Čtvrť Montmartre v Paříži

Čtvrť Montmartre v Paříži (Francie)
Čtvrť Montmartre v Paříži (Francie)

Víte, že v Paříži existuje Hora mučedníků? Když vám teď řekneme, že jste o ní již jistě slyšeli, patrně budete v rozpacích. Jakmile však dodáme, že jde o překlad názvu jedné proslulé čtvrti, zřejmě se vám již rozsvítí. Řeč není totiž o ničem jiném než o onom slavném Montmartru. A jako hora není označována náhodou, vždyť je to nejvyšší přirozený vrchol Paříže.

Biskup s useknutou hlavou

Tato pařížská čtvrť se proslavila po celém světě především díky dvěma pamětihodnostem: katedrále Sacre-Coeur a kabaretu Moulin Rouge. Podíváme se postupně na obě, ovšem bylo by škoda nevynechat ani jiná zajímavá místa, která najdete na sto třicet metrů vysokém pahorku zdvihajícím se na severu desetimilionové metropole Francie. Monmartre po dlouhou dobu představoval samostatnou obec, která se součástí hlavního města stala teprve v druhé polovině devatenáctého století, přesněji roku 1860.

Historické zmínky o Monmatru jsou však o několik století starší a souvisejí se zajímavou legendou o tom, jak čtvrť přišla ke svému názvu. Zmiňovaným mučedníkem je totiž myšlen jeden z vůbec prvních křesťanských biskupů, svatý Diviš žijící ve třetím století. Na vrcholu Montmartre byl popraven a podle pověsti krátce po svém stětí vzal vlastní hlavu a odnesl ji až k místu, kde se dnes nachází bazilika Saint-Denis. Byla postavena v roce 1140 a dnes představuje jedno z významných turistických lokalit na Montmartru.

Deset milionů turistů ročně

Ovšem tou patrně vůbec nejvýznamnější křesťanskou památkou je bazilika Sacré-Coeur, díky své poloze na vrcholu kopce jeden ze symbolů Paříže viditelný téměř z jakéhokoliv místa ve městě. Třebaže stavba probíhala až na přelomu devatenáctého a dvacátého století, architekt si dal záležet na tom, aby výsledek pokud možno simuloval románský a byzantský sloh s půdorysem řeckého kříže.

Typické kopule bílé barvy se rychle staly charakteristickým monumentem, který si ročně nenechá ujít více než deset milionů poutníků a turistů. Jde tak o druhé nejnavštěvovanější místo Paříže hned po katedrále Notre Dame. Jedním z dalších míst, které si žádný návštěvník Montmartru nepochybně nenechá ujít, je známý kabaret Moulin Rouge (doslova to znamená něco jako Červený mlýn). V kultovním kabaretu se od jeho založení v roce 1889 vyskytla řada nejen francouzských hvězd, ale světlo světa zde spatřil například tanec kankán. A na závěr se hodí dodat, že jistě znáte i stejnojmenný filmový muzikál s Nicole Kidman v hlavní roli. Pokud ne, lze jej doporučit. :-)

Booking.com