Patara byla hlavním městem Lýkie

Patara (Turecko)
Patara (Turecko)

Místo Patara se nachází na jihozápadě Turecka mezi Antalyí a Fethiye na pobřeží Turecké riviéry, vedle města Gelemiş. Založení města se datuje k 5. století př. n. l. V minulosti to bylo hlavní město Lýkie a důležité obchodní místo, které prosperovalo hlavně díky námořnímu obchodu. Jednalo se o centrum uměleckého, kulturního a nábožeského života. Dnes se jedná spíše o turistickou destinaci k odpočinku, nachází se tu, mimo jiné, nádherná pláž a antické město.

Dle historických zpráv je právě Patara rodným místem biskupa Mikuláše, který ale většinu života prožil v nedalekém Demre (Myra) a po své smrti byl prohlášen za svatého.

Velkým lákadlem je pro turisty pláž Patara, která se řadí mezi nejkrásnější v Turecku. Pláž s jemným pískem je velmi rozlehlá (jedna z největším v celém Turecku, má 12 km) a na turecké poměry velmi čistá. I moře je průzračně čisté a zároveň mělké, což je ideální pro rodiny s dětmi. Okolo pláže je zeleň a už když budete na pláž vstupovat, uvidíte cedule s obrázkem želv. Želvy právě na tuto pláž připlouvají klást vajíčka, proto musí být návštěvníci pláže opatrní a zároveň by tu neměli zůstávat přes noc. Na pláži je možné zdarma využít sprchu, převlékárnu a toalety. Je tu i menší občerstvení, kde se dají zakoupit studené nápoje nebo něco menšího k snědku. V letní turistické sezoně je tu hlava na hlavě, přes jaro nebo podzim bývá na pláži jen málo lidí a počasí je v tu dobu i tak ideální na koupání.

Kousek od pláže se nachází antické město, které určitě doporučuji k návštěvě. Na kasu se vstupenkami narazíte cestou, je hned u silnice vedoucí k antickému městu. Vstupenka vyjde na 30 TL a pokud si pamatuji správně, tak přijímali platební karty. Otevírací doba je každý den 8.30-19.30, přes zimní sezonu jen do 17.30. Parkovat se dá nedaleko antického města, případně je možné využít turistiký vláček.

Nejlépe dochované je rozhlehlé antické divadlo ve tvaru kruhu, k sezení má okolo 30 řad. Jestliže vyjdete po schodech až nahoru do poslední řady, uvidíte úžasný výhled na celé antické město Patara. Poté si můžete projít městské lázně, chrám, pohřebiště, kostel, budovu tehdejší městské rady, maják, baziliku a hlavní ulici/bulvár. U daných objektů naleznete detailní popisky v angličtině. Jestliže se sem vydáte, mějte na paměti se vybavit dostatečným množstvím pitné vody a opalovacím krémem. Jen na málo místech je tu stín k odpočinku.

Po koupání na pláži a prozkoumání antického města je možné navštívit město Gelemiş a nějakou z místních kaváren nebo restaurací. Zároveň se tu nachází I mnoho hotelů a pensionů v případě, že byste chtěli zůstat na delší čas. I presto, že se jedná o turistické místo, ceny jsou tu nižší než třeba v Antalyi nebo Alanyi, které jsou samozřejmě turisty navštěvované a dost více.

Booking.com