Kudy kam - Ayvalik a Alibey

Ayvalik (Turecko)
Ayvalik (Turecko)

Při cestování podél tureckého pobřeží Egejského moře se můžete zastavit na koupání na ostrůvku Alibey ležícího naproti pobřežního městečka Ayvalik. Můžete si tady oddechnout při koupání, vyrazit na výlet lodí nebo k ruinám asi 50 km vzdáleného Pergamonu.

Ubytování

V městečku je dostatečná nabídka ubytování. My jsme vyzkoušeli místní kemp.
Roxy Camping v Çamliku u Ayvaliku – 15TR za 4 lidi ve 2 stanech a 1 auto. Menší rodinný kemp, sociálky skutečně nic moc, pláž se ke koupání nehodí, dobrá byla snad jen cena. Vedle byl ještě jeden podobný.

Lepší úroveň než oba tyto dost úsporné kempy jevil Adar Camping na ostrově Alibey. Koupání by tady šlo, i když trochu hlava na hlavě, sociálky taky slušné. Ceny ovšem vyšší: 7TR/osobu, 3TR/stan, 3TR/auto. (2005)

Centrum Ayvaliku (Turecko)

Doprava

Do Ayvaliku jezdí autobusy na trase z Çannakale, Izmiru a Bursy.
Bergama: cesta trvá necelou hodinu, 50 km, cca 3$.
Ostrov Alibey: z Ayvaliku se naproti na ostrov Alibey (turecky Cunda Adasi) se dostanete buď pravidelným trajektem z přístaviště nebo po mostě spojujícím ostrov s pevninou.
Çamlik: dostanete se sem místními autobusy.

Doprava v centru Ayvaliku (Turecko)

Doprava do Řecka na ostrov Lesbos

Ayvalik se nachází nedaleko řeckého ostrova Lesbos, na který odsud jezdívají trajekty. Jízdní řády se neustále mění. Ceny v obou směrech jsou však vzhledem k hodně malé vzdálenosti značně přemrštěné (cca 50$-60$). Je to způsobem velmi chladnými vzájemnými vztahy obou zemí a příliš mnoho lidí tuhle možnost nevyužívá. V Řecku se ještě navíc musí platit přístavní taxa.

Loď na nábřeží v Ayvaliku, v pozadí ostrov Alibey (Turecko)

Atrakce

Atrakci je tady jedině koupání a procházky po nábřeží a ostrůvku. Můžete však vyrazit na výlet výletní lodí, které vyjíždění každý den dopoledne z kotvišť na nábřeží. Najdete tady několik stánků agentur, které jízdy prodávají. Většina výletů zahrnují oběd, přestávku na koupání a návštěvu ostrova Alibey.

Okolí

Pergama: ruiny antického města se nacházejí asi 50 km. Otevřeno 8:30 – 17:30, vstupné 2.5$.

Booking.com