Selcuk - město plné čápů

Selčuk (Turecko)
Selčuk (Turecko)

Na několika sloupech pozůstatcích někdejšího byzantského akvaduktu jsou hnízda plná čápů. Byli vlastně tím prvním, co nás na tureckém Selçuku upoutalo. Z terasy našeho hotelu máme nádherný výhled na centrum i na všechny čápy v okolí.

Selčuk (Turecko)

Do Selçuku přijíždějí návštěvníci především kvůli blízkosti jedné z největších turistických atrakcí, starověkého města Efesos. Selçuk je však sám o sobě velice příjemným pohodovým místem. Navíc v okolí se kromě Efesu najdou i další zajímavosti. Když vás turistické lokality zchvátí, v nedalekém Pamucaku si můžete dát koupel v moři. V Selçuku se zastavují především nezávislí cestovatelé, kteří tady často zůstávají i několik dní.

Selčuk (Turecko)

Vysoká turistická návštěvnost Efesu znamenala rozvoj i pro Selçuk, který má pro cestovatele poměrně dobré zázemí. Známky prvního osídlení pocházejí z doby kolem 2000 př.nl. na nedalekém kopci Ayasoluk. Rozvoj osady však začal až za Byzance v pátém století. Za antických dob však bylo město díky blízkosti Egejského pobřeží důležitým obchodním centrem.

Město se významně zapsalo do historie křesťanské víry. Pobýval tady sv. Pavel a sv. Jan. Údajně toto místo bylo i domovem Panny Marie a tak je Selçuk také cílem mnoha křesťanských věřících.

Při výletech po okolí se můžete zastavit na hoře Ayasoluk, na které se nacházejí zbytky hradu a pevnosti. Vedle pevnosti se nachází zbytky baziliky, postavené císařem Justininiánem. Až do svého zničení na počátku 15. století Tímúrem, byla jednouz nejkrásnějších byzantských bazilik. Nachází se tady hrob sv. Jana Evangelisty, který žil od poloviny prvního století v Efesu a kolem roku 100 n.l. tady zemřel.

Selčuk (Turecko)

Pro naše chuťové buňky byl Selçuk přímo labužnickou zastávkou. K lákavé nabídce jídel v jedné z mnoha venkovních restaurací vás budou zvát číšníci postávající na chodníku.

Booking.com