MALAJSIE

Třicetimilionová země, kde najdete obrovské mrakodrapy, ale také doslova až panenskou přírodu. Obrovské kontrasty na každém kroku, potkáte tu Malajce, ale i spoustu Číňanů a Indů a měli byste se tu bez problémů domluvit nejen anglicky. Co zajímavého zde lze obdivovat?

Centrem Malajsie je město Kuala Lumpur. Původní název znamená cosi jako zátoka z bláta, což už tak docela neplatí. Jezdí se tu totiž třeba i prestižní Formule 1 a na každém kroku vidíme překotný ekonomický vývoj. Ten reprezentuje především jedna z nejvyšších budov světa – Petronas Twin Towers. Dvojice mrakodrapů se pne do výše 452 metrů a mezi 41. a 42. patrem (což je pro zajímavost zhruba 170 metrů vysoko) jsou spojeny velkolepým mostem. Hlavně v noci je to impozantní podívaná, nákupní centrum, muzeum a obrovské akvárium, nejen to najdete v sídle jedné z největších petrolejářských společností na světě.

Tím ale Kuala Lumpur ještě nekončí, další ze zajímavých budov je třeba mešita Masjid Negara s více než sedmdesát metrů vysokým minaretem. Nedaleko od ní je symbolicky umístěno Muzeum islámského umění. Ve městě najdete i čínskou čtvrť s hinduistických chrámem Srí Mahamariammam z devatenáctého století, zaujmout může i taoistický chrám Sze Ya a architektonickou perlou je rovněž budova místního nádraží. Chvíli oddechu poskytne místní park se zahradou plnou orchidejí, rozkládající se na ploše takřka tisíce čtverečních metrů.

Exotická Malajsie nabízí ale i množství přírodních krás. Národní park Taman Negara ukrývá původní – sto třicet milionů let starý – prales. Neuvidíte tu sice vysněného tygra, jsou tu spíš makakové nebo leguáni, ale skoro pět tisíc kilometrů čtverečních jen tak snadno a bez zastavení určitě neproj(e)dete.

Ráj čajovníku aneb Tanah Rata se nachází v nadmořské výšce okolo půldruhého kilometru. Velmi se tu zalíbilo hlavně britským kolonizátorům, obdivovat zde můžete i prakticky neprostupné horské deštné lesy, které jsou dostupné jen po hůře značených stezkách. Navštivte tu třeba plantáže na zpracování čaje, koupit si můžete i čerstvé lístky domů. :-)

A z přírody to jistě není vše, navštivte třeba Národní park Kinabalu na severním konci Bornea. Deštný prales, ale i čtyři tisíce metrů vysoká hora Mount Kinabalu. Horská turistika ve stopách stále vzácnějších orangutanů nebo raději zůstanete v nížině a budete pozorovat mořské želvy? Inu, proč ne, nabídka je to opravdu lákavá. A v nedalekém Pulau Sapadan se klidně můžete i potápět.

Z hlediska rozmanitosti živočišných druhů je výjimečným i národní park Gunung Mulu, jenž je pověstný hlavně kvůli krasovým vápencovým jeskyním, které se v tropickém pásmu obvykle zrovna nenacházejí.

Chcete raději obdivovat místní architekturu? Zavítejte tedy do Malakky, města vzdáleného zhruba sto kilometrů od Kuala Lumpur, kde se mísí čínská, portugalská, nizozemská a také samozřejmě britská architektura. K návštěvě tu láká hlavně portugalská pevnost A Famosa, ale i kostel svatého Františka Xaverského z devatenáctého století. V místní radnici, která je ještě o dvě století starší, dnes najdete budovu muzea. Nezapomeňte projít ani místní čínskou čtvrť s velice okázalým císařským hřbitovem, jsou tu i dřevěné chatrče místních rybářů, kteří dodnes žijí bez vymožeností moderní civilizace. A jen tak pro zajímavost, v Malacce se v jednu dobu šlo dohovořit snad osmdesáti jazyky, jednalo se o obrovské obchodní centrum, které vzniklo už před sedmi staletími.

Skutečnou perlou orientu je pak tropický ostrov Penang, který v oblasti jako první osídlili britští kolonizátoři. Na ostrově je lanovka, první motýlí farma na světě, ale i četné církevní stavby – na relativně malém prostoru je mešita, buddhistický chrám a dokonce anglikánský kostel.

A co dodat na závěr? Snad jen pár slov o tamní kuchyni. Ona je sice superlevná a vynikající, ale nepřehánějte to, protože koření a speciálně chilli se tu podává ve skoro smrtících dávkách. J

Booking.com