Estepona je oblíbené letovisko u Malagy

Estepona (Andalusie - Španělsko)
Estepona (Andalusie - Španělsko)

Šedesátitisícové město, rozkládající se na jihu španělského pobřeží v provincii Malaga (samotné město Malaga je odtud zhruba 85 kilometrů). Tak to je Estepona, nad kterou slunce nikdy nezapadá. Samozřejmě, toto okřídlené úsloví můžeme doplnit i statistikou. 325 slunečných dnů v roce je jistě více než lákavou vizitkou k návštěvě. Dýchne tu na vás tradiční andaluská atmosféra, můžete si zde užít aktivní dovolenou u moře plnou sportu nebo strávit pár dní i na pláži – zdejší pýchou je totiž La Rada, dvoukilometrová pláž, která je místy široká až úctyhodných padesát metrů.

Historické centrum města, ale také palmová promenáda

Mnoho obyvatel se dodnes živí tradičním rybařením, pěstuje se tu ale i pověstné víno. Celkem sedmnáct zdejších pláží je rájem vodních aktivit, a protože město kolem dokola obepínají hory, můžete si zkusit i pořádný výšlap – nejvyšší vrcholek pohoří Sierra Bermeja se totiž pne do výše 1449 metrů nad mořem.

A co nám nabízí historické centrum? Na hlavní náměstí Plaza las Flores najdete starobylý Hrad svatého Ludvíka (tedy spíš to, co z něj od šestnáctého století zbylo, jde spíše o ruiny), najdete zde i památku na někdejší maurskou minulost Andalusie. Hodinová věž Torre del Reloj je totiž někdejším minaretem, po znovudobytí křesťany se využívala coby zvonice. Nenechte si také ujít zdejší archeologické muzeum.

Estepona je proslulá i svými svátky, které jsou zde nejčastěji během zimy. Sedmého května se koná pouť na paměť svatého Isidora Labradorského, který drží nad městem symbolickou ochrannou ruku. Je ale pravdou, že během ledna a února, kdy jsou zdejší fiesty nejčastěji k vidění, je zde poměrně zima – maximálně patnáct stupňů Celsia. To během letních měsíců dosáhnou průměrné teploty na hranici třicítky. To je to správné období na letní dovolenou ve Španělsku. A ano, prší zde hlavně v zimě, v průměru dohromady jen 35 dnů!

Pokud budete mít čas a chuť, další zajímavá místa v regionu jsou Nerja a Ronda. Interiér v jeskynním komplexu Cueva de Nerja rozhodně láká k návštěvě, jeskyně byla objevena teprve před půl stoletím a nabízí nekonečné kilometry chodeb posetých nástěnnými malbami.

To pětatřicetitisícová Ronda, město nad okrajem skalní rokle, je během léta plné turistů. Zdejší klikaté uličky ukrývají četná muzea, ale také rezidenci někdejšího maurského vladaře Abb el Malika, velmi slavné byly i zdejší toreadorské zápasy. Rondu dobyli křesťané až s koncem patnáctého věku a rozhodně je to vidět i na architektuře.

Booking.com