Turecké Demre a kostel sv. Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše v Demre (Turecko)
Kostel sv. Mikuláše v Demre (Turecko)

Městečko Demre, ve starověku nazývané jako Myra, se nachází necelé 2 hodiny od Antalye na jihu Turecka (oblast starověké Lýkie). My jsme městečko navštívili v rámci naší cesty po pobřeží z Antalye do Fethiye a jelikož se Demre nachází na cca polovině cesty, rozhodli jsme se tu zastavit a navštívit hlavní turistické místo, kostel sv. Mikuláše. Dále je tu možné vidět i starořecké skalní hrobky a zachovalé antické divadlo, které také stojí za návštěvu.

V minulosti v této oblasti vznikla silná křesťanská komunita a nejvýznamnějším představitelem této komunity byl biskup Mikuláš, který tu žil ve 4. století. Mikuláš byl poté prohlášen za svatého a jeho ostatky se dnes nachází v kostele sv. Mikuláše.

Dnes je město Demre na turecké poměry spíše menší, zároveň není úplně u moře, proto se sem nejezdí na typickou letní dovolenou. Místní nebo turisté tu spíše pouze zastaví při přejíždění do jiných destinací na pobřeží. Na druhou stranu, určitě se tu dá sehnat ubytování a díky tomu, že to není typická turistická destinace, ceny tu jsou příznivé. Nabídka restaurací není taková jako ve větších městech, ale najdete tu mnoho tureckých restaurací, bister a kaváren.

Už když vjedete do samotného města Demre, uvidíte mnoho ukazatelů na kostel sv. Mikuláše, jelikož to je hlavní cíl většiny turistů, kteří sem míří. Nápisy tu uvidíte samozřejmě v místním jazyce, turečtině, ale také v cyrilici (ruštině). Valná většina turistů, kteří se vydají navštívit toto město a kostel sv. Mikuláše je právě z východní Evropy.

Kostel je obklopen parkem, kde se hned u vchodu nachází velká socha sv. Mikuláše. Samotný kostel není nikterak velký a nachází se pod úrovní terénu. Po sejití pár schodů tu můžete navštívit 3 menší kaple, původní sarkofág světce a na stěnách jsou viditelné zbytky maleb. Velmi zajímavá je i kupole nad hlavní částí kostela. Okolo kostela se nachází nespočet obchodů se suvenýry, kde je možné zakoupit svaté ikony, opět většina nápisů v cyrilici pro turisty z východu.

Každoročně na svátek sv. Mikuláše 6. prosince tu probíhá setkání k připomenutí sv. Mikuláše, které je určeno hlavně pro vyznavače ortodoxního křesťanství.

Vstupné do kostela je 50 TL, parkoviště je kousek od kostela zdarma. Kostel je otevřen přes letní sezonu každý den v čase 8-19 hod, přes zimní sezonu je otevírací doba o 2 hodiny zkrácena. U vchodu je možné si zakoupit rovnou i audio průvodce, díky němuž se dozvíte více o historii samotného světce a stavbě kostela. My si audio průvodce nezakoupili, v kostele jsou popisky v angličtině, takže vše bylo pochopitelné.

Do Demre jezdí linkové autobusy z Antalye, doba jízdy je cca 2-3 hodiny (je tu více linek). Nicméně nejrychlejší je doprava autem. Dle mého je ideální spojit návštěvu Demre i s nějakým koupáním poblíž (např. nádherná pláž Kaputaş, Patara, Kaş).

Booking.com