Souostroví Brijuni je zelený ráj s bohatou historií
Souostroví Brijuni je skupina čtrnácti ostrovů v Jaderském moři, která patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším místům v Chorvatsku. Ostrovy jsou prohlášeny za národní park a nabízejí návštěvníkům nejen nádhernou přírodu, ale i mnoho památek z různých historických období. Jak se na Brijuni dostat, co na nich vidět a proč jsou tak výjimečné?
Poloha a doprava na Brijuni
Souostroví Brijuni leží u západního pobřeží Istrijského poloostrova, asi 6 km od Puly. Od pevniny je odděluje Fažanský průliv, který je široký asi 2 km. Na ostrovy se lze dostat pouze lodí z přístavu ve městě Fažana, které je vzdálené asi 10 km od Puly. Plavba trvá 20 minut a lodě jezdí několikrát denně podle sezóny. Vstupenky na loď se prodávají společně s vstupenkami do národního parku. Vstupenky zakoupíte v turistických informacích, které se nacházejí u přístavního mola ve Fažaně.
Historie Brijuni
Souostroví Brijuni bylo osídleno již v pravěku, jak dokládají kamenné a kovové nástroje nalezené na ostrovech. Ve 2. století př. n. l. se stalo součástí Římské říše a sloužilo jako místo pro rekreaci bohatých Římanů z Puly. Z této doby se zachovaly pozůstatky luxusních vil, lázní, chrámů a divadel. V raném křesťanském období byla na ostrovech postavena bazilika a byzantské castrum - vojenský tábor.
Po pádu Římské říše byly ostrovy opuštěny a postupně připadly různým vládcům - Benátčanům, Rakousku-Uhersku, Itálii a nakonec Jugoslávii. V době První světové války byly ostrovy důležitou součástí obranného systému Puly a byly vybudovány pevnosti a dělostřelecké baterie.
Nejvýznamnější období pro souostroví nastalo po roce 1947, kdy si ho za své letní sídlo vybral prezident Jugoslávie Josip Broz Tito. Na ostrovech hostil mnoho slavných osobností z politiky, kultury a sportu, jako např. Nikitu Chruščova, Indiru Gándhíovou, Elizabeth Taylorovou nebo Richarda Burtona. Tito také založil safari park, kde chovat cizokrajná zvířata darovaná mu zahraničními státníky.
Po Titově smrti v roce 1980 byly ostrovy otevřeny pro veřejnost a v roce 1983 byly prohlášeny za národní park. Od té doby se staly oblíbenou turistickou destinací a místem konání kulturních a vědeckých akcí.
Národní park a jeho atrakce
Souostroví Brijuni bylo prohlášeno za národní park v roce 1983, aby se ochránilo jeho jedinečné přírodní a kulturní dědictví. Národní park zahrnuje všechny ostrovy souostroví a jejich okolní mořské dno. Celková rozloha parku je asi 36 km2.
TIP Další informace se dozvíte v článku "Souostroví Brijuni aneb západ Istrie plný světské nádhery" a oficiální stránky parku najdete zde.
Návštěvníci parku mohou navštívit pouze dva největší ostrovy - Veliki Brijun a Mali Brijun. Na Velikém Brijunu se nachází hlavní turistické centrum, kde je možné si zapůjčit kola, elektromobily nebo vláček a projet se po ostrově. Na ostrově je také několik hotelů, restaurací, muzeí a sportovních zařízení.
Mezi nejzajímavější atrakce na Velikém Brijunu patří:
- Safari park, kde žijí exotická zvířata jako sloni, zebry, antilopy nebo lamy. Zvířata byla darována Titovi z různých zemí světa.
- Stopy dinosaurů, kde lze vidět otisky nohou těchto pravěkých tvorů z období křídy. Stopy obsahují více než 200 otisků patřících různým druhům dinosaurů.
- Titova rezidence, kde si lze prohlédnout bývalé letní sídlo jugoslávského prezidenta a jeho sbírku fotografií, darů a suvenýrů z celého světa. V rezidenci je také expozice věnovaná Titovu životu a dílu.
- Archeologické památky, mezi které patří římská vila v zátoce Verige s mozaikami, lázněmi a divadlem, byzantské castrum s bazilikou ze 6. století nebo pevnost Fort Tegetthoff z 19. století.
- Botanická zahrada, kde rostou stovky druhů rostlin z celého světa. Zahrada byla založena v roce 1891 a postupně rozšiřována o nové druhy přivezené z cest nebo darované Titovi.
Jaroslav Hruška | 10.4.2023
Aktuální počasí v destinaci
|
7,4°C
|
Předpověď počasí |