Postojnska jama - královna slovinského krasu
Jednou z nejzajímavějších slovinských přírodních atrakcí jsou bezesporu jeskyně. Ve Slovinsku se nachází hned několik komplexů z nichž největším jsou Postojenské jeskyně neboli Postojnska Jama. Je to doslova podzemní město plné stalaktitů a stalagmitů.
Jeskyně byla zpřístupněna roku 1819 při příležitosti návštěvy císaře Františka Ferdinanda. O šest let později byly jeskyně světleny, tenkrát ještě olejovými lampami. Roku 1884 sem bylo zavedeno elektrické osvětlení, mimochodem prý dříve než v hlavním městě dnešního Slovinska Ljubljani.
Za objevitele jeskyně je považován místní obyvatel Luka Čeč, který komplex našel roku 1818. Celý jeskynní systém zahrnuje 21 km a skládá z několika jeskyní, z nich Postojna je nejznámější a samozřejmě také nejnavštěvovanější. Ty ostatní jsou Pivka, Černá jeskyně, Otok a Planina. Je to dokonce druhý největší jeskynní komplex v Evropě zpřístupněný návštěvníkům a dodnes probíhá speleologický průzkum jeskyní. Návštěvníkům je dosud zpřístupněno asi 5.2 km.
I my se tedy vydáváme k vesnici Postojna ležící asi 60 kilometrů od Ljubljaně. Jeskyně se nachází severozápadně od města a najít se dají snadno. Je tady velké parkoviště a celý areál obchodů se suvenýry. Je znát, že jde o jednu z nejnavštěvovanějších turistických památek Slovinska. Je to koneckonců znát i na ceně vstupného činicího cca 500 Kč.
Prohlídky se konají v pravidelných intervalech celý den a my máme štěstí, že přicházíme na jeden z posledních časů a z tohoto důvodu není naše skupina přespříliš velká. Prohlídka trvá hodinu a půl a rozhodně se vyplatí vzít na sebe něco teplejšího. V jeskyní je stálá teplota kolem 8 °C a vlhkost dosahuje 95%.
Po vstupu do komplexu nastupujeme do malého vláčku, který asi 10 minut ujíždí jeskyní dovnitř celého komplexu. Vláček byl uveden do provozu již roku 1872, tehdy ještě poháněn lidskou silou. Roku 1914 byl nahrazen plynovým vlakem a roku 1959 byl instalován elektrický vlak, který je v provozu dodnes.
Vláček zastavuje na takovém mininádraží, kde začíná skutečná prohlídka. Prochází se přes několik velkých a nádherných různě pojmenovaných síní jejichž části jsou různě nasvíceny.
Ve velké nádrži si můžete prohlédnout jednoho z nejtajemnějších tvorů na světě. Tento poněkud bizarní záhadný živočicha se nazývá Proteus Anguinus (macarát jeskynní). Je to největší obratlovec žijící v podzemí, měří asi 25 centimetrů, je slepý a jeho kůže nemá žádný pigment.
Prohlídka končí v tzv. Koncertním sále, kde se jak jeho název napovídá pořádávají koncerty a jiné společenské akce. Nazpátek opět jedeme vláčkem uhánějícím mezi nasvícenými stalagmity.
Jeskynní komplex se začal vytvářen již před dvěma miliony let. Jejím tvůrcem se stala řeka Pivka, která společně s dešťovou vodou prosakující vrstvami hornin stvořila tuto nádhernou podívanou. Více obrázků si můžete prohlédnout ve fotogalerii Postojna jama.
Irena Hrušková | 30.11.2006
Aktuální počasí v destinaci
|
0,6°C
|
Předpověď počasí |