Pár tipů pro návštěvu Istanbulu

Věž Kiz Kulesi (Maiden's Tower) v Istanbulu (Turecko)
Věž Kiz Kulesi (Maiden's Tower) v Istanbulu (Turecko)

Do Istanbulu se dostanete letecky přímo za cca 2,5 hodinky s Turkish Airlines nebo s Pegasem, popř. s přestupy s jinými aerolinkami. Istanbul má 2 letiště – Sabiha Gökcen (SAW) na asijské straně města a Atatürk (IST) v evropské části.

Doprava v Istanbulu

Co se týče dopravy v samém Istanbulu, je to docela komplikované. Istanbul je velkoměsto a doprava tu nefunguje zcela podle jízdních řádů. Všude jsou zácpy a vše trvá věčnost. Pokud se potřebujete dostat z jednoho konce města na druhý, vyčleňte si na to dostatek času.

Asi nejrychlejší možností dopravy po městě jsou tzv. metrobusy, které jezdí po speciální silnici, kam auta ani jiné dopravní prostředky nesmí. Jezdí velmi často, avšak i tak jsou narvané. Po příjezdu metrobusu začíná typické tlačenice a je zcela běžné, že se do 1., 2. nebo i 3. metrobusu vaším směrem nevejdete. A šance na volné sedadlo v metrobusu? Prakticky nulová! Vždy jsem litovala pracanty, kteří po 18. hodině čekají třeba i hodinu na metrobus, kam by se vešli. Je to šílené …

Po městě se ale můžete pohybovat i klasickými autobusy, metrem nebo tramvají. Do městské hromadné dopravy se počítají i linkové lodě. Vzhledem k tomu, že Turecko je pro nás Čechy relativně levné, taxíky jsou také fajn řešením, ale spíše na kratší vzdálenost nebo v nutnosti.

Základní informace o Istanbulu

Řidiči v autobusech, metrobusech, lodích a jiné městské hromadné dopravě neprodávají lístky tak, jak je tomu v Čechách. Je třeba mít zakoupenou buď Istanbul kart, kam si budete nabíjet peníze nebo žetony. Istanbul kart seženete buď v automatech za 6 TRY nebo z kiosků za 7 TRY. Kartu víceméně seženete kdekoli v okolí zastávek, nádraží nebo na letišti a dá se využít i pro více lidí. Jízda s žetony vyjde skoro o polovinu dráž. V Istanbulu platíte za počet jízd, ne za dobu jízdy. Je jednotná cena jízdného a je jedno, zda jedete 1 zastávku nebo 40.

Aktivity v Istanbulu

Doporučila bych vám si projít centrum města jako např. Velký bazar (Grand Bazar), Topkapi palác, muzeum Hagia Sofia, Modrá mešita, věž Galata, Gülhane Park, Istiklal, lanovka na vyhlídku Pierre Loti, Miniaturk, věž Maiden a mnoho dalšího. Pokud budete mít volné odpoledne nebo celý den, vydejte se lodí na ostrov Büyükada (Princes' Islands).

Ochutnejte také místní speciality – zajděte si na typickou tureckou snídani s tureckým čajem, zakupte si baklavu a sedněte si někam na lavičku s krásným výhledem či si zajděte na tradiční döner a zapíjejte ho tradičním ayranem.

Upřímně Istanbul nabízí nepřeberné množství aktivit a možností, kam se vydat. Problém je, že je vše daleko a doprava je komplikovaná. Ozbrojte se trpělivostí a Istanbul si užijte!

Booking.com