Ishak Pasha – pohádkový kurdský palác

Pohádkový kurdský palác Ishak Pasha (Turecko)
Pohádkový kurdský palác Ishak Pasha (Turecko)

Nejzajímavější atrakcí Dogubeyazitu je polorozbořený pohádkový palác Ishak Paşa Saray tyčící se na kopci nad městečkem a patří k významným památkám v Turecku. Palác leží v nadmořské výšce 2000 m nad mořem a je odtud nádherný výhled na okolní hornatou rozeklanou krajinu. Z Doğubeyazitu je to sem asi 6 kilometrů a pokud se vám nechce šlapat, nejsnáze se sem dostanete taxíkem.

Pohádkový kurdský palác Ishak Pasha (Turecko)

Toto strategické místo umožňovalo místnímu vládci důležitou kontrolu obchodní Hedvábné stezky. Palác Ishak Pasha nechal postavit místní náčelník roku 1685 a dokončen byl až kolem roku 1785. Dnešní jméno plác získal v 19. století po jistém Ishak Paşovi.

Pohádkový kurdský palác Ishak Pasha (Turecko)

Palác byl později bohužel využíván tureckou armádou jako kasárna, což znamenalo jeho značnou devastaci. Konečný úpadek nakonec nastal za ruské okupace. Při svém ústupu roku 1917 odtud také Rusové odvezli nádherné zlaté dveře, které jsou dnes umístěny v Petrohradské Ermitáži. Impozantní vstupní brána naštěstí zůstala zachována, stejně jako typická věž, tvořící dominantu celé stavby.

Z jemných a propracovaných detailů však můžeme ještě dnes usuzovat na to, jak působivým sídlem kdysi palác musel být.

Pohádkový kurdský palác Ishak Pasha (Turecko)

Malebná pohádkovost stavby je způsobena promícháním různých architektonických stylů, objevují se tady motivy seldžucké, osmanské, gruzínské, arménské i perské. K paláci se vztahuje legenda, že architektovi byly po ukončení práce uťaty ruce, aby nemohl již nikdy vytvořit jinde podobné dílo. Legenda není příliš originální, protože podobnou uslyšíte u mnoha jiných i slavnějších staveb. Faktem ale je, že podobný palác jako Işak Paşa Saray zřejmě opravdu nikde jinde není.

Booking.com