Lyžování v Bulharsku může být skvělou zábavou

Lyžování v Bulharsku
Lyžování v Bulharsku

Máte rádi zimní chvilky a nemůžete se dočkat, až konečně sbalíte lyže a vyrazíte na zasněžené svahy? Potom je skvělou zprávou, že v repertoáru oblíbených destinací nemusíte mít jen Alpy, Krkonoše nebo Šumavu. Nabízí se totiž i místa, která jsou na první pohled trochu netradiční. Rozhodně však nezklamou! Dovolená v Bulharsku není jen o plážových resortech u Černého moře, příjemném slunění i koupání a spoustou pravoslavných architektonických skvostů. Atraktivní je i zdejší příroda a také lyžařské areály. Tak například, nejvyšší horou je Musala s téměř třemi tisíci metry nadmořské výšky, nachází se blízko hlavního města Sofie. Bulharsko není jen o úrodných nížinách!

Bansko je ideální pro rodiny s dětmi

Nejdelší sezonu mají na úpatí hory Pirin, kde je lyžařský areál v provozu až do poloviny května. Areál je asi 160 kilometrů od Sofie a bude se líbit hlavně začátečníkům a mírně pokročilým. Pro odvážnější je připravena i jedna sjezdovka označená černou barvou, několik kilometrů je připraveno i pro běžkaře. Milovníky lyžování ale potěší hlavně téměř osm desítek kilometrů sjezdových tratí. Bansko má přes sedm tisíc obyvatel a pět století historie. S tímto bulharským regionem je úzce spjatá Irina Nikulčina získala na olympiádě v Salt Lake City v roce 2002 bronzovou medaili v biatlonu (10 km, stíhací závod).

Malý Borovec je nejstarším resortem

Založen byl už na konci devatenáctého století, pravidelně hostí biatlonové závody a v osmdesátých letech byl i dějištěm Světového poháru v alpském lyžování. Borovec je 70 kilometrů od Sofie v pohoří zvaném Rila (právě zde je i již zmíněná nejvyšší hora Balkánu Musala). I v letním období teploty jen málokdy překročí dvacítku, připraveno je na šedesát kilometrů sjezdovek pro středně pokročilé lyžaře a vydat se můžete i na běžky. Připraveno je také noční lyžování. Borovec je malým areálem, který potěší rodiny s dětmi a se sněhem se počítá od poloviny prosince až do konce dubna.

Pamporovo je bulharskou dvojkou

Resort, jenž se nachází v samém srdci pohoří Rhodopi, je obklopen borovicovými lesy. Většina tratí je určena pro středně pokročilé, asi třetina je označena černou barvou, je tedy hlavně pro zkušené lyžaře. Pamporovo má k dispozici přes 29 kilometrů sjezdovek a přibližně stejná nabídka čeká i na vášnivé běžkaře. A mimochodem, přepravit lze až třináct tisíc lyžařů za hodinu, zdejší vleky mají velmi zajímavou kapacitu a rozhodně vás nenechají dlouho čekat na další projížďku. A kdo by nechtěl ochutnat ski centrum, které nese název po malinách?

Blízko Sofie je i resort Vitosha

Věděli jste, že tento areál se ucházel o pořádání zimních olympijských her v roce 1994? I když nakonec vyhrálo Norsko, rozhodně to nebylo žádné drtivé vítězství. Vitosha je poblíž Sofie a na hoře Aleko se lyžuje přímo parádně. 29 kilometrů sjezdovek a bohatá historie, která se píše už od roku 1934, láká každoročně tisíce návštěvníků. Prohlédnout si můžete i zdejší přírodní krásy, jako jsou například vodopády Boyana. V každém případě, Bulharsko jako celek nabízí lyžování s kvalitou, která se blíží Alpám, je nicméně dostupné i v nižší cenové hladině. Proč tedy nepoznat jednu z nejstarších balkánských kultur i v zimním hávu?

Booking.com