Katedrála v Udine je jedním z míst, co nesmíte minout cestou na jih Evropy

Katedrála v Udine (Friuli-Venezia Giulia - Itálie)
Katedrála v Udine (Friuli-Venezia Giulia - Itálie)

Sídlo arcibiskupa, ale také místo, které vítá katolické věřící už takřka osm století. Duomo di Udine, jak někdy říkají místní, stejně jako Cattedrale di Santa Maria Maggiore, se začala stavět v roce 1236, vysvěceno bylo o necelých sto let později. Bohužel, i zde zasáhlo zemětřesení, které v roce 1348 poškodilo interiér a trvalo celou generaci, než se škody opravily. V osmnáctém století se pak přistoupilo k další nákladné rekonstrukci, jíž si vyžádala rodina Maninů, kteří mají v interiéru své mauzoleum. Architekt Domenico Rossi dokončil mravenčí práci v roce 1735.

Centrum je doslova jen pár kroků…

Katedrálu najdeme na Piazza Duomo, která je opravdu jen co by kamenem dohodil od samotného centra Udine. Ve čtrnáctém století přibyla boční kaple, v minulém věku pak byla hlavní fasáda upravena podle vzoru ze čtrnáctého století – románsko-gotický styl fasády s Portálem vykoupení, zdůrazňující klíčové biblické motivy. Vedle katedrály je pak také zvonice od Cristofora di Milana, která se datuje do roku 1441 – měla být o něco vyšší než socha Panny Marie. V přízemí najdeme muzeum katedrály, kde si prohlédnete průřez historií tohoto magického místa. Kdo se podílel na výzdobě interiéru? Třeba Giambattista Tiepola, Pomponio Amaltero nebo Pellegrino da San Daniele, stejně jako řada dalších věhlasných umělců.

Čtyři kaple po stranách a hlavní loď, oltář svatého Josefa, muzeum náboženského dekorativního umění – Museo del Duomo di Udine. To vše si můžete projít, právě proto, že baroko je zdobnost sama, jistě zde budete moci přímo oči nechat. A jaké další zajímavosti vlastně Udine nabízí? Kromě vánočních trhů, snad vůbec nejatraktivnějších od německých hranic na jih, je to i několik, nejen sakrálních, staveb.

Je to třeba zámek a arcibiskupský palác, brána Arco Bolani a gotická radnice Loggia del Lionello, vystavěná v patnáctém století a obnovená po velkém požáru na konci století devatenáctého. Udine je se svými sto tisíci obyvatel spíše menším městem, ale jeho poloha – unikátní dialekt furlánština a desítky renesančních nebo barokních paláců, to vše rozhodně stojí za vidění! Když se vypravíte do Říma, Florencie či na Sicílii, neměli byste po cestě Udine minout.

Booking.com