Kudy kam - Kuala Lumpur

Kuala Lumpur (Malajsie)
Kuala Lumpur (Malajsie)

Přestože Kuala Lumpur není takovým dopravním uzlem jako je Bangkok, rozhodně se snaží na něj aspirovat. Z památek jsou tady především muzea a mešity a nelze zapomenout na dominantu města dvojčata věží Petronas.

Nocleh v Kuala Lumpur

Levné ubytování v Kuala Lumpur není příliš komfortní, úroveň většinou neodpovídá ceně. Mnoho levných GH má v názvu "backpackers", což může způsobit záměnu, pokud hledáte GH podle jména – zaměňuje se to s dost vyhledávaným Backpackers Travellers Inn, který je na Jalan Sultan Rd. Většina těchto levných GH, hlavně v centru, je v patře nad nějakým obchodem apod. Odyssea Backpackers – 30RM (twin, větrák, bez koupelny), nic moc, ale asi jeden z nejlevnějších v centru.

Doprava v Kuala Lumpur

Život chodce v MalajsiiKuala Lumpur není příliš lehký, doprava je jednoznačně orientovaná na auta.

Městská doprava v Kuala Lumpur

Z/na letiště KLIA (Sepang): cca 70 km od města, cesta z centra min. 2h A. Trasu KLIA - hotel jezdí "Airport Coach", každých 30min, 25RM, (5:30 - 22:15 z KL, 6:45 - 00:30 z KLIA – st. Duta Bus) B. Express Coach – jezdí ze st. Chan Sow Lin (stanice STAR LRT line, 4 zastávky za Masjid Jamek, 2RM). Z Chan Sow Lin na KLIA 10RM (1 cesta), 18RM (zpáteční), každou hodinu 6:30-20:30 C. Z KLIA na st. Nilai Train autobusem 2RM (30min). Pak na Komuter Train na st. KL Sentral 4.5RM (1h). Autobus i vlak jezdí každých 30min. Poslední bus z KLIA 22:30, poslední vlak z KL kolem 20:00, poslední bus z Nilai KTM do KL kolem 21:30. D. KLIA Ekspres – nejrychlejší, ale dražší cesta je letištním rychlovlakem KLIA www.kliaekspres.com. KLIA Ekspres je přímý spoj mezi KL Sentral (hl.žel.stanice) a letištěm (KLIA), každých 15min od 05:00 do 24:00, lístek 35RM (zpáteční 70RM), cesta trvá 28min. KLIA Transit je obdobný spoj, jezdí každých 30min od 4:30 do 2:00, lístek 35RM (zpáteční pro 2 osoby 98RM), cesta trvá 36min a jsou tam navíc 3 zastávky v rámci integrovaných sítí městských rychlovlaků KTM a STAR (Bandar Tasik Selatan, Putrajaya & Cyberjaya and Salak Tinggi). Bývají však různé "promotion" akce (např. my jsme v 01/2002 za KLIA Transit pro 2 osoby platili poloviční cenu, dohromady jenom 30RM).

Integrovaný městský dopravní systém v Kuala Lumpur

KL Sentral je klíčová společná dopravní stanice městských i letištních rychlovlaků a železnice.

Mapa metra v Kuala Lumpur (Malajsie)

Rychlovlaky PUTRA a STAR LRT: www.putralrt.com.my ve městě je rozsáhlá integrovaná síť rychlovlaků, je to rychlý a pohodlný způsob dopravy, ceny jsou podle vzdálenosti, přeprava v centru se pohybuje 1.30RM-1.60RM. LRT = light rail train. Lístky jsou jednotné, obě trasy se křižují ve stanici Masjid Jamek. LRT je mnohem rychlejší než autobus.

Magnetická dráha MONORAIL: www.monorail.com.my od roku 2003 je v provozu technická novinka, magnetická rychlodráha, cena 1.20RM-2.50RM.

KLIA Ekspres a KLIA Transit: www.kliaekspres.com rychlovlaky na letiště.

KTM Komuter: trasy provozované železniční společností KTM.

Kuala Lumpur (Malajsie)

Meziměstská doprava

Autobusové nádraží: Puduraya Bus Station - hlavní autobusové nádraží, Jl. Pudu poblíž hotelu Pudu Raya, velmi přeplněné a plné smogu. Další společností je Transnational Bus Co., která má prodej lístků na Central Market Avenue. Pozor – autobus z Hat Yai zastavil v centru naproti obchodnímu domu Metrojaya (kousek před nádražím).

Vlakové nádraží: Sentral Railway Station - Jalan Hishamuddim, www.ktmb.com.my a www.seat61.com/Malaysia.htm.

Atrakce a zajímavosti v Kuala Lumpur

Petronas Twin Towers: vstupné je zdarma, ale je nutno mít lístek - každý den se jich vydává limitovaný počet (1280ks) od 08:30, dostanete lístek na určenou dobu, umožní výjezd do 41.patra a 10-ti minutový pobyt na mostě Skybridge. Otvírací doba 9:30-17:30, v pondělí zavřeno, v pátek je vyňata doba 12:30-14:30. Nejlepší je jít co nejdřív hned ráno, lístky jsou během dopoledne většinou pryč. Přístup: LRT do KLCC St.

Kuala Lumpur (Malajsie)

Menara KL: vyhlídka na město z telekomunikační věže, vstupné 15RM, 9:00-22:00, denně. Přístup: LRT Dang Wangi St.

Náměstí Merdeka Square, čtvrť Golden Triangle a čínská čtvrť China Town.

Okolí Kuala Lumpur

Jednou z možných aktivit je vydat se do jeskyně Batu Caves, nebo zavítat na závodní okruh v nedalekém Sepangu.

Booking.com