Fotogalerie Efesosu, impozantních ruiny antického města
Efesos, nebo též počeštěle Efez, je osídlen už takřka tři tisíce let. Turecké město Efesos, které je spjaté i s několika biblickými postavami, nabízí například zbytky slavného chrámu bohyně Artemis, který kdysi zapálil barbarský Hérostratos a také ruiny Celsovy knihovny, která znamenala obrovskou zásobárnu antického vědění. Postavena byla na začátku druhého století po Kristu, stalo se tak z popudu Řeka Tiberia Julia Celsa, jenž byl guvernérem pro oblast Římské Asie. Knihovna, jejíž význam dnes asi jen těžko obsáhneme, čítala až dvanáct tisíc svazků.
Kromě jiného zde antičtí obyvatelé mohli zajít do divadla, ze kterého se dnes zachovalo poměrně dost na to, abychom si tehdejší divadelní kusy dokázali živě představit. Prý pojalo až pětadvacet tisíc diváků, něco takového je těžko vídané i dnes, co říkáte? Každopádně, na tehdejší dobu, šlo o vůbec největší divadlo na světě.
Efesos, který proslul jako domov filosofa Hérakleita, a také jako místo údajného posledního odpočinku Panny Marie a Máří Magdalény, nabízí i možnost nahlédnutí do Domitianova chrámu nebo divadla Odeon, do kterého se vešlo asi 1500 návštěvníků. Dvaadvacetipatrové divadlo dalo název i jednomu slavnému československému knižnímu nakladatelství.
A co takhle Bazilika svatého Jana? Tu nechal vystavět byzantský panovník Justinián I. v šestém století po Kristu. Najdeme ji necelé čtyři kilometry od Efezu, ale bohužel, stejně jako toto město, prakticky leží jen v ruinách…
Jaroslav Hruška | 2.2.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
24,3°C
|
Předpověď počasí |