Birqáš - na velbloudím trhu

Velbloudí trh v Birqáš (Egypt)
Velbloudí trh v Birqáš (Egypt)

Tolik velbloudů jsme ještě v životě neviděli a takhle najednou už možná ani nikdy neuvidíme. Mezi nimi pobíhají v tradičních hábitech jejich hlídači, prodejci a kupci. Všichni mají v ruce dlouhou hůl, sloužící k usměrňování stád. Je tady živý mumraj, vedro, prach. Jsme na velbloudím trhu v Birqáši, nacházejícím se 35 kilometrů od Káhiry. Je to největší velbloudí trh v Egyptě. Zvířata se sem dostávají z Asuánu v jižním Egyptě nebo až ze Súdánu. Prodáni jsou buď na práci, ale větší část jich končí na jatkách.

Všude kolem nás jsou menší či větší skupinky velbloudů, dospělí i mláďata. Někteří leží, jiní poskakují na třech nohou. Všechna zvířata mají totiž svázanou jednu přední nohu, aby byl omezen jejich pohyb. Pro směrování stáda používají jejich hlídači své dlouhé hole a moc se s nimi nemazlí. S některými zvířaty je však naopak zacházeno zcela jinak. Už napohled se od ostatních odlišují svým trochu kudrnatým vzhledem, zřejmě jde o nějakou super rasu. Tihle velbloudí šlechtici mají individuální láskyplný přístup svého majitele. Když je obchod dojednán, odvážejí se zvířata na korbách velkých i malých náklaďáčků.

Velbloudí trh v Birqáš (Egypt)

Turisté sem zcela jasně už na první pohled vůbec nepatří. A přestože potkáváme i pár dalších cizinců, působíme tady přece jen trochu nepatřičně. Nicméně na turisty tady připravení jsou, u vchodu totiž platí vstupné. Jakožto turistům vám asi velblouda nikdo nebude, přesto dávejte pozor, ať z legrace na něco nekývnete a nevezte si domů poněkud netradiční suvenýr:-)

Velbloudí trh v Birqáš (Egypt)

Spousta velbloudů je v permanentním pohybu a tak při focení a natáčení musíme být pořád ve střehu, ze které strany se na nás co žene. Musíte se sem vydat po ránu a nejlepší je pokud se vám to podaří v pondělí nebo pátek, kdy je na trhu nejvíc živo. My jsme původně neměli Birqáš ani v plánu, ale protože byl druhý den zrovna pátek, tak jsme operativně změnili program a vyrazili najatým taxíkem do Birqáše.

Do Birqáše se dá dostat i hromadnou dopravou, ale pokud vás tlačí čas, je nejlepší si najmout auto. S tím vám pomůžou velmi rádi ve vašem hotelu, například New Sun Hotel výlety vás na „camel market“ vezme každý den. My jsme si domluvili vlastního řidiče na celý den s dopravou do Birqáše, Sakkáry a Dahšúru. Stihli jsme to pohodlně v jednom dni a řidič se nám mimo jiné dobře osvědčil v Sakkáře, kam nás hlídači původně nechtěli vůbec pustit se stativem.

Velbloudí trh v Birqáš (Egypt)

Velbloudí trh dříve sídlil blíž Káhiře, na místě její dnešní periferie. Rozrůstající město však tento trh roku vytlačilo do větší vzdálenosti, a tak od roku 1995 sídlí v Birqáši. Každý den se tady uzavře mnoho obchodů, i když nejrušnější je pondělí a pátek, kdy sem dorážejí velbloudi z trhu v Daráu v jižním Egyptě. Sem přicházejí velbloudi v karavanách po tzv. čtyřicetidenní cestě ze Súdánu. Do Daráu je ovšem trochu komplikovanější se dostat, vzhledem k dopravním omezením na trase z Luxoru do Asuánu.

Návštěva lidského a zvířecího mumraje na velbloudím trhu byla mimořádně zajímavým zážitkem, takže pokud si chcete dát trochu pohov od všech těch pyramid, rozhodně si do Birqáše zajeďte.


Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu - inzerátu sestávajícího se z titulku, odkazu a krátkého textu. Vložit inzerát.

Komentáře
Booking.com