Malajsie – Praktické informace

Nadzemní vlaková dráha v Kuala Lumpur (Malajsie)
Nadzemní vlaková dráha v Kuala Lumpur (Malajsie)

Nejvíce praktických informací, hlavně co se týče cen, ubytování a dopravy, najdete na www.itisnet.com (s tím co je tam se v podstatě dá vystačit, i když už nebudete mít nic jiného).

Dále se mrkněte na www.lonelyplanet.com a jeho diskusní fórum. Na internetu je v angličtině vcelku hodně dobrých turistických informací o Malajsii, obě provincie na Borneu mají vlastní web s informacemi o národních parcích, popisy trekových tras apod.

Z průvodců je určitě praktický Lonely Planet. Pokud jedete víc zemí jihovýchodní Asie, tak je řešením LP „South-East Asia on shoestring“ (2001, anglicky), ale množství užitečných informací o jednotlivých zemích je tam samozřejmě vzhledem k rozsahu už dost limitované. V roce 2003 vyšel český překlad tohoto průvodce rozdělený na dvě části: Jihovýchodní Asie pevnina a ostrovy (aktuální k 2001).

Vízum do Malajsie

Do Malajsie není potřeba vízum pro pobyt do 90 dnů. Při vstupu imigrační udělí povolení k pobytu na 3 měsíce (raději si to překontrolujte, ať vám z neznalosti úředník neudělí dobu kratší). Při cestě na Sabah a Sarawak je znovu prováděna kontrola pasu, povolení k pobytu dostanete pouze do 30 dnů. V Malajsii není zavedena přihlašovací povinnost.

Pro vstup do většiny národních parků a rezervací na Borneu je nutný permit, vydávaný většinou bez poplatku v návštěvnickém centru. Trest za vstup bez povolení je pokuta 1000RM a 6 měsíců vězení.

Velvyslanectví Malajsie v ČR: Washingtonova 25, Praha 1, 110 00, tel: 234 706 611

Velvyslanectví České republiky v Malajsii: www.mzv.cz/kualalumpur Embassy of the Czech Republic, 32, Jalan Mesra Off Jalan Damai, Kuala Lumpur 55000, tel: 00603/21427185, 21413205, email: kualalumpur@embassy.mzv.cz
Honorární konzulát České republiky v Malajsii: Crystal Crown Hotel, 117, Jalan Tebrau, Johor Bahru, 80250, email: johorbahru@honorary.mzv.cz

Kuala Lumpur (Malajsie)
Noční Kuala Lumpur

Celní předpisy v Malajsii

Vzhledem ke skutečnosti, že islám je státním náboženstvím v zemi, je přísně zakázáno dovážet a vyvážet následující komodity: drogy a jiné omamné látky, pornografické materiály, symboly s židovskou tématikou a výrobky z Izraele, předměty nesoucí potisk nebo reprodukci Koránu, sečné zbraně, rozhlasové přijímače pracující v zakázaných MHz pásmech, všechna vývojová stádia ryb Piraňa, veškeré zboží podobající se injekčním stříkačkám, živé či mrtvé korály, želví vejce.

Odlišná kultura v Malajsii

Malajsie je muslimská země, takže je nutné se podle toho chovat viz Odlišné kultury – Jak se chovat u muslimů. Žijí zde ale také silné populace ostatních náboženství – buddhistů, hinduistů, křesťanů a taoistů. Přes svůj převážně muslimský charakter (islám je státní náboženství) se tak Malajsie jeví jako velmi tolerantní a multietnická země. Můžete zde vidět vedle sebe opravdovou různorodost – od zcela zahalených muslimek, přes méně ortodoxní muslimky v šátcích, až po tradičně oděné Indky.

Malajsie je moderní a vyspělá země, patří k tzv. „asijským tygrům“. Zejména hlavní město je dokladem vzrůstající ekonomické síly země. Podobný luxus jako tady jsme viděli jen málokde jinde (a to včetně Evropy).

Na Borneu a na několika místech na Malajském poloostrově stále žijí původní domorodé kmeny, často vyznávající ještě původní animistickou víru. Mnoho z těchto obyvatel je křesťanského vyznání, obrácených na víru působením misionářů.

Bezpečnost v Malajsii

Pevninská Malajsie je poměrně velmi bezpečnou zemí. Určité riziko představují pouze krádeže, v Kuala Lumpur se vyskytují zloději na motorkách. Při noční obhlídce KL je lepší přiměřeně zvýšit ostražitost, ale není třeba nijak přehnaných obav, je to zhruba obdobné jako v evropských městech. Na plážích některých ostrovů, se stejně jako v jiných turisty nacpaných letoviskách vyskytují krádeže.

Trochu „divočejší“ je Borneo. Za nepříliš stabilní je považován Sabah, zvláště jeho východní část. Týká se to zejména východním ostrovů Sipadan a Pandanan (v roce 2000 odtud dvakrát unesli filipínští rebelové Abu Sayafa cizince jako rukojmí). Varování se vztahuje také na okolí Semporny a Tawu (zprávy o únosech v roce 2001). V ostatních částech malajsijského Bornea je situace poměrně dobrá, trochu špatnou pověst má ještě město Sibu (výskyt okrádání gangy).

Co se týče drogových deliktů, u nás je v tomto ohledu zmedializovanější spíš Thajsko, ale pozor – Malajsie má tresty ještě vyšší a za pašování drog je tady trest smrti a bývá zde, na rozdíl od Thajska, udělován i cizincům.

Trest za vstup bez povolení – permitu do národních parků na Borneu je pokuta 1000RM a 6 měsíců vězení !

Kuala Lumpur (Malajsie)

Nejlepší období pro návštěvu Malajsie

V Malajsii je teplo a vlhko téměř po celý rok. Chladněji bývá pouze ve vyšších polohách jako jsou třeba Cameron Highlands. Přes monzunové pásmo se jen ve východní části vyskytuje skutečné období dešťů, jinde je počasí spíše stabilní s průběžnými přeháňkami. Pokud přijde déšť, tak prší silně, ale většinou jen krátce. viz Zeměpis a podnebí

Jestliže jedete na pláže na východním pobřeží Malajského poloostrova a do vnitrozemí, je nejlepším období březen až říjen, kdy se vyhnete období dešťů. V monzunovém období jsou těžko dosažitelné ostrovy Pulau Perhentian a Pulau Tioman, a také některá místa na Borneu. Ve východní části je nejvíce deštivým obdobím mezi listopadem a lednem. Pro západní pobřeží je vhodné počasí po celý rok, nejvíce deštivým obdobím je září až prosinec.

Pro Taman Negara je nejlepší pro návštěvu období sucha od února do září (od listopadu do poloviny ledna může být rezervace uzavřena). Pozorování želv na východním pobřeží je možné mezi květnem a zářím.

Oceán je ke koupání příjemný celoročně, teploty kolem 26-29°C. Vrchol sezóny je během letních prázdnin, konec února, počátek března, počátek srpna, počátek prosince, na vánoce a Nový rok. Informace o počasí naleznete na stránce Aktuální počasí v Malajsii

Co s sebou do Malajsie

Pokud neplánujete spát venku, tak je vcelku zbytečný spacák. Oblečení lehké, nejlépe bavlněné a nemusíte ho s sebou vůbec táhnout moc, je furt vedro a všude si můžete nechat vyprat. Na delší přesuny si ale rozhodně vemte něco na sebe do „mražákových“ autobusů.

Pro zásuvky je nutný adaptér (zástrčky s vidlicí jdou většinou i bez adapteru). Nikde jsme neplatili příplatky za kameru nebo foťák. S používáním stativu v Kuala Lumpur nikde problémy nebyly.

Další obecné rady a tipy naleznete v článku Co s sebou.

Zdraví a hygiena v Malajsii

Očkování stačí proti břišnímu tyfu a hepatitidě A (do turistických letovisek tak není nutné ani to).

Malárie – riziko limitované, jen v omezených ohniscích na venkově ve vnitrozemí, městské a pobřežní oblasti jsou bez rizika. Riziko je v Sarawaku a Sabahu. P. falciparum celý rok, resistentní na chloroquine, doporučená profylaxe v ohrožených oblastech mefloquin. viz Malárie

Žádné jiné tropické choroby nehrozí, nejspíš vás může potkat onemocnění z mrazivé klimatizace (kulicha s sebou). V tropických pralesech se vás můžou chytit pijavice. V travnatých porostech pozor na hady.

S hygienou to není nijak špatné, a to ani s jídlem připravovaným na ulici. O něco horší to může být v odlehlejších oblastech. Používejte však balenou vodu (i na čištění zubů). Zdravotní zařízení jsou na velmi dobré úrovni, především ta soukromá.

Když vystoupíte v Kuala Lumpur na letišti, máte pocit, že jste v super civilizované zemi. Pokud se rozhodnete poznávat přírodu a vypravíte se do džungle tak počítejte s tím, že civilizace končí za hranicemi měst. Autentické zážitky z malajské džungle si můžete přečíst od Štěpána, který Malajsií projížděl při cestě kolem světa – Štěpa ze světa 25 – Jungle trek a neb jak jsem padal na hubu:o) (Malajsie); 29.11.2004.

Jídlo v Malajsii

Malajsijského jídla jsme si až tak příliš neužili, takže nemůžeme moc hodnotit. Vzhledem k etnickému mixu je tady samozřejmě mnohotvárnost i v jídle, zdálo se nám, že hodně převažoval typ na způsob indické a čínské kuchyně. V centru Kuala Lumpur byla skoro na každém rohu rychloobčerstvovna západního typu – McDonald’s, KFC nebo Burger King. Náš celkový průměr v Kuala Lumpur za jídlo byl na dva lidi za den 11.7$.

Typickým jídlem je mee goreng (smažené nudle) a nasi goreng (smažená rýže). Asi nejtypičtějším malajským jídlem je satay, kebab v kořeněné arašídové omáčce.

Jazyk v Malajsii

Malajština není příliš složitý jazyk a má oproti jiným asijským jazykům výhodu, že se alespoň píše latinkou. Nápisům je tedy snazší porozumět. Jinak se lze domluvit poměrně často anglicky, s odlehlejšími oblastmi se však její znalost může snižovat. Rozšířena je také čínština.

Booking.com