Megalitický chrám Mnajdra připomíná doby dávno minulé

Megalitický chrám Mnajdra (Malta)
Megalitický chrám Mnajdra (Malta)

Megalitická kultura na Maltě dala vzniknout mnoha chrámům. Mezi nejnavštěvovanější z nich patří megalitický chrám Mnajdra, který se nachází na jižním pobřeží ostrova Malta.

Významná památka z dávných dob

Megalitický chrám Mnajdra se řadí mezi nejvýznamnější památky Maltské republiky. Ročně ho navštíví mnoho turistů. Období vzniku Mnajdry se datuje od 3600 až 2800 let před naším letopočtem. Jen pro vaši představu, půdorys stavby má 40 x 40 metrů. Chrám byl vybudován z pevného korálového vápence. Na obklad vnitřních stěn byl pak použit jemnější vápenec.

K čemu sloužily tajné místnosti?

V silných nosných zdech chrámu se ukrývají tajné místnosti, které jsou propojené s hlavním sálem chrámu. K čemu tyto místnosti sloužily, je otázkou. Mezi hlavní verze patří ta, že se do tajných místností schovávali duchovní, aby tak mohli ovlivňovat své věřící. Ti si totiž mohli myslet, že s nimi mluví bůh skrze stěnu. V chrámu byly nalezeny sošky a další předměty. Vzácné archeologické nálezy, které byly objeveny v chrámu Mnajdra, můžete vidět v muzeu v hlavním městě Maltské republiky ve Vallettě.

Megalitická kultura na Maltě

Megalitické stavby jsou důkazem dávné megalitické kultury, která žila na Maltě již 5000 let před naším letopočtem jako matriarchální společenství. Obyvatelstvo s největší pravděpodobností pocházelo ze Sicílie. Z této doby byla nalezena především keramika, samotná výstavba obřadných chrámů započala až o tisíc let později.

Hagar Qim a další chrámy

Přibližně 300 metrů od chrámu Mnajdra leží další megalitický chrám, a to Hagar Qim pocházející z období 3000 let před naším letopočtem. Oba chrámy jsou stejně velké, Mnajdra se však pochlubit lépe zachovanými ornamenty. Mezi další významné historické památky patří komplex chrámů Tarxien, dále Ggantia, Ta´Hargat, Skorba a mnoho dalších. Sedm z chrámů bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Ne všechny jsou veřejně přístupné, neboť archeologický výzkum na souostroví Malta nebyl ještě ukončen.

Blue Grotto vás okouzlí

Až Vás cestování po chrámech unaví, odpočiňte si na některé z krásných pláží, abyste načerpali energii, a mohli si užít nejvyhledávanější turistickou atrakci, kterou jsou jeskyně Blue Grotto. Kombinace vody, světla a minerálů obsažených ve zdejších horninách dokáže neuvěřitelné barevné divadlo. Mořská voda zde mění barvu od odstínů modři až po oranžovou. Útesy, skaliska a oblouk umocňují nevšední podívanou.

Booking.com