Lago di Garda nabídne plnými doušky středomořské klima a pohodu

Lago di Garda (Itálie)
Lago di Garda (Itálie)

Velmi nízká nadmořská výška, ale také několik tisíc let historie, když vzniklo teprve po poslední ledové době. Lago di Garda je skutečnou perlou italského severu. Nabízí celých 370 kilometrů čtverečních vodní plochy pro plavce i neplavce, kteří se raději nechají převézt suchou nohou a kraj obklopený horami, takže romantice je učiněno skutečně zadost. Rostou tu orchideje a palmy, ale daří se i vřesu, potkáte tu orla nebo racka, zkrátka jako kdybyste byli o pár desítek kilometrů jižněji…

Gardské jezero je obklopeno celou řadou městeček

Perfektní turistické zázemí, právě proto se sem tisíce lidí tak rádo vrací – Lago di Garda má nejen skvělou reklamu, ale především také atmosféru a infrastrukturu. Pojďme si proto představit postupně jedno město po druhém, většinou v nich žije pár tisíc lidí v rovnováze s přírodou, zdejší fauna a flóra je přeci mimořádně bohatá!

Zajímavým městem je třeba Sirmione, které nabídne nejen prohlídku hradu Rocca Scaligera patřícího kdysi mocnému rodu Scaligerů. Osm tisíc lidí, kostel svatého Petra, místo, kde tvořil sám Catullus, co si ještě dalšího přát? A pořád je to jen jeden střípek z velké mozaiky, protože začínáme na samém jihu a brzy se přesuneme trochu severněji, do městečka Salò. V něm ustanovil Mussolini na krátkou dobu svou republiku vzniklou v roce 1943.

Bardolino je regionem plným vinné révy a slunce

Salò má deset tisíc obyvatel a nabídne několik velkých turistických středisek, je hlavním centrem regionálního parku Alto Garda a nedaleko městských bran potkáte srnce nebo kamzíky, podobně jako v našich zeměpisných šířkách. Zajímavé je pak i Bardolino na východní straně jezera, místo plné vína a vonící trochu Švýcarskem, ale také nádhernou přírodou. V neposlední řadě tu kvete i sport a bohatý noční život, pokud chcete centrum pro výlety do okolní krajiny nebo třeba rovnou do Verony, snad si ani nemůžete vybrat lépe.

Jihozápadní vody jezera pak omývají městečko Desenzano del Garda, které je centrem železnice, co vás zaveze kamkoliv je libo. Mezi ním a Salò je pár hradů, pevností nebo starých vil, takže se můžete kochat i architekturou. Už ve středověku byl zdejší přístav hodně ceněný, vodní sporty tu dnes žijí svým vlastním životem. Kousek odtud se ale odehrávala i jedna z nejkrutějších bitev moderní historie, je tu totiž slavné Solferino.

Na dovolenou v tomto kraji rozhodně nikdy nezapomenete

Další možnosti? Jistě, tak třeba Peschiera del Garda, jak již název napovídá, jde o centrum rybářů. Verona je asi 25 kilometrů, právě zde se ocitnete na rozhraní dvou velkých italských světů – a sice Benátska a Lombardie. Užijí si tu hned dva typy sportovců, nejen windsurfeři, ale také milovníci skalních masivů. Jen kousek odtud je třeba zábavní park Gardaland, kde si užijí nejen rodiny s dětmi. Nesmíme pak zapomenout ani na Riva del Garda, druhé největší město na březích Gardského jezera s asi třinácti tisíci obyvateli. Hrad Scaligerů, nad nímž se pnou Alpy a historické centrum opravdu na jedničku. Tím jsme také zakončili okružní jízdu kolem jezera, takže rozhodně máme pro dovolenou z čeho vybírat. Pojďme si ale říct ještě pár zajímavostí o této největší italské souvislé vodní ploše…

Vodní doprava tu skutečně jen kvete, na březích potkáte zimostráz stejně tak dobře, jako rozmarýn a pivoňku, jsou zde pestré možnosti chůze po via ferrata (tj. zajištěné cesty), takže nehrozí žádné nebezpečí ani pro odvážnější typy turistů. Cyklistika, inline brusle nebo jen pěší chůze, záleží, co si sami vyberete. Břehy Gardského jezera jsou 160 kilometrů dlouhé, nejvyšší hloubka sahá do zhruba 350 metrů. V okolí se bojovalo za italskou nezávislost, ale také mezi Alamany a Římany nebo benátskými a milánskými šiky.

Booking.com