Paladini a lanýže, to jsou dvě istrijská synonyma

Lanýže z Istrie (Chorvatsko)
Lanýže z Istrie (Chorvatsko)

Slyšeli jste už o sluncem zalité Istrii? Ale samozřejmě, ve zdejších plážových resortech strávilo dovolenou už na tisíce českých turistů. Byla by ale škoda nepoznat všechna zákoutí, která se nabízí. Olivové háje, ale také lanýži rostoucí poblíž historického sídla Paladini. Tady hledání lanýžů patří rodině Karličů, kteří mají několik výborně vycvičených psích kamarádů-hledačů a žijí ve vile, kterou bychom si jistě všichni nechali líbit. Pojďme si ale nejprve projít pamětihodnosti v jejich domovině…

Městečko Buzet žije také paraglidingem

Šest tisíc obyvatel a nízká nadmořská výška (cca 151 metrů nad mořem, věřte nebo ne). Přesto je zde na prvním místě plachtění – paragliding ale rozhodně není jediným turistickým tahákem v lokalitě na severu Istrie. Městečko Buzet dosáhlo největší slávy na přelomu devatenáctého a dvacátého století, dnes je počet obyvatel „jen“ poloviční, podle posledního sčítání zde žije asi šest tisíc lidí. Úzké uličky v Buzetu připomenou dávnou minulou benátskou nadvládu, najdeme tu i kostel a romanticky vyhlížející železniční stanici, která jako by vypadla z nějaké naší venkovské oblasti.

Za antických dob tu bylo sídlo zvané Pinguentum, nechybí renesancí inspirované domky, ale ani další historická místa. Když se podíváme do vesničky Paladini, žije zde 47 stálých obyvatel, většinou právě Karličových, jejichž vila má v obci popisné číslo 14. Buzet mají na třináct kilometrů daleko, vlak jede přímo do Záhřebu, Lublaně a Terstu. O dopravu tam i zpět je tedy vlastně postaráno, autem to ze Záhřebu zvládnete asi za dvě a půl hodiny, teď už si jen zarezervovat termín prohlídky. Dubový les, ve kterém rostou lanýže, vycvičení psi, procházka v terénu a spoustu zábavy. Možná také něco najdete, tak hodně štěstí!

Sběr lanýžů na Istrii má tradici už z antických dob, Karličovi začali sbírat v šedesátých letech minulého století a dnes tu mají skutečné impérium, sběrem se zabývá celá rodina – a několik pejsků. Smečce vévodí Crnko a Lela, patří sem i sympatické duo Betty a Candy. Jak vás přesvědčí lanýže Karlič, Istrie rozhodně není jen Rovinj, Vrsar, Pula a další města. Vydat se přeci můžete i poněkud severněji a zažít něco, na co se v českých podmínkách bohužel i vzhledem ke klimatu jen tak nedostaneme. Tak schválně, kdo už někdy sbíral lanýže?

Booking.com