Pár tipů pro návštěvu bulharské Sofie

Katedrála Alexandra Něvského v Sofii (Bulharsko)
Katedrála Alexandra Něvského v Sofii (Bulharsko)

Hlavní město Bulharska, Sofie, je multikulturní město, kde si každý najde to své. Historické centrum, obchodní domy, mezinárodní restaurace. Pokud je pěkné počasí, můžete vyrazit i do hor Vitoša, které nejsou ze Sofie nijak daleko.

Doprava do Sofie

Do Sofie se dá celoročně dostat letecky přímo z Prahy nebo Bratislavy. Přes léto je přidáno několik linek navíc kvůli dovoleným a zvýšené koncentraci turistů. Let do Sofie trvá z Čech cca 2 hodinky, záleží odkud z Čech přesně letíte.

Doprava z letiště do centra není nikterak složitá. Ovšem pokud cestujete ze Sofie dál, cesta vám zabere velkou část dne. Bulharské autobusové nebo vlakové spoje nejsou zase až tak časté, ve špičkách je to sice lepší, ale i tak nečekejte zázraky. Jízdenky se dají koupit vždy na nádraží, někdy i online. MHD přímo v Sofii včetně metra je docela jednoduchá. Všude po stanicích jsou plánky města, vše je i popsáno v angličtině.

Aktivity v Sofii

Sofie je sice rozlehlé město, ale centrum je menší. Za den máte vše projité i s obědem. Nápisy tu jsou hlavně v bulharštině, občas i v angličtině. Obecně platí, že anglicky nebo německy tu umí lidé, kteří pracují v turistickém ruchu, ostatní potom zvládají nějaké základy. Ale i tak Bulhaři jsou ochotní pomoci i přes jazykovou bariéru.

Sofie je kosmopolitní město, kde najdete jak místní Bulhary, tak i menšiny (Turci, Makedonci, Řekové atd.) a i mnoho zahraničních studentů či stážistů, kteří tu jsou za prací. Pokud chcete vidět tradiční bulharské město, navštivte spíše nějaké menší město nebo vesnici.

V centru Sofie můžete narazit na mnoho kostelíků a katedrál. Velké procento z nich je přístupná i zevnitř. Největší turistickou atrakcí je určitě rozlehlá Katedrála sv. Alexandra Něvského. Ta byla postavena v 19. století jako gesto díků ruskému carovi Alexandrovi II. Díky němu získalo Bulharsko dlouho vytouženou nezávislost.  Před katedrálou je na náměstí dodnes pomník Alexandra Něvského. Další kostel, který můžete navštívit je byzantský cihlový kostel sv. Sofie již ze 6. století. Leží v blízkosti katedrály a díky němu se dnes město jmenuje Sofie. Kostel sv. Jiří leží uprostřed města a můžeme tu obdivovat krásné cenné fresky ze 4. století. Bulhaři jsou pravoslavní a víra se tu bere trošku vážněji než tady v Čechách. Velké procento obyvatel chodí pravidelně do kostela, při důležitých křesťanských svátcích téměř všichni.

Jako důkaz turecké nadvlády tu můžeme spatřit mešitu Banja Baši ze 16. století. Bulharsko je s Tureckem spojeno i dodnes. Mnoho bulharských slov má původ v turečtině a Turků v Bulharsku bydlí také velké množství. Na vesnicích můžeme vidět, že obyvatelé slaví tradiční turecké svátky, které se tu sem dostaly při turecké nadvládě. Bulhaři s Turky v zásadě nemají žádný velký konflikt.

Milovníkům muzeí doporučuji návštěvu Národní galerie a Etnografického muzea v bývalém paláci cara.

Booking.com