SALVADOR
Území velké asi jako Morava nebo Slovinsko, ale více než šest milionů obyvatel. Salvador je přímým dědicem indiánských kultur Střední Ameriky, sousedem Guatemaly a Hondurasu. Bohužel, ačkoliv je zde opravdu krásně, historie dvacátého století je v Salvadoru plná násilí a problémů, ještě na začátku devadesátých let tu zuřila občanská válka, v roce 1998 poničil El Salvador hurikán, další léto přineslo obrovské sucho.
Problémy nepřestávají ani dnes, řádí tu agresivní gangy, ze země uprchla řada lidí
Bohužel, situace stále není růžová. Roční počet vražd na sto tisíc obyvatel výrazně přesahuje světový průměr, ročně přijde o život násilně na sedm tisíc lidí. Většina Salvadorců pracuje v textilním průmyslu a má velice nízké příjmy, mladí lidé vidí jediné řešení své životní situace v přidání se k některému zločineckému gangu. Snad i proto není San Salvador, hlavní město země, příliš bezpečné. Alespoň zatím, je tedy třeba se držet rad průvodců, prostě bezpečnostní pravidla nadevše. V řadě případů se domluvíte anglicky, ale hodí se i španělština, kterou mluví prakticky všichni místní, kteří jsou k turistům poměrně dost přátelští. Kromě úředního jazyka – španělštiny – zde jsou rozšířená i původní indiánská nářečí.
Nejen v metropoli, ale i dalších městech, můžete obdivovat barokní stavby španělského střihu. Pokud se však zajímáte o ranější historii, spojenou třeba s mayskými indiány, vydejte se na výlet do archeologického naleziště Joya de Cerén. Jde vlastně o takové „mayské Pompeje“, místní farmářská vesnička byla před patnácti stoletími zničena při sopečné erupci. Podobně zajímavou archeologickou lokalitou je třeba El Tazumal.
Ostatně, pokud jste přijeli obdivovat tropické lesy, musíte do jiné země, čestnou výjimkou je snad jen národní park Monte Cristo s až třicetimetrovými stromy, žijí zde hlavně pumy a opice. Většinu území Salvadoru ale tvoří pastviny a orná půda, ale také hory a celá řada sopek, část jich je ještě plně aktivní. Třeba sopka Santa Ana s výškou 2365 metrů nad mořem, nabízí krásný rozhled – a výstup nebude nic obtížného ani pro lenivé turisty.
Nečekejte metro ani tramvaje, dopravu obstarávají ve velkém i taxikáři
Bez metra i tramvají, ale kupříkladu i s velmi malou sítí železnic, i tak je na tom dnešní Salvador. Z bodu A do bodu B vás snadno převeze taxík, který si ale někdy účtuje přemrštěné ceny. Města nabízejí plnou občanskou vybavenost, ale na vesnicích s žádným luxusem nepočítejte. Nákup proviantu a vybavení proto na později rozhodně neodkládejte. Oficiální měnou je tu americký dolar, který můžete směnit klidně i u nás. Nově zavedla vláda jako alternativní měnu Bitcoin. Každá turistická oblast Salvadoru má sice svůj bankomat, ale nepočítejte s tím, že bude vždycky fungovat. U stánku rychlého občerstvení se můžete najíst už za dolar, v restauraci asi za desetinásobek. Doprava je na naše poměry skoro zdarma, a to i luxusním autobusem. A při nakupování nezapomeňte, všichni tu rádi smlouvají, včetně taxikářů…
Mezi další zajímavá místa Salvadoru bychom mohli zařadit třeba město Santa Ana, druhé největší v zemi, kde poznáte život místních hlavně během letního festivalu Fiesta Julias. V okolí se pěstují kávovníky, takže pokud chcete kvalitní kávu přímo u zdroje, máte možnost. Již zmíněná sopka Santa Ana má ještě kolem sebe několik kolegů (třeba Cerro Verde, stejně se jmenuje i národní park, v němž se sopky nacházejí).
V okolí města El Cuco jsou pověstné pláže, které jsou ale i na evropské poměry hodně kapesní. El Espino nebo Playa Les Flores nabídnou zajímavé možnosti i pro surfaře. Pokud cestujete s dětmi a chcete se pobavit v nefalšovaném vodním světě, tak musíte zavítat do Amapulapy, kde je hned osm bazénů. Surfování tu jen kvete v období od května do listopadu, ale pro fajnšmekry platí, že pohled z horského hřebenu nic nepřekoná…
Stravování je dosti pestré, podobné v mnohém tomu španělskému
A co si můžete v Salvadoru dát dobrého? Všechno se připravuje z kukuřice a masa, frčí tu banány a fazole. Smažené tortilly Empanadas s různorodou náplní potěší, nejeden mlsný jazýček, kukuřičné placky Pupusas se sýrem a vepřovým jsou také místní specialitou. Maso je tu však zejména rybí, vždyť jde přeci o stát na pobřeží oceánu. Smažené kuře nebo plněná bagetka s příznačným názvem hamburguesas jsou doménou hlavně v rychlém občerstvení.
Marek Kos | 24.10.2021
Aktuální počasí v destinaci
|
27,2°C
|
Předpověď počasí |