Sharm - turistická enkláva Sinaje

Šarm aš-Šajch (Egypt)
Šarm aš-Šajch (Egypt)

Šarm aš-šajch je známé letovisko, kam míří každoročně tisíce turistů na pláže Rudého moře. Říká se mu zkráceně Šarm a ve skutečnosti jde vlastně o dvě místa. Šarm se říká celé této lokalitě zahrnující zátoku Šarm el-Maya a letovisko Naama Bay.

Je to plastikové umělé letovisko pro turistické pobyty. Naama Bay leží asi 7 km od Šarmu, dostanete se tam dodávkami jezdícími tam a zpět po hlavní silnici převážející hlavně pracovníky hotelů. Levného ubytování je tady málo, jen o něco málo lepší je to přímo v Šarmu. Téměř celé pobřeží Naamy je zabráno a rozparcelováno místními hotely a veřejná pláž je přímo miniaturní. Pokud tady nejste ubytováni se zájezdem, tak lepší příležitost ke koupání dostanete také spíš v Šarmu.

Městečko Šarm byl původně vybudováno Izraelci v době, kdy okupovali Sinaj. Naama vyrostla v podstatě z ničeho kolem stejnojmenné zátoky až v 80 letech 20. století. Je to pás letovisek, který se pořád rozrůstá, takže podél celého pobřeží je souvisle zastavěný pás hotelů a rekreačních středisek. Vše je tady podřízeno turismu a ani jedno z míst příliš nepřipomíná skutečný Egypt. Šarm je alespoň do jisté míry fungujícím městečkem, kdežto Naama je vyloženě turistický Disneyland.

Šarm aš-Šajch (Egypt)

Šarm se nahází na Sinajském poloostrově na jižním pobřeží Aqabského zálivu. Rudé moře tady nabízí jedny z nejúchvatnějších podmořských scenérií. Nedaleko leží národní park Ras Muhammad, jehož nádherné útesy s barevnými korály a nepřeberným množstvím exotických ryb, z něj činí jednu z neoblíbenějších potápěčských destinací. Ras Muhammad je vlastně malým poloostrovem, který lemují laguny a útesy.

V Šarmu i Naamě je plno potápěčských klubů, které nabízí výlety jak s potápěním, tak i pro šnorchlování. Mnoho výletů míří také do největší pobřeží rezervace v Aqabském zálivu, rezervace Nabeq. Jižně od zálivu začínají potápěčské lokality, třeba známá Ras Umm Sidd. Dalšími jsou Blízká, Střední a Daleká zahrada.

Šarm aš-Šajch (Egypt)

Do Šarmu jsme dorazili vlastně náhodou. Do Dahabu, kam jsme měli namířeno, už z Káhiry nebyly lístky na autobus, a tak jsme se rozhodli, že se nejprve zastavíme v Šarmu, odkud je to do Dahabu už jen necelé dvě hodiny cesty. A tak jsme se ocitli v Šarmu. Po dvou týdnech průjezdů pouští, zaprášení a špinaví, si tady v tomhle nablýskaném turistickém Las Vegas připadáme poněkud nepatřičně.

Večer na promenádě na pobřeží Naamy míjíme davy turistů mezi neonovými nápisy restaurací a obchodů. Není tady nic z toho na co jsme byli v Egyptě dosud byli zvyklí, tohle místo jako by do Egypta vůbec nepatřilo. Nenacházíme dokonce ani nic z našich oblíbených egyptských jídel, všechno jen turistické varianty z hranolkama. Nakonec si tedy v jedné restauraci dáváme naši nejdražší a upřímně řečeno také nejhorší večeři v Egyptě. Jdeme spát a ráno honem do Dahabu.

Booking.com