Belgické putování - část čtvrtá Bruggy

Zvonice Belfort (Bruggy - Belgie)
Zvonice Belfort (Bruggy - Belgie)

Poslední zastávkou putováním po Belgii jsou Bruggy (nizozemsky Brugge a francouzsky Bruges). Jsou přezdívané „Benátky severu“ díky kanálům, které protékají celým městem. Tyto kanály se stejně jako v Benátkách staly velkou turistickou atrakcí. Hlavním spojem kanálů je řeka Reie. V Bruggách žije 117 tisíc obyvatel a od roku 2000 je zapsáno v seznamu světového dědictví UNESCO.

A co kromě kanálů a hezkých domečků v Bruggách vidět? Historická část Brugg se nikdy moc nezměnila, většina památek a budov je zde původní. Stejně jako ostatní města Belgie, Bruggy zdobí spousta krásných kostelů. Jednou z dominant je kostel Panny Marie (Onze Lieve Vrouw) postavený ve 13. století. Kostel je známý svou 122 metrovou věží, která je druhou nejvyšší věží v Belgii (o jeden metr vyšší věž má katedrála Panny Marie v Antverpách). Katedrálu doporučuji navštívit, nachází se zde např. Michelangelova socha Madony s dítětem. Kousek od tohoto kostela se nachází katedrála Božského Spasitele (Sint-Salvator). Tento původně románský kostel byl postaven v 9. století, status katedrály avšak získal až v 19. století.

Když půjdete směrem od katedrály po nákupní třídě, dojdete až na Velké náměstí (Grote Markt) jehož dominantou je zvonice Belfort. Tato středověká zvonice je 83 metrů vysoká a nahoru vede celkem 366 schodů. Za pár euro můžete mít krásný výhled na celé Bruggy. Možná tuhle zvonici znáte z filmu „V Bruggách“ s Colinem Farrellem, kde se natáčelo pár scén.

 TIP   Podívejte se i na další články miniseriálu Belgické putování
* Belgické putování – část první Brusel
* Belgické putování – část druhá Antverpy
* Belgické putování - část třetí Gent

Co určitě stojí za zmínku na Velkém náměstí je budova zemského soudu. Budova zde byla vystavěna roku 1294 a sloužila jako centrální bod přístavu. Když se ale lodě již nemohli dostat k budově, byla v roce 1787 zbořena a nahrazena neoklasicistní budovou. Poté se zde konaly schůzky provinční vlády, dokud budova nevyhořela. Byla však znovu vystavěna, tentokrát v ní byla zřízena pošta a vládní zasedací síň. Nyní slouží převážně k slavnostním událostem nebo výstavám.

Hned vedle zemského soudu najdete historické muzeum, kde můžete vyzkoušet virtuální realitu nebo navštívit vyhlídkovou věž. Muzeum vás zavede do historických Brugg a do doby Jana van Eycka, nizozemského malíře, který zdokonalil techniku olejomalby. U Jana van Eycka ještě zůstaneme, jelikož v Bruggách žil a dokonce i zemřel, je po něm pojmenované náměstí, na kterém se tyčí jeho socha. Náměstí Jana van Eycka se nachází pár minut chůze od Velkého náměstí, kde po cestě minete pár čokoládoven nebo kaváren. Když se vydáte od náměstí Jana van Eycka dále, dojdete až k historické lékárně, která stojí také za navštívení.

Když už v Bruggách budete, nezapomeňte se podívat na předměstí Begijnhuisje. Toto předměstí bylo postaveno řádem svatého Benedikta (náboženský řád mnichů a jeptišek), také přezdívaní jako Černí mniši. Nyní už tam tento řád nežije, ale od roku 1927 se tam usadily benediktinské jeptišky. Součástí je i gotický kostel, který je spolu s komplexem zapsán na seznamu UNESCO, a je rozhodně významným místem Brugg. Kousek od tohoto komplexu najdete park Minnewater, kterým protéká spoustu kanálů a slouží i jako skvělé místo k odpočinku. Najdete v něm také budovu Sashuis. Jedná se o stavidlo, které se v nizozemštině přezdívá Sashuis neboli „šatna“.

Zastávku si můžete udělat i u Smedenpoortu, jedné ze čtyř městských bran. Tato brána je známá svou lebkou, který visí uprostřed. A jaké je její tajemství? Je vyobrazena na památku spiknutí, které odhalil námořník Jacob Wyndekens roku 1691. François van der Straeten chtěl propašovat skupinku francouzských vojáků do Brugg, v noci přemohli stráže a pronikli touto bránou do města. Ještě ten samý den byl F. Straeten chycen a pověšen. Jeho hlava pak visela právě na místě bronzové lebky.

I když jsou Bruggy malé město, jde o jedno z nejvíce historických a dochovaných měst Belgie. Nachází se v blízkosti Severního moře, a tak při více času se můžete podívat i k přístavu. U přístavu najdete třeba Sea Life (mořské akvárium) nebo Seafront (zábavní park).

Booking.com