Oratorio della Purita v Udine je tu už od poloviny 18. století

Oratorio della Purita v Udine (Friuli-Venezia Giulia - Itálie)
Oratorio della Purita v Udine (Friuli-Venezia Giulia - Itálie)

Kdysi tu stálo proslulé divadlo Mantica, ale prkna znamenající svět se samozřejmě neslučují s představou církevních prelátů o ctnostném životě. Byl to právě benátský rodák Daniele Dolfin, který stavbu odkoupil a rozhodl se dát místu úplně novou podobu. Nakonec, když je místo hned vedle Udinského Dómu v samém srdci města, musí místo působit reprezentativně a nazdobené maškarády tu nemohou mít prostor. Přesně tak uvažovala katolická strana, otázkou je, jestli udělala nějakou chybu. Oratoř, chcete-li kostelík zde vznikl mezi léty 1757 a 1760 a dodnes je jednou z nejvýznamnějších památek Udine.

Ke hradu budete mít jen malý kousek

Všechny památky v Udine jsou v podstatě nedaleko, takže se nebojte, na prošoupané střevíce to určitě nevypadá! Naopak, vše důležité zvládnete během odpoledne a určitě tím nemyslíme jen samotný kostel Oratorio della Purita. Ostatně, když se už v názvu mluví o čistotě, přeci tu nebude nějaké divadlo, tehdy pojímané úplně jinak než dnes – sám Casanova by určitě mohl leccos vyprávět, protože pocházel právě z prostředí „světských“ a neměl vůbec snadný start do života.

Na výzdobě interiéru malého kostela se podíleli Giambattista Tiepolo a jeho syn Giandomenico. Sál, proto zdobí výjevy z Bible přesně podle italské tradice, podobné dílo by jistě ocenil i sám Michelangelo. Nanebevzetí, Sláva andělů a další názvy jistě napoví o kresbách více.

Za války měl kostel skutečně velké štěstí

Spodní část budovy sloužila jako kostel, vyšší patro pak jako oratoř (v dnešním významu internátní škola) pro dívky. Dovnitř se můžete podívat podle dohody, otevřeno je obvykle ve čtvrtek a v pátek mezi desátou ranní a půlnocí a v jakýkoliv jiný čas je třeba se objednat. Vstup je samozřejmě zcela zdarma a můžeme být rádi, že máme stále možnost spatřit podobnou nádheru. Sedmého března roku 1945 totiž pomalu končila druhá světová válka a během náletu ušla budova vážnějšímu poškození jen o vlásek. Takže, proč v kraji Friuli-Venezia Giulia nestrávit pár pěkných dní? Třeba vánoční čas v Udine může být skutečně poutavým zakončením roku.

Booking.com