Gradac je jedním z tradičních letovisek na Makarské riviéře

Gradac (Dalmácie - Chorvatsko)
Gradac (Dalmácie - Chorvatsko)

Olivy, rybaření a samozřejmě turismus, to je to, co je důležité pro chorvatské pobřeží. Makarská riviéra je mezi českými návštěvníky velmi dobře známá a když se řekne Gradac, určitě si někteří z nich vybaví obec s necelými čtyřmi tisíci stálých obyvatel. Zdejší historie je spojená s bojem Osmanů s Benátčany, ale také s antifašistickým odbojem za druhé světové války. I když jste na proslulé Makarské a pláže jsou prakticky hned za dveřmi, horská pásma s panenskou přírodou jsou také hodně blízko. Několik hotelů, ale i možnost ubytování v soukromí, stačí si jen zvolit podle preferencí.

Sport nebo slunění na pláži

Gradac umožní lenošení na oblázkových plážích, ale také klasickou rodinu vodních sportů, kde v posledních sezonách vládnou lyže a skútry. Zahrát si můžete tenis nebo i vodní pólo. Jedním tipem za všechny může být pláž Gornja Vala, která je v jižní části obce. Současné jméno lokalita užívá od sedmnáctého století, do té doby jej znali středomořští obyvatelé spíše jako Lapčan nebo také Labinac. Poprvé je Gradac zanesen do pramenů v roce 1649, nese jméno po pevnosti, která se během krétské války bránila útočícím Turkům. Historických památek tu ale příliš mnoho není a je pravdou, že tato lokalita prospěje spíš fanouškům klidné rodinné dovolené, kteří se o architekturu a historii zase tolik nezajímají. Jak ale praví klasik, každé zboží má svého kupce. Počet slunečných dnů během letní sezony atakuje národní rekord.

A kdy vlastně začal turistický zájem?

Trvá asi sto let, pokud to chcete vědět. První hotel byl postaven krátce po první světové válce, a právě tato stavba spustila pro Gradac začátek nové epochy. Původně rybářská víska, dnes jedna z lokalit, která zdobí Makarskou riviéru. Pokud vás přesto zajímají památky, několik jich zde přece jen najdete. Split a Dubrovník nabídnou také zajímavou podívanou, ale barokní kostel svatého Michala a jeho mramorové oltáře spadá právě pod Gradac. U hřbitova je kostel svatého Antonína, tedy alespoň jeho dochovaná část, která opět symbolizuje barokní architekturu. Bohužel, nic dalšího nečekejte, milovníci architektonických perel si tedy budou muset zajet v rámci Chorvatska jinam. Co třeba Pula nebo Záhřeb?

Na své si přijdou i milovníci přírody

Nedaleko obce je také jedna z přírodních krás, Bačinská jezera, kde hloubka sahá téměř ke třem desítkám metrů. Průzračná krasová sladkovodní nádhera je jen asi osm kilometrů od Gradace. Je škoda, že Gradac za druhé světové války utrpěl značné škody, ale později znovu povstal doslova z popela a zaujme i dnešní turisty.

Booking.com