Birqáš - na velbloudím trhu

Velbloudí trh v Birqáš (Egypt)
Velbloudí trh v Birqáš (Egypt)

Tolik velbloudů jsme ještě v životě neviděli a takhle najednou už možná ani nikdy neuvidíme. Mezi nimi pobíhají v tradičních hábitech jejich hlídači, prodejci a kupci. Všichni mají v ruce dlouhou hůl, sloužící k usměrňování stád. Je tady živý mumraj, vedro, prach. Jsme na velbloudím trhu v Birqáši, nacházejícím se 35 kilometrů od Káhiry. Je to největší velbloudí trh v Egyptě. Zvířata se sem dostávají z Asuánu v jižním Egyptě nebo až ze Súdánu. Prodáni jsou buď na práci, ale větší část jich končí na jatkách.

Všude kolem nás jsou menší či větší skupinky velbloudů, dospělí i mláďata. Někteří leží, jiní poskakují na třech nohou. Všechna zvířata mají totiž svázanou jednu přední nohu, aby byl omezen jejich pohyb. Pro směrování stáda používají jejich hlídači své dlouhé hole a moc se s nimi nemazlí. S některými zvířaty je však naopak zacházeno zcela jinak. Už napohled se od ostatních odlišují svým trochu kudrnatým vzhledem, zřejmě jde o nějakou super rasu. Tihle velbloudí šlechtici mají individuální láskyplný přístup svého majitele. Když je obchod dojednán, odvážejí se zvířata na korbách velkých i malých náklaďáčků.

Velbloudí trh v Birqáš (Egypt)

Turisté sem zcela jasně už na první pohled vůbec nepatří. A přestože potkáváme i pár dalších cizinců, působíme tady přece jen trochu nepatřičně. Nicméně na turisty tady připravení jsou, u vchodu totiž platí vstupné. Jakožto turistům vám asi velblouda nikdo nebude, přesto dávejte pozor, ať z legrace na něco nekývnete a nevezte si domů poněkud netradiční suvenýr:-)

Velbloudí trh v Birqáš (Egypt)

Spousta velbloudů je v permanentním pohybu a tak při focení a natáčení musíme být pořád ve střehu, ze které strany se na nás co žene. Musíte se sem vydat po ránu a nejlepší je pokud se vám to podaří v pondělí nebo pátek, kdy je na trhu nejvíc živo. My jsme původně neměli Birqáš ani v plánu, ale protože byl druhý den zrovna pátek, tak jsme operativně změnili program a vyrazili najatým taxíkem do Birqáše.

Do Birqáše se dá dostat i hromadnou dopravou, ale pokud vás tlačí čas, je nejlepší si najmout auto. S tím vám pomůžou velmi rádi ve vašem hotelu, například New Sun Hotel výlety vás na „camel market“ vezme každý den. My jsme si domluvili vlastního řidiče na celý den s dopravou do Birqáše, Sakkáry a Dahšúru. Stihli jsme to pohodlně v jednom dni a řidič se nám mimo jiné dobře osvědčil v Sakkáře, kam nás hlídači původně nechtěli vůbec pustit se stativem.

Velbloudí trh v Birqáš (Egypt)

Velbloudí trh dříve sídlil blíž Káhiře, na místě její dnešní periferie. Rozrůstající město však tento trh roku vytlačilo do větší vzdálenosti, a tak od roku 1995 sídlí v Birqáši. Každý den se tady uzavře mnoho obchodů, i když nejrušnější je pondělí a pátek, kdy sem dorážejí velbloudi z trhu v Daráu v jižním Egyptě. Sem přicházejí velbloudi v karavanách po tzv. čtyřicetidenní cestě ze Súdánu. Do Daráu je ovšem trochu komplikovanější se dostat, vzhledem k dopravním omezením na trase z Luxoru do Asuánu.

Návštěva lidského a zvířecího mumraje na velbloudím trhu byla mimořádně zajímavým zážitkem, takže pokud si chcete dát trochu pohov od všech těch pyramid, rozhodně si do Birqáše zajeďte.

Booking.com