Veli Lošinj: Perla Jadranu čeká na svůj objev

Veli Lošinj (ostrov Lošinj - Chorvatsko)
Veli Lošinj (ostrov Lošinj - Chorvatsko)

V dnešním ruchu a hektice moderního světa je často těžké najít místo, kde se čas zastavil. V dalších řádcích vám doporučíme místo, kde historie, příroda a gastronomie tvoří harmonickou symbiózu, která vytváří nezapomenutelný zážitek. Veli Lošinj v Chorvatsku je právě tímto místem. Ať už hledáte klidné útočiště pro relaxaci, bohatou historii nebo gastronomický zážitek, Veli Lošinj vás nezklame.

Jak se dostat do Veli Lošinj

Dostat se do Veli Lošinj je snazší, než by se mohlo zdát. Pokud cestujete letecky, nejbližším mezinárodním letištěm je airport v Rijece. Odtud je možné pokračovat autobusem nebo pronajmout auto a následně trajektem. Druhou možností je využití trajektů, které pravidelně spojují pevninu s ostrovem Lošinj. Příjezd na ostrov je vždy spojen s nádhernými výhledy na azurově modré vody Jadranu a malebné pobřeží ostrova.

Historie města a ostrova

Veli Lošinj, někdy také označovaný jako "Velký Lošinj", je perla s hlubokými historickými kořeny. Historie ostrova Lošinj sahá mnohem dále do minulosti, než si mnoho návštěvníků uvědomuje.

Ve starověku byl ostrov Lošinj osídlen illyrskými kmeny, kteří zde zanechali stopy své kultury. Později, s expanzí Římské říše na východ, se ostrov stal součástí tohoto mocného impéria. V těchto dobách byly založeny první osady a byly vybudovány první římské silnice a budovy.

Středověk pro Lošinj znamenal nový obrat. Po pádu Římské říše přešel ostrov do rukou Byzantské říše. Avšak skutečným obratem v historii ostrova bylo období, kdy se Lošinj stal součástí Benátské republiky v raném středověku. Toto období zanechalo na ostrově největší kulturní a architektonický odkaz. Veli Lošinj se rozvinul jako významné námořní a obchodní centrum. Přístavy byly plné lodí naložených zbožím z celého Středomoří.

Benátská nadvláda přinesla také specifickou architektonickou stylizaci. Pokud se procházíte městem Veli Lošinj, můžete si všimnout typických benátských paláců, kostelů a veřejných budov s charakteristickými arkádami, balkóny a nádhernými fasádami zdobenými freskami.

Po pádu Benátské republiky v 18. století přešel ostrov pod rakousko-uherskou nadvládu. Za této éry prošel Veli Lošinj dalším rozvojem, zejména v oblasti námořní dopravy a výstavby loděnic.

Po první světové válce se Lošinj stal součástí Království Jugoslávie, později, po druhé světové válce, pak Socialistické federativní republiky Jugoslávie. Po rozpadu Jugoslávie v 90. letech 20. století se Veli Lošinj stal součástí nezávislého Chorvatska.

Celá tato bohatá historie dělá z Veli Lošinj město s jedinečnou atmosférou, kde se prolíná vliv mnoha kultur a epoch.

Zajímavosti Veli Lošinj

Veli Lošinj, i přes svou relativní malost, skrývá řadu fascinujících atrakcí, které odhalují bohatou historii, kulturu a přírodní krásy ostrova.

Miomirisni otočki vrt: Tato botanická zahrada je skutečným pokladem pro milovníky flory. Byla vytvořena s cílem zachovat a prezentovat léčivé byliny, které rostou v oblasti Lošinj. Návštěvníci mohou procházet stovkami druhů rostlin a dozvědět se více o jejich tradičním využití v lidovém léčitelství.

Muzeum Apoksiomena: Muzeum věnované jednomu z nejvýznamnějších archeologických nálezů v oblasti – soše Apoksiomena. Tato bronzová socha řeckého atleta byla objevena na dně moře v blízkosti ostrova. Ve muzeu můžete obdivovat tuto dokonale zachovalou sochu a zároveň se dozvědět více o její historii a významu.

Barokní kostel sv. Antonína: Tento kostel z 18. století je ukázkou barokního stavitelského umění. Vnitřní výzdoba, včetně malovaných stropů a dřevěných oltářů, je pozoruhodným svědkem tehdejšího uměleckého vkusu.

Marina Veli Lošinj: Jako tradiční námořní město má Veli Lošinj také krásný přístav. Je to ideální místo pro procházku a obdivování luxusních jachet a tradičních dřevěných lodí. Z mariny můžete také sledovat západ slunce nad Jadranem.

Promenáda Lungomare: Tato nádherná procházka vede podél pobřeží a spojuje Veli Lošinj s větším městem Mali Lošinj. Cestou můžete obdivovat krásné vily z období rakousko-uherské monarchie a vychutnat si výhledy na modré vody Jadranu.

Věž kostela sv. Mikuláše: Tato věž nabízí nádherný panoramatický výhled na město a okolní moře. Po výstupu po schodech vás čeká odměna v podobě úchvatného pohledu.

Veli Lošinj je tak městem, které skrývá řadu historických, kulturních a přírodních pokladů. Prozkoumáním jeho uliček, kostelů, muzeí a přírodních zákoutí můžete pochopit, proč je tento klenot tak oblíbený mezi turisty z celého světa.

Okolní zajímavosti

Veli Lošinj je nádherné město samo o sobě, ale i jeho okolí skrývá řadu skvostů, které stojí za návštěvu. Pokud plánujete pobyt ve Veli Lošinj, nenechte si ujít tato okolní místa:

Mali Lošinj: Jen kousek od Veli Lošinj leží jeho "menší (ve skutečnosti větší) bratr", Mali Lošinj. Toto město je největším na ostrově a je známé svým živým přístavem, historickými budovami a bohatým námořním dědictvím. Můžete zde navštívit Námořní muzeum a procházet se po malebném nábřeží.

Pláže: V okolí Veli Lošinj se nachází několik krásných pláží. Jednou z nejpopulárnějších je pláž Cikat, obklopená borovicovými lesy, která nabízí stín a svěžest v horkých letních dnech.

Ostrov Susak: Tento malebný ostrov je odlišný od ostatních v Jaderském moři díky své písčité krajině. Má několik krásných pláží a je ideální pro ty, kteří hledají klid a relaxaci.

Ostrov Ilovik: Známý jako "ostrov květin", Ilovik je malebný ostrov s bohatou vegetací. Jeho klidné pláže a chráněné zátoky jsou ideální pro plavání a šnorchlování.

Lubenice na ostrově Cres: Toto starobylé horské městečko nabízí nádherné výhledy na moře. I když je to kousek cesty z Veli Lošinj, návštěva Lubenic je rozhodně stojí za to.

Akvárium v Mali Lošinj: Pokud máte zájem o mořský život v Jadranu, nenechte si ujít toto akvárium. Ukazuje místní mořskou faunu a je skvělým místem pro rodiny s dětmi.

Procházka kolem ostrova: Ostrov Lošinj nabízí nádherné turistické stezky, které vás provedou borovicovými lesy, podél pobřeží a k historickým památkám. Je to skvělý způsob, jak objevit přírodní krásy ostrova.

Veli Lošinj a jeho okolí nabízí širokou škálu aktivit a míst k objevování. Ať už máte rádi historii, přírodu nebo moře, region vás jistě okouzlí svým bohatstvím a rozmanitostí.

Booking.com