La Côte de Granit Rose v Bretani

La Côte de Granit Rose v Bretani (Francie)
La Côte de Granit Rose v Bretani (Francie)

Pobřeží růžové žuly, jež se rozkládá mezi písečnými plážemi a malými rybářskými přístavy, nachází se v oblasti Côtes-d'Armor, mezi Bréhat a Ploumanac'h. La Côte de Granit Rose je název malebné pobřežní části Lamanšského průlivu, jejíž nestálý duch si píše vlastní dějiny mezi přívětivě modrou oblohou a vodní hladinou zálivu Morlaix. Středověká města, přístavy a rybolov – to vše tvoří magický nádech dávné keltské Bretaně.

Pravděpodobně nejznámějším obrazem La Côte de Granit Rose je přímořský domek, zasazený mezi dvěma mocnými žulovými balvany nazývaný Le Gouffre du Castel-Meur, jenž se nachází přibližně dva kilometry od obce Plougrescant, kde jsou k vidění kromě slavného domku Castel Meur i jiné zajímavé kulturní památky jako např. kaple Saint Gonéry, kašna Saint Gonéry či Pointe du Château, či možnost strávit příjemné chvíle na půvabných plážích Gouermel, Pors-Hir, Pors scat a dalších.

Le Gouffre du Castel-Meur byl postaven v roce 1861, kdy neexistovala stavební povolení a lidská představivost neznala mezí. I když není možné navštívit samotný objekt, nabízí okolí malé chráněné zátoky příjemný výhled na moře a přilehlé cestičky svádí ke krátkým procházkám. Během letního období je otevřena kavárna, která nabízí lehké občerstvení. Panorama celé krajiny však láká svou jedinečností. Ostré hřbety skalisek na pobřeží sestupují postupně do moře tak, že vytváří pohled na otevřená ústa dračí propasti. Spolu s burácením vln, jež se odráží při přílivu o útesy, vytváří nezaměnitelný obraz. Dnes pobřeží proměnilo svou tvář pod omezovaným návalem turistů, ale také naplavením množství mořských řas, které ukrývají různé lahodné mořské plody jako např. kraby, humry či mušle.

Booking.com