Kudy kam – Sanliurfa a Harran

Harran (Turecko)
Harran (Turecko)

Şanliurfa je jedním z měst, které na vás udělají nezapomenutelný dojem. Město proroků má v Turecku své nezastupitelné místo.

Ubytování v Sanliurfa

Pokud se sem vypravíte v létě, tak oceníte určitě pokoj s klimatizací. Město je turistickou destinací návštěvníků hlavně z Blízkého východu, takže má vcelku slušnou síť cenově přijatelných hotýlků.

Ipek Hotel – 35TR double pokoj s koupelnou, klimatizací a snídaní. Moc pěkné a příjemné bydlení, vyšší standard. Pokoje malé ale klimoška byla k nezaplacení. (2004)

Prodavači na tržišti v Sanliurfa (Turecko)

Doprava

Meziměstská doprava

Autobus: Autobusový otogar je asi kilometr západně od centra. Dá se vcelku dobře dojít pěšky, ale jezdí pravidelné dolmuše (z centra 1TR).

Spojení do:
Diyarbakir: 8TR, 3h, 190km. Do Vanu přímý spoj nejel, museli jsme přestupovat v Diarbakkiru.
Sanliurfa – Harran: 2.5TR

Mešita v zahradách Gölbaşi v Sanlirfa (Turecko)

Atrakce

V Şanliurfě stojí za návštěvu především půvabný mešitní komplex Gölbaşi. Nachází se zde Abrahámova jeskyně, ve které se údajně narodil biblický prorok Abrahám. Místo je posvátné a je navštěvováno mnoha muslimskými věřícími. Komplex jsou vlastně zahrady s vodními nádržemi a jsou tady dvě mešity. Můžete vylézt na kopec k citadele „kale“, odkud je pěkný výhled na okolí. Ve městě nevynechejte návštěvu krytého bazaru v bývalé karavanseray.

Starodávné domy připomínající včelí úly v Harran (Turecko)

Harran

Asi 45 km od města se nachází vesnička Harran, s pověstnými domky uplácanými z hlíny do tvaru připomínajících včelí úly. Řidiči jsme platili „vstupné“ 5TR (2004), ale nevím zda je to poplatek oficiální nebo spíš výpalné místním podnikavcům. Každopádně pokud po vás někdo bude chtít platit vstupné, zkuste trvat na lístku. Do Harranu pořádají výlety místní agentury, nebo vás sem vezme řidič hotelové dodávky z při dopravě z Nemrut Dagi, což jsme díky pár volným místům za celkem dobrou cenu oproti původnímu záměru nakonec využili i my. V letním děsném vedru jsme nakonec za tuhle trochu zrychlenou návštěvu byli rádi. V příjemnějších měsících se můžete zkusit vypravit dál za Harran, kde jsou podobné domky, ale děti nejsou ještě zvyklé na turisty a tudíž tak otravné jak v Harranu.

Pokud není uvedeno jinak, všechny informace jsou aktuální k 08/2004.

Přečtěte si také články Sanliurfa – starobylá a posvátnáHarran – prapodivné „včelí úly“.

Booking.com