Ják - pro milovníky středověké sakrální architektury

Ják (Maďarsko)
Ják (Maďarsko)

Ják je malou maďarskou vesničkou u hranic s Rakouskem, má "pouze" necelých dva a půl tisíce obyvatel. Přesto ale nabízí hodně pro milovníky středověké sakrální architektury, tamní opatský kostel svatého Jiří je nejzachovalejší římskokatolickou stavbou v celém dnešním Maďarsku. Nabízí opravdu skvělou podívanou napříč staletími a tedy i různými dobovými slohy (v novověku už naštěstí nezbývalo dost peněz na různé přestavby). Původně románská stavba spatřila světlo světa na začátku třináctého století, ale například bohatě zdobený barokní oltář byl vystavěn o pět století později. Hlavice sloupů s motivem bájných draků, původní fresky nebo bohatá figurální výzdoba včetně postavy trůnícího Ježíše Krista s apoštoly v životní velikosti a Samsona, který zápasí se lvem, je zajímavou pozvánkou do interiérů této mohutné stavby, která musela nejen pro středověké křesťany působit přímo impozantně.

Ják (Maďarsko)

Samotnou baziliku najdeme asi deset kilometrů jižním směrem od města Szombathely a svou velikostí je tak dominantou celého kraje. Přečkala jak tureckou hrozbu v šestnáctém století, tak i úder blesku o celé staletí později. Naposledy byl rekonstruován na přelomu 19. a 20. věku. A když zavítáme do maďarské metropole Budapešti, můžeme si prohlédnout jeho věrnou kopii, v parku Városliget je totiž umístěna takzvaná "Jákská kaple".

Ják (Maďarsko)

A jak vlastně vznikl název Ják? Někteří etymologové tvrdí, že je to domácká verze jména Jakub, jiní jej odvozují od rodového jména Csák (že by maďarská šlechta měla něco společného s českou populární hudební scénou?). Těžko si vybrat, protože obě varianty jsou dost dobře reálné. Název ale určitě není původní, tato lokalita byla osídlena už v době bronzové a najdete zde i hřbitov z dob římského osídlení. Asi nejslavnějším rodákem Jáku je Novák Dezsö, jeden z nejslavnějších fotbalistů Maďarska a zároveň olympijský vítěz. A až budete na cestě z Jáku, co takhle si vyrazit do lázeňského města Sárvár, kde najdete i platanový park se spoustou vzácných rostlin a stromů.

Booking.com