Valletta je městem paláců a památek

Valletta (Malta)
Valletta (Malta)

Valletta je hlavní město Malty, malého ostrovního státu v Středozemním moři. Je to jedno z nejmenších hlavních měst v Evropě, ale zároveň jedno z nejbohatších na historii a kulturu. Valletta byla založena v 16. století johanitským řádem, známým také jako maltézští rytíři, kteří zde postavili impozantní pevnost a nádherné paláce. Díky své architektonické a umělecké hodnotě je Valletta zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud plánujete navštívit toto malebné město, nezapomeňte na tyto zajímavá místa:

Katedrála svatého Jana

Tato barokní katedrála je nejvýznamnější sakrální stavbou ve Vallettě. Byla postavena v letech 1573-1578 jako sídlo johanitského řádu a je vyzdobena bohatými freskami, sochami a náhrobky. V katedrále se nachází také slavný obraz Nanebevzetí Panny Marie od italského malíře Caravaggia, který zde působil jako rytíř.

Velmistrovský palác

Tento palác byl postaven v letech 1571-1574 jako rezidence velmistra johanitského řádu a později se stal sídlem britských guvernérů a prezidentů Malty. Palác je otevřen pro veřejnost a nabízí prohlídku nádherných sálů, kaple, zbrojnice a zahrad. Zajímavostí je, že palác sloužil jako kulisa pro několik filmů, například pro Gladiátora nebo Muže ve železné masce.

Pevnost svatého Elma

Tato pevnost byla postavena v letech 1551-1556 na špičce poloostrova, který tvoří Vallettu. Byla navržena jako obranná stavba proti tureckým útokům a byla místem slavného obléhání Malty v roce 1565, kdy se malá posádka rytířů a místních obyvatel ubránila proti přesile osmanských vojsk. Dnes je pevnost muzeem, kde si můžete prohlédnout expozice o historii Malty, vojenství a námořnictví.

Zahrady Upper Barrakka

Tyto zahrady jsou umístěny na vyvýšeném místě nad Grand Harbour, největším přirozeným přístavem v Evropě. Nabízejí nádherný výhled na pevnost svatého Elma, Tři města (Birgu, Senglea a Cospicua) a okolní moře. Zahrady jsou také známé pro svou ceremonii střelby z kanónů, která se koná každý den v poledne a ve čtyři hodiny odpoledne.

Muzea

Valletta má také řadu zajímavých muzeí, která představují různé aspekty maltské historie, kultury a umění. Mezi nejnavštěvovanější patří:

Národní muzeum archeologie

Toto muzeum je umístěno v bývalém paláci johanitských rytířů zvaném Auberge de Provence. Vystavuje sbírku předmětů z neolitických chrámů a dalších starověkých lokalit na Maltě a Gozu. Mezi nejcennější exponáty patří sošky bohyně plodnosti z Tarxien a Hagar Qim, bronzová ruka z Marsaxlokku a stříbrný mincovní poklad z Mdiny.

Národní vojenské muzeum

Toto muzeum se nachází v pevnosti svatého Elma a dokumentuje vojenskou historii Malty od středověku po současnost. Zde si můžete prohlédnout zbraně, uniformy, medaile, fotografie a dokumenty související s různými konflikty, ve kterých se Malta zapojila nebo byla postižena. Mezi zajímavé exponáty patří například kanóny z obléhání Malty v 16. století, letoun Spitfire a bombardér Wellington z druhé světové války nebo originální kopie listiny George Cross udělené Maltě za její statečnost.

Národní muzeum umění

Toto muzeum je známé pod názvem MUZA a je umístěno v bývalém paláci johanitských rytířů zvaném Auberge d’Italie. Prezentuje sbírku maltského a mezinárodního umění od středověku po současnost. Mezi vystavenými díly najdete například obrazy Mattia Pretiho, Antonia Favraye, Edwarda Caruana Dingliho nebo Giuseppe Calìho, sochy Melchiora Gafy nebo Antonia Inglotta nebo keramiku a textil.

Proč navštívit Vallettu? Valletta je město, které má co nabídnout každému návštěvníkovi. Je to město plné historie, architektury, kultury a atmosféry. Je to město, kde se můžete toulat po úzkých uličkách, obdivovat nádherné paláce a kostely, navštívit zajímavá muzea a galerie, ochutnat tradiční maltézskou kuchyni a užít si živý noční život. Valletta je město, které vás okouzlí svou krásou a pohostinností. Valletta je město, které stojí za to vidět.

Booking.com