HONDURAS
Země, která je přímo přeplněna odkazy na někdejší indiánské dědictví. Devítimilionový Honduras brzy oslaví druhé století nezávislosti na Španělsku, dvě třetiny země tvoří hory, obyvatelstvo tvoří zejména indiáni a mestici, tedy míšenci původních obyvatel se španělskými dobyvateli obou Amerik. Hlavním městem Hondurasu je milionová Tegucigalpa, které se říká z pochopitelných důvodů Tegus. Zmínku si ale určitě zaslouží i česká vesnice v Hondurasu, o které si také povíme pár zajímavostí, našli bychom ji na ostrově Roatán. Tato krásná země však nabízí mnohem víc, takže kde začneme?
Polovinu Hondurasu tvoří lesy, úředním jazykem je samozřejmě španělština
Honduras najdete ve Střední Americe a jeho sousedy je Gautemala, Salvador, Nikaragua a přes vodu i Belize. Mluví se tu hlavně španělsky, a jistě i proto je většina obyvatelstva římskokatolického vyznání. Hlavním městem je již zmíněná Tegucigalpa, ležící uprostřed hor a tvoří jej vlastně dvě historická města vedle sebe, podobně jako Budapešť. Moderní stavby, ale i pár památek na koloniální architekturu, stejně jako vynikající turistická infrastruktura. Socha Krista tyčící se nad městem není jen v jisté jihoamerické lokalitě, najdete ji i zde, na kopci El Picacho. V blízkém Valle de Angeles si můžete pořídit krásný suvenýr od místních řemeslníků, nebo posedět v nějaké tamní útulné kavárně.
Druhým největším městem Hondurasu je pak San Pedro Sula, které leží v údolí v blízkosti severního pobřeží. Bohužel zde není v posledních letech tak docela bezpečno, asi 150 kilometrů odtud jsou ale odkazy na přítomnost někdejší mayské civilizace v Copánu. Chrámový a pyramidový komplex Copán kdysi obývalo na dvacet tisíc lidí, a toto místo samozřejmě není jediné, které v rámci Hondurasu odkazuje na slavnou předkolumbovskou minulost.
Milovníci romantických výletů na lodi by měli zavítat do Roatánu, kde je i řada českých přistěhovalců. Smaragdově zelený ostrov bez hadů a pavouků, který tvarem připomíná rohlík, nabídne i výlet do Czech Village. Jachting, cestování a rybaření, to vše u českých a slovenských majitelů zdejších bungalovů a domků. Lákavé? Pokud ale chcete poznat původní indiánskou populaci, vyjdete se do měst jako La Esperanza nebo Intibucá, kde žijí Lenkové. Nezapomeňme také na biosférickou rezervaci Ríé Plátano na východě Hondurasu, jednu ze dvou místních lokalit na seznamu UNESCO (společně s Copánem).
Národní park La Tigra nabídne pestrou směsici fauny a flóry, ptejte se i na quetzala
Více než 230 kilometrů čtverečních, přes dvě stě druhů ptáků, nadmořská výška kolem dvou tisíc metrů. La Tigra už těší své návštěvníky na čtyři desetiletí, chráněné území tu je ještě mnohem déle. Rostou tu i avokáda, což je oblíbená pochoutka vzácného ptáka quetzala, samozřejmě nesmíme zapomenout na bromélie nebo posvátný strom Mayů, zarděnice hřebenitá (ceibo).
V nížině Hondurasu bývá horko, ale ve druhé polovině roku je tu krásně svěží vzduch kvůli období dešťů. Mezi prosincem a dubnem je období sucha, na horách je daleko chladněji, nezapomeňte se, proto teple obléct! Víza od roku 2004 nepotřebujete, cesta však nesmí trvat déle než devadesát dnů. Platidlem je honduraská lempira, ale s dolary si určitě vystačíte také. A co typická kuchyně?
V Hondurasu se jí hlavně fazole, tortilly a pokrmy z masa, vaří ale také skvělé pivo
Pět různých druhů piva, to je značná konkurence i pro středoevropský prostor, že? Dejte si také tortilly, klasická fazolová jídla nebo zeleninovou omáčku tapado. Specialitou jsou tu mléčné koktejly, samozřejmě také velmi často narazíte na poctivé rybí maso, hlavně v přímořských oblastech. Vlivy typické španělské kuchyně jsou tu hodně velké, ale na indiánské recepty narazíte také. Do Hondurasu se však nejezdí kvůli jídlu, obdivujte hlavně dávné Maye a rozličné druhy zvířat, které jinde jen tak neuvidíte…
Marek Kos | 20.9.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
17,8°C
|
Předpověď počasí |