Region Veneto nejsou jen Benátky, ale také Shakespearova Verona

Benátky (itálie)
Benátky (itálie)

Jeden z regionů Itálie je Veneto (Benátsko), jehož hlavní dominantou jsou Benátky (Venezia), které se vybaví snad každému, když se řekne Itálie. Ovšem tento region není jen toto slavné město, ale například také Verona, kde se odehrává děj nejvýznamnějšího románu Williama Shakespeara – Romeo a Julie. Veneto se nachází na severovýchodě Itálie. Zatímco jižní regionu je prakticky rovinatá, severní tvoří vysoké štíty Alp. Například Belluno je sice v nadmořské výšce sice jen cca 350 metrů, ale okolo jsou nádherné výhledy na masivy Alp. Hlavními městy regionu jsou Benátky, Padova, Verona a Vicenza. Region s rozlohou něco přes 18000 km2 tvoří 7 provincií a celkový počet obyvatel se blíží 5 milionům. Nabízí se zde kromě hor také koupání ve Středozemním moři v letoviscích jako je Caorle či Jesolo.

Venezia, neboli Benátky jsou asi nejznámějším městem nejen v regionu Veneto, ale prakticky celé Itálie. Snad každý zná slavné gondoly. Historie města sahá do 9. století a leží vlastně na ostrově, vzdáleném několik kilometrů od pevniny Itálie. Silnice na pevninu spojuje Benátky a Mestre. Město je vybudováno kolem hlavního kanálu Canal Grande a kolem něj jsou menší kanály. Město je také odkazem historie se spoustou památek, nejvíce známé je náměstí sv. Marka (Piazza di San Marco) s bazilikou a jediný most Ponte di Rialto přes hlavní kanál. Právě tento most je nejčastěji fotografován spolu s pozadím gondol tvoří charakter Benátek. Dnes je Venezia také důležitým přístavem trajektů, vyplouvají odsud trajekty například do Řecka. Ve městě najdeme spoustu významných památek a odkazů historie, například Palazzo Ducale, další paláce, mnoho kostelů a dalších staveb. Kolem tohoto historického centra se nachází nespočet hotelů a restaurací, Venezia se stává městem turismu stále více.

Pokud vás Benátky omrzí (což je nepravděpodobné:-) vydejte se lodí na ostrovy Burano a Murano. Ostrov Burano proslavili obyvatelé výrobou krajek a především zálibou v pestře barevných domech. Ostrov Murano je pro změnu spojen s výrobou tradičního benátského skla.

Veneto neboli Benátsko nejsou pouze Benátky, nabízí mnohem více. Krásná města jako Verona, Padova či Vicenza. Právě Verona je dějištěm patrně nejznámější hry Williama Shakespeara, totiž Romeo a Julie o souboji rodů Monteků a Kapuletů a nešťastně lásky. Verona je druhým největším městem regionu po Benátkách. Mezi hlavní historické památky města patří sousední náměstí Piazza delle Erbe a Piazza dei Signori se spoustou kostelů a paláců. Další perlou města je románský kostel San Zeno Maggiore z 12.-13. století. Stojí na tichém náměstí na okraji starého centra nad hrobem svatého Zenona, patron Verony a první biskup. Jedná se o jeden z nejvíce zdobených kostelů severní Itálie. Verona je dnes prosperujícím městem regionu s odkazem historie a památek z dávných dob. Osídlení této oblasti se datuje již do roku 89 př. n. l, kdy zde byla římská kolonie. Verona získala statut města okolo roku 1100, poté následovali ničivé zemětřesení. Hlavním rozkvět města poté byl od 12. století. Nedaleko města se nachází největší jezero celé ItálieLago di Garda, ležící ve třech regionech.

Dalším městem je Padova s nejstarší italskou univerzitou. Padova je staré historické město, patřící k nejstarším v severní Itálii. Rozlohou a obyvateli je přibližně stejná jako Verona. Mezi hlavní pamětihodnosti patří bazilika sv. Antonína a Palazzo della Regione. Samozřejmě je tu spousta dalších staveb a památek, navštivte například zmíněnou univerzitu. Jižně od Padovy můžeme navštívit Monselice, městečko na vulkanické skále. Mezi nejvýznamnější památky patří zbytky hradeb u hlavního náměstí Piazza Mazzini a Ca’Marcello. Ca’Marcello je dům postavený v 11. století. A také je zde zajímavý kostel Duomo Vecchio na kopci zdobený fragmenty fresek z 15. století. Za návštěvu stojí také městečko Portogruaro s typickou benátskou architekturou.

Mimo měst zaujme Veneto také možností horské turistiky a koupání. Horské túry si vychutnáme v Alpách na severu regionu, koupání v oblíbených letoviscích Caorle a Lido di Jesolo severně od Benátek. Dnes je Caorle významné turistické letovisko s více než 200 hotely a kilometry čisté písečné pláže. Okouzlí Vás zde také malá náměstíčka a křivolaké staré uličky. Lido di Jesolo je vzdáleno pouze cca 25 km od Benátek a je největším přímořským letoviskem v oblasti s bohatým nočním životem a láká také k výletům do okolí.

Benátsko je rozmanitý region. Od slavných Benátek, Verony, kde je vsazen děj Romea a Julie, přes Padovu s nejstarší univerzitou Itálie, letoviska Caorle a Lido di Jesolo ke koupání a také výlety do hor na severu regionu. Rozmanitý region se spoustou památek a možnostmi koupání či výletů po okolí. Veneto nabídne každému něco s ukázkou také tradiční benátské architektury.

Booking.com