí Vydřího potoka. Na jezírku se tvoří plovoucí ostrůvky. Na informačních tabulích se dozvíte všechno o tomto zajímavém místě.

Ve vesničce Svinná Lada (část obce Borová Lada v okrese Prachatice) můžete zaparkovat na neplaceném parkovišti a vydat se půlkilometrovou trasou po dřevěném chodníčku na vyhlídku k jezírku. Cesta je vhodná i pro kočárek. Na začátku chodníčku najdete hřiště s houpačkami, prolézačkami a překážkovou dráhou.

V Borové Ladě si nenechte ujít návštěvu sovích voliér. Areál v prostoru starého lomu tvoří venkovní voliéry se skupinou sov žijících v šumavských lesích. Trasa je řešena dřevěnými chodníčky s rozšířenými pozorovacími místy.

Doporučení – Ověřte si předem, kdy je místo otevřené pro veřejnost.

Booking.com